Lyra fancied for feature event

Mysore race card

Darashah-schooled Lyra, with Suraj Narredu in the saddle, appeals most for the upper division race of the TV Reddy Memorial Trophy, a 1400-metre race for horses rated 60 and above which features Tuesday’s races here. There will be no false rails.

1. alakananda plate (rated 25 & below) -- 1400m: 1.00 pm
1. Cadre Noir (Feroz M Khan)    62.5    Vijaykumar    9
2. Romantic Design (Girinath)    62    Mahendran    12
3. Masurathi (BK Narendra)    62    Rajesh Babu    10
4. High Fortune (MP Kamath)    59.5    Saddam Iqbal    8
5. Mauritius Star (Md Sajid)    58    Afsar Khan    11
6. Mahseer (Santosh R)    58    Milan    1
7. Ranveer (Bipin VS)    57.5    K Chethana    6
8. Activisto (Ranjeet)    56    S Ramesh    7
9. First Warrior (Monnappa)    54.5    Madhu Babu    2
10. Analika (Ranjeet)    54.5    Gaurav Sapra    4
11. Firey Business (Ravi Shanker)    54    Jagadeesh    5
12. Celerity (PC Tejaswi)    50    G Vijay    3
Analika 1; Romantic Design 2; Cadre Noir 3.
2. birthday girl plate (div ii) (rated 25 & below) -- 1200m: 1.30 pm
1. Alpha Centauri (Surender)    61.5    Md Shafiq    1
2. Cannon Target (Girinath)    58.5    Noorulla    5
3. Mr Gama (Ranjeet)    58    S Ramesh    8
4. Pancho Pete (Vishal Yadav)    58    Himanshu    2
5. Saddle Point (M Bobby)    57    Md Kareem    6
6. Run For Fame (Bipin VS)    56.5    Mahendran    11
7. Musical Signature (Ranjeet)    56    M Suresh    4
8. Sign Of Luck (Bipin VS)    50    Vijaykumar    12
9. Money Mantra (Ravi Shanker)    50    Jagadeesh    9
10. Strong Contender (MP Kamath)    50    Saddam Iqbal    10
11. Don’tforgetmaumann (V Appachu)    50    G Vijay    3
12. Dare You Do (Santosh R)    50    Gaurav Sapra    7
Money Mantra 1; Alpha Centauri 2; Sign Of Luck 3.
3. birthday girl plate (div i) (rated 25 & below) -- 1200m: 2.00 pm           
1. Faster Than Light (Girinath)    62.5    M Suresh    4
2. Prettyyashyashvini (Surender)    62.5    B Sreekanth    2
3. Raging River (Darashah)    61.5    G Vijay    9
4. Pocket Dynamite (Chetan J)    61    S John    3
5. Dakini (Bipin VS)    60.5    K Chethana    10
6. Kaali Paltan (Rakesh)    60    J Paswan    12
7. Theodora (Malikarjuna)    59.5    MD Praveen    5
8. Maman Marvel (Monnappa)    59    Madhu Babu    11
9. Glint Revelation (PC Tejaswi)    59    Chandrasekar    1
10. Father’s Glory (Ranjeet)    58    Gaurav Sapra    8
11. Son Of Fortune (Santosh R)    58    Gautam Raj    7
12. Eye For Style (Ravi Shanker)    54    Shoban Babu    6
Pocket Dynamite 1; Theodora 2; Prettyyashyashvini 3.
4. gold rush plate (rated 20-45) -- 1200m: 2.30 pm
1. Stornoway (MP Kamath)    62.5    Madhu Babu    6
2. Kaliyug Raja (Ravi Shanker)    62    Shoban Babu    9
3. Master Prospect (Darashah)    59.5    Suraj Narredu    1
4. You’remy Sensation (Rakesh)    59.5    J Paswan    10
5. Feel My Heart (Girinath)    59    M Suresh    3
6. Golden Kiss (Vishal Yadav)    59    Amarpreet    7
7. Red Emblem (Ranjeet)    58    S Ramesh    8
8. Azazel (Monnappa)    57    B Sreekanth    5
9. Green Passion (Chetan J)    55    Gaurav Sapra    4
10. South Leo (Dinesh Pujar)    53.5    G Vijay    2
11. Tropical Flyer (M Bobby)    52.5    Mahendran    12
12. Time To Sparkle (Surender)    52.5    Vijaykumar    11
Master Prospect 1; Azazel 2; Green Passion 3.
5. tv reddy memorial trophy (div ii) (rated 60 & above) -- 1400m: 3.00 pm
1. Full Speed (Dinesh Pujar)    60    Md Shoaib    1
2. Snap Dragon (MP Kamath)    56.5    M Mark    4
3. Sandokan (V Appachu)    56.5    S John    8
4. Greek Ship (M Bobby)    54.5    Afsar Khan    7
5. The Gain (Rakesh)    54.5    S Rajesh    12
6. Royal View (BK Narendra)    54    Noorulla    2
7. Hidden Pleasures (PC Tejaswi)    54    P Ramesh    6
8. Kalpavruksha (Rakesh)    53.5    Gautam Raj    3
9. High Tower (Bipin VS)    53    J Paswan    9
10. Always For You (Monnappa)    52.5    Jagadeesh    11
11. Ride And Shine (Vishal Yadav)    51.5    Md Shafiq    5
12. Windsor Square (Bipin VS)    51    Mahendran    10

The Gain 1; Always For You 2; Sandokan 3.
6. sargur plate (div II) (rated 40-65) -- 1400m: 3.30 pm
1. Holiday Date (Bipin VS)    62    Mahendran    12
2. Briannsta (PC Tejaswi)    59    Rajesh Babu    10
3. Ho Chi Minh (Md Sajid)    55.5    Afsar Khan    4
4. Stampede (Vishal Yadav)    54.5    Madhu Babu    2
5. Pal Joey (Darashah)    54    Suraj Narredu    11
6. Ciampino (MP Kamath)    54    S John    5
7. Suryarath (Chetan J)    53.5    Gaurav Sapra    9
8. Time Is Precious (Monnappa)    53.5    Vijaykumar    6
9. Kandiate (Ranjeet)    53    M Suresh    7
10. Living Free (Feroz M Khan)    52    Shoban Babu    1
11. Suave (T Natraj)    51.5    Jagadeesh    8
12. Forever Grande (Surender)    50    Gautam Raj    9    
Pal Joey 1; Ho Chi Minh 2; Living Free 3.
7. tv reddy memorial trophy (div I) (rated 60 & above) -- 1400m: 4.00 pm
1. Raider’s Sun (PC Tejaswi)    68.5    Himanshu    5
2. Hawaiian Sunrise (M Bobby)    63    S John    8
3. Time To Celebrate (Dinesh Pujar)    62    G Vijay    9
4. Ansonia (Surender)    61.5    MD Praveen    11
5. Mr Majestic (Rakesh)    61    Madhu Babu    1
6. Cheetah (Girinath)    60.5    P Ramesh    10
7. Lyra (Darashah)    57.5    Suraj Narredu    12
8. Toofan Mail (Bipin VS)    56    Shoban Babu    4
9. Fire Brigade (MP Kamath)    56    M Mark    3
10. Sensitive Prince (Monnappa)    55    B Sreekanth    6
11. Nectar Jewel (Rakesh)    54.5    J Paswan    2
12. War Head (Vishal Yadav)    54.5    S Rajesh    7
Lyra 1; Toofan Mail 2; Raider’s Sun 3.
8. karanji lake plate (rated 20-45) -- 1100m: 4.30 pm
1. Suleman Pasha (Vishal Yadav)    61    Madhu Babu    2
2. Show N Tell (Ranjeet)    59    M Suresh    12
3. Karumba (Md Sajid)    57.5    Md Shoaib    1
4. Outclas (Ranjeet)    57.5    S Ramesh    3
5. Much More (M Bobby)    57    Md Kareem    6
6. Janasheen (Dinesh Pujar)    56.5    Gaurav Sapra    4
7. Brave Arjun (Monnappa)    56    B Sreekanth    10
8. Stirring (PC Tejaswi)    55    Rajesh Babu    8
9. Kar O Bar (Girinath)    54    Khalander    11
10. Bullet Train (T Natraj)    54    Mahendran    5
11. Pokemon Master (PC Tejaswi)    53    Noorulla    7
12. Roto Rooa (MP Kamath)    50    Saddam Iqbal    9
Janasheen 1; Karumba 2; Kar O Bar 3.
9. sargur plate (div i) (rated 40-65) -- 1400m: 5.00 pm
1. Chocolate Brownie (Bipin VS)    62.5    Madhu Babu    6
2. Time Is Life (Monnappa)    61.5    B Sreekanth    9
3. Southerner (Feroz M Khan)    60    Milan    12
4. Matter Of Opinion (MP Kamath)    60    JWDL    5
5. Tantrik (Rakesh)    60    S Rajesh    4
6. Penny Tweedy (Darashah)    59.5    Suraj Narredu    3
7. Turbo Babe (PC Tejaswi)    59.5    Rajesh Babu    7
8. Charing Cross (Md Sajid)    58.5    Afsar Khan    8
9. Healing Touch (Dinesh Pujar)    58    Md Shoaib    2
10. I Wanna Fly (Ranjeet)    58    Himanshu    10
11. Mayhem (Surender)    56    JWDL    1
12. Zooming (Malikarjuna)    54.5    Gautam Raj    11
    
Tantrik 1; I Wanna Fly 2; Healing Touch 3.
10. hunsur plate (rated 40-65) -- 1600m: 5.30 pm
1. Looking To Lead (Ravi Shanker)    61.5    S John    1
2. The Force (Dinesh Pujar)    61    Md Shoaib    5
3. Royal Hawk (M Bobby)    58.5    Mahendran    7
4. Cartouche (Monnappa)    58.5    Madhu Babu    10
5. Missiszippy (Darashah)    57    Suraj Narredu    2
6. Mr Sunrise (Girinath)    57    M Suresh    9
7. Blood Stream (MP Kamath)    57    M Mark    3
8. Star Blue (PC Tejaswi)    57    Rajesh Babu    6
9. Casino Royal (Md Sajid)    55    J Paswan    12
10. Golden Flowers (Vishal Yadav)    54.5    Jagadeesh    11
11. Estrella (Ranjeet)    54    Afsar Khan    8
12. Cruise Control (Bipin VS)    50.5    Chandrasekar    4    
    
Missiszippy 1; The Force 2; Cruise Control 3.

Day’s best:  Master Prospect.
Double: The Gain and Missiszippy.
Jackpot: 6, 7, 8, 9, 10.  I mini-jackpot: 3, 5, 7, 9.  II mini-jackpot: 4, 6, 8, 10.  I treble: 2, 3, 4. II treble:  5, 6, 7. III treble:  8, 9, 10. Exacta pool: 7, 8, 10.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry