Firezone fancied to claim Chennabasappa Memorial Cup

Racing Bangalore card

False rails, width about two metres, will be in place from 1600 metres to the winning post.
1. flemington plate (div ii) (rated 40-65) -- 1400m: 2.00 pm
1. Crackerjack (Hidayat K)    60    Harish    2
2. Luminous Gold (S Narredu)    60    Suraj Narredu    3
3. Excellent Ability (D Byramji)    60    I Chisty    8
4. Pleasant Glory (Karan S)    59.5    B Prakash    5
5. Flair Queen (Babu Rao)    57    Shivakumar    7
6. Damgood (Inayathulla)    56.5    Shoban Babu    1
7. Man United (Puttanna)    56.5    PS Chouhan    4
8. Southern Magic (Lokanath)    55    Raja Rao    6
               
Luminous Gold 1; Pleasant Glory 2; Excellent Ability 3.
2. royal randwick plate (rated 0-25) -- 200m: 2.30 pm
1. New Pastures (N Gowda)    62.5    B Sreekanth    8
2. Hoten Happening (A Mangalorkar)    61.5    I Chisty    9
3. Isinbayeva (I Ghatala)    60.5    M Mark    1
4. Victory In Motion (S Narredu)    60.5    R Koch    7
5. Bocconcino (I Ghatala)    59    B Paswan    2
6. Track Wonder (Warren S)    58.5    Shoban Babu    3
7. Pretty N Fast (Warren S)    57    PS Chouhan    6
8. Victoria (S Narredu)    56    S Mubarak    4
9. Prince Norbert (Puttanna)    55    Jagadeesh    5

Pretty N Fast 1; Prince Norbert 2; Track Wonder 3.
3. chaitanya chakram cup (terms) -- 1400m: 3.00 pm          
1. Awesome Flight (Britto)    56    Shoban Babu    8
2. Ruby Legend (Ganapathy)    56    Vivek    6
3. Dolce Vino (I Ghatala)    56    I Chisty    7
4. Noble Breeze (Karan S)    54.5    Raja Rao    1
5. Target Achiever (Karan S)    54.5    M Ravi    2
6. Amazing Ray (Karthik G)    54.5    B Prakash    3
7. Dramatic Dancer (Lokanath)    54.5    Md Shafiq    4
8. Leave It To Me (Padmanabhan)    54.5    W Smith    5

Leave It To Me 1; Amazing Ray 2; Dramatic Dancer 3.
4. classical act plate (div II) (rated 40-65) -- 1200m: 3.30 pm
1. Enforcer (Inayathulla)    60    G Vijay    4
2. Easy (Nityanand)    57.5    Gaurav Sapra    3
3. Smart N Special (Samar Singh)    57.5    S Rajesh    1
4. Zaios (Lokanath)    57    B Sreekanth    7
5. Shisham (I Ghatala)    57    Vinod Shinde    6
6. Royal Alchemist (Md A Abbas)    56    Christopher    8
7. Sunnyland (Warren S)    56    I Chisty    5
8. Super Sonic (Puttanna)    54.5    Jagadeesh    2
9. Badda Rupaiyya (Mangalorkar)    53.5    Raja Rao    9
   
Easy 1; Smart N Special 2; Super Sonic 3.
5. kn chennabasappa memorial cup (rated 80 & above) -- 1600m: 4.00 pm
1. Firezone (I Ghatala)    60    I Chisty    7
2. Guided Missile (S Narredu)    59    R Marshall    1
3. Dare Don (Vishal Yadav)    56    Himanshu    3
4. Balance De Power (N Cama)    55.5    P Kamlesh    8
5. Star Wave (Ganapathy)    55    B Prakash    2
6. Blink (Eshwer)    54.5    Christopher    4
7. Mother’s Pride (D Byramji)    54.5    W Smith    6
8. Silken Thomas (S Attaollahi)    50.5    Suraj Narredu    5

Firezone 1; Blink 2; Silken Thomas 3.
6. classical act plate (div I) (rated 40-65) -- 1200m: 4.30 pm
1. Awesome Beauty (Britto)    62.5    W Smith    1
2. Fanaa (Sirajuddin)    61    B Sreekanth    6
3. Colonel Duff (S Singh)    60.5    Suraj Narredu    7
4. Tina’s Triumph (Inayathulla)    60.5    Shoban Babu    5
5. Leagues Apart (JS Pillay)    59    Himanshu    8
6. Refresh (Faraz Arshad)    58.5    R Marshall    10
7. Ecuador (N Darashah)    57.5    Gaurav Sapra    9
8. Zafar (Hidayat K)    57    I Chisty    3
9. Surprise Package (Md A Abbas)    56.5    Md Shoaib    4
10. Movie Queen (Puttanna)    55    Jagadeesh    2
       
Colonel Duff 1; Surprise Package 2; Awesome Beauty 3.
7. flemington plate (div I) (rated 40-65) -- 1400m: 5.00 pm
1. Superyacht (Eshwer)    62.5    Khurshad A    8
2. Distinctly Ahead (Byramji)    61.5    B Sreekanth    4
3. Royal Treasure (Padmanabhan)    61    W Smith    3
4. So Much More (Dhariwal)    60    Suraj Narredu    5
5. South Paradise (Inayathulla)    57.5    Santosh K    2
6. Ready To Mingle (Ganapathy)    56.5    B Prakash    7
7. Royal Bank (Puttanna)    54.5    Harish    1
8. Hall Mark (D Byramji)    54    I Chisty    6   

Ready To Mingle 1; So Much More 2; Royal Treasure 3.
8. ministrella plate (rated 20-45) -- 1200m: 5.30 pm
1. Brigade’s Passion (S Komandur)    62.5    Suraj Narredu    3
2. Take My Word (Sirajuddin)    61.5    Shahbuddin    6
3. Gold Crown (Ganapathy)    59    B Prakash    5
4. Jamaican Bolt (Mangalorkar)    58.5    PS Chouhan    4
5. Black Splendour (Samar Singh)    58    T Rahul    1
6. Seasons Greetings (Sharat K)    56.5    Afsar Khan    10
7. Satin Wood (Dominic)    56    Milan    7
8. Agility (D Byramji)    55.5    Gaurav Sapra    2
9. Soundofthewind (Warren S)    53    I Chisty    8
10. Kickingking (Lokanath)    52    Raja Rao    11
11. Sandalwood Star (Sharat K)    50    Md Shafiq    9

Brigade’s Passion 1; Gold Crown 2; Jamaican Bolt 3.

Day’s best:  Luminous Gold.
Double: Leave It To Me and Ready To Mingle.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.  Mini-jackpot: 2, 4, 6, 8.  Treble: 3, 5, 7.                      Exacta pool: 5, 6, 7, 8.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry