False rails, width about two metres, will be in place from 1600 metres to the winning post.
1. bold gesture plate (div II) (rated 20-45) -- 1400m: 2.30 pm
1. Northern Splendour (Karan S) 60 Vivek 2
2. Attaturk (Sharat K) 59 Christopher 7
3. Classic Commander (Ganapathy) 59 B Prakash 5
4. Southern King (Sharat K) 59 Afsar Khan 1
5. Sunny Connexion (Warren S) 59 Gautam Raj 6
6. Thumping Victory (Sirajuddin) 59 Shahbuddin 3
7. Lampon (Mahesh) 58 S Ramesh 9
8. Southern Style (N Gowda) 58 B Sreekanth 8
9. Alluring (S Attaollahi) 57.5 Suraj Narredu 4
Attaturk 1; Classic Commander 2; Alluring 3.
2. udhagamandalam plate (rated 0-25) -- 1100m: 3.00 pm
1. Voice Of India (Sharat K) 61.5 Afsar Khan 2
2. Chaitanya Jyothi (I Ghatala) 61.5 Gautam Raj 9
3. Amber Star (Samar Singh) 61 MD Praveen 6
4. Simply Phenomenal (S Narredu) 61 Suraj Narredu 1
5. Smart Cooky (Samar Singh) 61 T Rahul 7
6. I Fancy You (Warren S) 59.5 I Chisty 5
7. Secret Girl (Sirajuddin) 59.5 Shahbuddin 3
8. Leading Lady (Lokanath) 59 B Sreekanth 4
9. Haute Appeal (Sharat K) 55.5 Mahendran 8
Leading Lady 1; Simply Phenomenal 2; Amber Star 3.
3. bold gesture plate (div I) (rated 20-45) -- 1400m: 3.30 pm
1. Lowndes Square (Byramji) 62 I Chisty 4
2. Price To Fame (A Caddy) 61 Gaurav Sapra 1
3. Carnival Of Joy (N Darashah) 60 R Marshall 6
4. Peacemaker (Padmanabhan) 59 C Rajendra 3
5. Superlativo (Sharat K) 57 S Ramesh 8
6. Nearco Dancer (Samar Singh) 57 Himanshu 2
7. Best Time (S Narredu) 56.5 Suraj Narredu 7
8. Mind Me (Sharat K) 55 Afsar Khan 5
Best Time 1; Peacemaker 2; Carnival Of Joy 3.
4. bangalore city gold Cup (grade iii) (terms) -- 1200m: 4.00 pm
1. Aurelian (Dhariwal) 60 Christopher 6
2. Diamond Hunter (Eshwer) 60 Appu 4
3. Spirituall (Shroff) 60 M Narredu 3
4. Palazzio’s Sun (Padmanabhan) 60 W Smith 1
5. Originality (Ganapathy) 58.5 B Prakash 2
6. Aquitaine (S Attaollahi) 58.5 Suraj Narredu 5
Spirituall 1; Palazzio’s Sun 2; Originality 3.
5. patrons cup (rated 40-65) -- 2000m: 4.30 pm
1. Ciboney (S Attaollahi) 62 B Sreekanth 8
2. Saptashwa (N Darashah) 60 PS Chouhan 3
3. Dante’s Peak (Padmanabhan) 59.5 W Smith 9
4. Native Talent (N Darashah) 57.5 Suraj Narredu 4
5. Portobello (I Ghatala) 56.5 Vinod Shinde 7
6. Table Mountain (A Mangalorkar) 55 I Chisty 2
7. Live It Up (Prithviraj) 55 Md Shafiq 1
8. Spark Of Oldenburg (Prasanna K) 54 S Selvaraj 6
9. Vivacity (D Byramji) 54 Shivakumar 5
Table Mountain 1; Live It Up 2; Dante’s Peak 3.
6. track lightning trophy (terms) -- 1200m: 5.00 pm
1. Sweet Surrender (Nityanand) 56 Gaurav Sapra 9
2. Leopoldo (I Ghatala) 56 I Chisty 2
3. Mighty Monarch (Md Khan) 56 PS Chouhan 1
4. Royal Invader (S Narredu) 56 Suraj Narredu 7
5. Pritvi (Puttanna) 56 T Rahul 8
6. Rumour Proof (Dhariwal) 54.5 W Smith 6
7. Star Presence (S Narredu) 54.5 Jagadeesh 3
8. Natouchka (Shroff) 54.5 M Narredu 5
9. Spark Of Pearl (Prasanna K) 54.5 S Selvaraj 4
Natouchka 1; Royal Invader 2; Star Presence 3.
7. doaba stud plate (rated 60-85) -- 1800m: 5.30 pm
1. Talk Of The Devil (Sirajuddin) 61.5 Jagadeesh 10
2. Super Speed (Md Khan) 57.5 Md Shoaib 1
3. Desert Rule (Byramji) 56.5 I Chisty 2
4. Algiers (Mangalorkar) 56 PS Chouhan 11
5. Pelikano (Padmanabhan) 56 C Rajendra 8
6. Lock And Load (I Ghatala) 55 Harish 5
7. Cassandra (S Attaollahi) 55 R Marshall 3
8. The Last Samurai (S Singh) 54 Christopher 9
9. Corbett (S Attaollahi) 53.5 Suraj Narredu 7
10. Fair Option (Ganapathy) 52.5 Vivek 4
11. Spark Of Reverence (Prasanna K) 50.5 Gaurav Sapra 6
Corbett 1; Pelikano 2; Desert Rule 3.
Day’s best: Leading Lady.
Double: Table Mountain and Natouchka.
Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. Mini-jackpot: 2, 3, 4, 6. Treble: 4, 5, 7. Exacta pool: 5, 6, 7.