Bolt anchors 400 relay victory

Ethiopian Dibaba completes win in womens 5000M race

Tirunesh Dibaba

The triple Olympic champion and world record holder, who ran the third leg for Jamaica in Beijing, brought home his Racers Track Club in 37.46 seconds, much to the delight of another capacity Crystal Palace crowd. A strong US quartet finished second in 38.05.
Only the Jamaican team, who set the world record of 37.10 in the Beijing final last year, and two American teams have clocked a faster time.

Daniel Bailey of Antigua, third in Friday's 100 metres, ran the first leg, passing on to Jamaican Yohan Blake, second on Friday and the sport's fastest-ever teenager after clocking 9.93 in Paris last week.

Ethiopian Tirunesh Dibaba won the women's 5,000 in 14 minutes 33.65.


Results: Men: 400M: Michael Bingham (Bri) 45.03, 1; Angelo Taylor (US) 45.15, 2; Jamaal Torrance (US) 45.56, 3. Mile: Bernard Lagat (US) 3:52.71, 1; Leonel Manzano (US) 3:53.01, 2; Lopez Lomong (US) 3:53.35, 3. 400M hurdles: Kerron Clement (US) 48.85, 1; Bershawn Jackson (US) 48.99, 2; Michael Tinsley (US) 49.04, 3. 4x100M relay: Racers Track Club (37.46) 1; US (38.05) 2; Britain (38.44) 3. High jump: Jaroslav Baba (Cze) 2.33 metres, 1; Germaine Mason (Bri) 2.31, 2; Jesse Williams (US) 2.31, 3. Long jump: Dwight Phillips (US) 8.33, 1; Chris Tomlinson (Bri) 8.21, 2; Greg Rutherford (Bri) 8.06, 3. Pole vault: Steven Hooker (Aus) 5.70, 1; Derek Miles (US) 5.70, 2; Alhaji Jeng (Swe) 5.55, 3.
Women's: 100M: Carmelita Jeter (US) 10.92, 1; Chandra Sturrup (Bah) 11.09, 2; LaVerne Jones (US) 11.21, 3. 1500M: Anna Willard (US) 4:07.95, 1; Shannon Rowbury (US) 4:08.21, 2; Lisa Dobriskey (Bri) 4:08.27, 3. 5000M: Tirunesh Dibaba (Eth) 14:33.65, 1; Sentayehu Ejigu (Eth) 14:40.00, 2; Kimberley Smith (NZ) 14:52.49, 3. 100M hurdles: Sally McLellan (Aus) 12.65, 1; Perdita Felicien (Can) 12.66, 2; Lolo Jones (US) 12.71, 3. 400M hurdles: Lashinda Demus (US) 53.65, 1; Melaine Walker (Jam) 54.55, 2; Sheena Tosta (US) 55.31, 3. 3000M steeplechase: Katarzyna Kowalska (Pol) 9:34.07, 1; Lisa Galaviz (US) 9:34.30, 2; Netsanet Achamo (Eth) 9:34.31, 3. Long jump: Naide Gomes (Por) 6.99, 1; Tatyana Lebedeva (Rus) 6.90, 2; Ksenja Balta (Est) 6.85, 3. Javelin: Steffi Nerius (Ger) 64.64, 1; Goldie Sayers (Bri) 59.82, 2; Kim Mickle (Aus) 59.67, 3.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry