Hatsuhana fancied for feature

Racing Bangalore card

Hatsuhana, trained by Neil Darashah and to be ridden by PS Chouhan, is fancied to lift the Kanteerva Cup over 1400 metres, the main event of Saturday’s races.
1. march plate (terms) -- 1400m: 2.00 pm
1. Jigri Dost (Mangalorkar)    55    Gopal Rao    10
2. Sunday Storm (Padmanabhan)    55    M Mark    5
3. Sudden Magic (Puttanna)    55    Ashok Kumar    8
4. Dancerella (A Mangalorkar)    53.5    S John    4
5. At The Helm (D Byramji)    53.5    Suraj Narredu    2
6. Bavaria (Dhariwal)    53.5    Ashhad Asbar    9
7. The Last Fling (Dominic)    53.5    PS Chouhan    7
8. Royal Music (Nityanand)    53.5    Vivek    1
9. Forever Glory (Ganapathy)    53.5    Gallagher    3
10. Sovetskaya (S Attaollahi)    53.5    Ruzzan    6
At The Helm 1; Dancerella 2; Forever Glory 3.
2. magod falls plate (rated 0-25) -- 1800m: 2.30 pm
1. Bon Giorno (Dhariwal)    61.5    N Rajesh    7
2. Ladzone (Warren S)    61    Gautam Raj    8
3. Halo Of Reverence (Faraz Arshad)    61    Christopher    2
4. Kunigal Star (Md Khan)    60.5    Ramandeep    3
5. Lampon (Amit Caddy)    59.5    VR de Sousa    4
6. Cowboy Cal (Prasanna K)    58.5    S John    1
7. Classical Charm (S Attaollahi)    55    M Kumar    6
8. Fire Star (Puttanna)    54.5    PS Chouhan    5
Fire Star 1; Cowboy Cal 2; Lampon 3.
3. devarayanadurga plate (Div Ii) (rated 20-45) -- 1100m: 3.00 pm           
1. Sky Rider (A Mangalorkar)    60    S John    6
2. Black Beauty (Samar Singh)    56    Jagadeesh    7
3. Shuddering (D Byramji)    55    Md Shafiq    10
4. Sprawling Elegance (S Narredu)    54.5    Appu    5
5. Way To Fantasy (JS Pillay)    54.5    Ashok Kumar    4
6. Trigger (Dhariwal)    54    Ashhad Asbar    1
7. War Artist (Dominic)    53.5    Khurshad A    9
8. Sweet Performer (Sharat K)    53.5    H Rathod    3
9. Legend Reborn (Amit Caddy)    52    Noornabi    8
10. Smooth Glider (Sharat K)    51    Krishnan    2
Sky Rider 1; Black Beauty 2; Sprawling Elegance 3.
4. bagalkote plate (rated 20-45) -- 1600m: 3.30 pm
1. Alianz (Puttanna)    60    Jagadeesh    2
2. Sun Gold (Inayathulla)    58    Ashok Kumar    4
3. Persian Princess (Neil Darashah)    57.5    M Mark    5
4. Good Companion (Inayathulla)    57    Shoban Babu    3
5. Golden Dixie (Samar Singh)    56.5    Ramandeep    8
6. Seven Star (Dhariwal)    56    N Rajesh    7
7. Frame Partner (Sharat K)    53    H Rathod    1
8. Jewel Lady (Warren S)    51    Gautam Raj    6
Alianz 1; Sun Gold 2; Golden Dixie 3.
5. kanteerva cup (rated 80 & above) -- 1400m: 4.00 pm
1. Silken Thomas (S Attaollahi)    61    SK Das    11
2. Ohiyesa (Darashah)    60    Gallagher    1
3. Bucethalis (Malikarjuna)    56.5    Rajesh Kumar    8
4. Tanzanite (I Ghatala)    56.5    Suraj Narredu    5
5. Flaming Lamborgini (S Narredu)    55.5    Appu    3
6. Able Associate (Byramji)    55    N Rajesh    2
7. Red Dawn (BK Narendra)    55    Ramandeep    7
8. Spark Of Bronte (Pradeep)    54.5    V’eeshwaran    4
9. Einstein (Britto)    54    N Ganesh    9
10. Hatsuhana (Neil Darashah)    53.5    PS Chouhan    6
11. What A Friend (Sharat K)    53    Christopher    10
12. Rugged Beauty (Dominic)    52.5    Ruzzan    12
Hatsuhana 1; Ohiyesa 2; Tanzanite 3.
6. devarayanadurga plate (Div I) (rated 20-45) -- 1100m: 4.30 pm
1. Sundance Kid (I Ghatala)    62.5    Faraz Waheed    7
2. Sunnyland (Warren S)    62.5    G Adarsh    4
3. Star Of Desire (Hidayat K)    61    N Rajesh    3
4. Sky Glider (A Mangalorkar)    61    S John    8
5. Take My Word (Sharat K)    60.5    Irvan Singh    2
6. Spark Of Napoleon (Md Khan)    60    K Chethana    9
7. Back Among Friends (Amit Caddy)    59    VR de Sousa    1
8. Your My Life (Babu Rao)    56    Christopherr    5
9. Mitraya (Byramji)    55.5    Gallagher    6
Sky Glider 1; Mitraya 2; Back Among Friends 3.
7. glass house trophy (terms) -- 1200m: 5.00 pm
1. Free Law (A Mangalorkar)    57    S John    3
2. Hackett (Amit Caddy)    53    VR de Sousa    7
3. Own Empire (Ganapathy)    53    Gallagher    9
4. Celtic Warrior (Karan S)    53    Md Shoaib    6
5. Top Secret (Neil Darashah)    53    PS Chouhan    12
6. Diamond Flame (Amit Caddy)    51.5    S Babu    10
7. Star Crest (Britto)    51.5    Krishnan    5
8. Divine Collection (Ganapathy)    51.5    Md Shafiq    1
9. Chantilly (S Attaollahi)    51.5    Ruzzan    8
10. Lovely Kiss (Samar Singh)    51.5    Jagadeesh    4
11. Super Saloni (Sharat K)    51.5    Vinod Shinde    2
12. Raja’s Pet (Warren S)    51.5    Gautam Raj    11
 Top Secret 1; Free Law 2; Own Empire 3.
8. virajpet plate (rated 40-65) -- 1600m: 5.30 pm
1. Love Conquers All (Dominic)    62.5    Ramandeep    4
2. Six Gun Smith (S Attaollahi)    59    Ruzzan    3
3. Sky Diver (A Mangalorkar)    58    S John    11
4. Hard To Pin Down (S Narredu)    57.5    Suraj Narredu    10
5. Yamas (Byramji)    57    Ashhad Asbar    9
6. Matias (Byramji)    56    PS Chouhan    2
7. Allez Vite (S Attaollahi)    54.5    SK Das    8
8. Savvy Concept (Mangalorkar)    53.5    Vivek    7
9. Spark Of Sapphire (Pradeep)    53    T Bernard    1
10. Royal Surprise (Amit Caddy)    52.5    VR de Sousa    6
11. Indravati (Prithviraj)    51    Md Shafiq    5
Six Gun Smith 1; Yamas 2; Allez Vite 3.
Day’s Best: Sky Rider.
Double: Alianz and Sky Glider.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 2, 4, 6, 8. Treble: 6, 7, 8. Exacta pool: 3, 5, 7, 8.

Narendra Modi or Rahul Gandhi? Who will win the battle royale of the Lok Sabha Elections 2019


Get real-time news updates, views and analysis on Lok Sabha Elections 2019 on Deccanherald.com/news/lok-sabha-elections-2019 


Like us on Facebook or follow us on Twitter and Instagram with #DHPoliticalTheatre for live updates on the Indian general elections 2019.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry