29 candidates file nomination for ZP seats in Kodagu

V P Shashidhar, Bhanumathi, Humayun Begum and Jayanth Shetty of Cong to contest independently

V P Shashidhar, Bhanumathi, Humayun Begum, Jayanth Shetty of Congress are contesting the election independently having unable to get ticket from the Congress. V P Shashidhar who was expecting a ticket from Suntikoppa has decided to contest from Valnoor Thyagathur independently. Bhanumathi will contest from Madapura and Humayun Begum from Chennayyanakote.

The candidates in Madikeri taluk are as follows: Makkandur: Shantheyanda Ravi Kushalappa (BJP), Suju Thimmaiah (Congress), Aravinda Machaiah JD(S), K U Thammaiah (Independent). Kanthoor-Moornadu: Harijana Sundana (BJP, 2 nominations), H S Papu Sannayya (Congress), Subhashini (independent, 2 nominations), Napoklu (S K Rohini, BJP), Bollamma (Congress), Sarasu (JD(S), Dainaba (independent).

Sampaje: Bebbira Saraswathi (Bjp), Shakeerabanu (Congress), Damayanthi (JD(S), B C Neelamma (independent, 2 nominations), K C Jala (independent).

Bhagamandala: S N Rajarao (BJP), K C Krishna (Congress), Mittu (JD(S), Dundappa (Independent, 2 nominations), K Ramachandra (Independent).

Cheyyandane: Devamma Poovaiah (BJP), Usha Devaiah (Congress), Cauveriamma (JD(S).
Kadagadalu:  A R Bolamma (BJP), Biddanda Sumitha (Congress), Neyyani Hemalatha (JD(S), 2 nominations), M R Sharada (Independent, 2 nominations), Jayanth R Shetty (Independent, 2 nominations).

Virajpet Taluk

Kadanoor: Kanthi Belliappa (BJP), Asha Kalaiah (Congress), Pulianda Ashwini (JD(S), V P Shashikala (BJP rebel).

Bittangala: Dodandera B Ganapathy (BJP), Bopanna (Congress, 2 nominations), CK Nanjappa (JD(S), K M Kalaiah Tulasi (Independent).

Kakotuparambu: Mani Nanjappa (BJP, 2nominations), Vimala Gopal (Congress, 3 nominations), Thangamma (JD(S), K M Kaveriamma, K M Sainab (independent).
Ammathi: H M Cauvery (BJP), Kumari Rukmini (Congress), Sabitha (JD(S), H R Sarojini, H V Jaya (Independent).

Siddapura: Anandaraghu (BJP), M S Venkatesh (Congress), K A Sayyid Alavi (JD(S), M K Mani Sainulla (Independent), A S Mustafa, Shaukat Ali (STPI).

ThithimathiL: V P Anand (BJP), Prathyu (Congress), T V Sridhar (JD(S), K V Sunil (CPM), Sureshbabu, Fairoz (Independent).

Balele: Savithri (BJP), Shakunthala (Congress), P B Manjula (JD(S).
Gonikoppa: Sumi Subbaiah (BJP), Saritha Poonaccha (Congress), Bojamma, Roopa (Independent).

Ponnampet: Chakkera Kuttappa (Congress), Muddiyada Somaiah (BJP), Pemmanda K Ponnappa (Congress), Mookalera Kushalappa (Congress rebel).

Srimangala: Jodumada S Shareen (BJP, 2 nominations), Mukkateera Kaveriappa (Congress), P V Mary (JD(S)
Chennayanakote: B P Dhanyarathi (BJP), K A Shari (Congress), Rahamath Bibi (JD(S), H K Channamma, K P Sharida, Hanuman Begum (Independents).

Somwarpet taluk

Kodlipete: B Y Chandrika (BJP), Yasmin Sulthana (Congress), Shyamala (JD(S), Roshan (SDPI)

Aboorukatte: B Shivappa (BJP), Jayendra and Hary Lobo (Congress), H S Ganga (JD(S), Sathish and Venkappa (Independents).

Shanthalli: Venkappa (BJP), B T Paramesh (Congress), V M Vijaya (JD(S).

Koodige: Lokeshwari Gopal (BJP), K P Chandrakala (Congress), B A Chitrakala (JD(S), G N Padma and K S Yogish (Independent).

Hebbale: Indira (BJP), H B Jayamma (JD(S), H S Susheela (SP).

Kushalnagar: B C Sulichana (BJP), Pushpalatha (Congress), Tulasi (JD(S).

Valnoor Thyagathur: Ballaranda Uthappa (BJP), Hakim and Hary Lobo  (Congress), Shivadas (JD(S), Vasajith Kumar (CPM), Raghu and V P Shashidhar (Independents).

Madhapura: Sandesh (BJP), S M Changappa (Congress), B J Sanjay (JD(S), Bhanumathi, Jakriya, Thammaiah, Usman, Poovaiah, Sathish, Sundar (Independents).

Suntikoppa: Bharatheesh (BJP), Jermy D’Souza (Congress), V P Shashidhar, Kumaresh, Santhosh Kumar (Independents), Hanif (SDPI).

Hanagallu: Hemavathi (BJP), Sujatha (Congress), N S Geetha and R Shashikala (JD(S)
Gopalapura: D B Dharmappa (BJP), Sharath Shekar (Congress) and H J Prasanna (JD(S).

Comments (+)