Sprint Star for main event

MYSORE RACE CARD

S Narredu-trained Sprint Star, in the hands of Suraj Narredu, is fancied to land the spoils in the 1600-metre Maharaja’s Cup (Grade III), a terms race for four-year-old and over India horses which features Thursday’s long card here.

False rails, width about three metres, will be in place from 1600 metres to the winning post.

1. Nagaland plate (rated 25 & below) -- 1100m: 12.30 pm
1. Maverical (Lokanath)    62.5    R Vaibhav    5
2. Native Indian (Mahesh)    62    N Imam    10
3. Living Legend (Sharat K)    62    H Rathod    6
4. Molly Malone (Amit Caddy)    60.5    Vaideeshwaran    11
5. Indian Pride (inayathulla)    60.5    J Pradeep    8
6. Javanica (Puttanna)    60.5    Ashok Kumar    7
7. Mr Genious (Bipin VS)    59.5    Rajesh Babu    9
8. Superior Edge (Karan S)    59.5    Md Shoaib    3
9. Prettyyashyashvini (M Bobby)    57.5    Appu    2
10. Care A Damn (Vishal Yadav)    57.5    Santosh K    1
11. Atom Bomb (Rakesh)    57    Afsar    12
12. Different Opinion (Feroz M Khan)    54    J Paswan    4      
Superior Edge 1; Maverical 2; Indian Pride 3.
2. aunty pip plate (div ii) (rated 20-45) -- 1200m: 1.00 pm
1. Kar O Bar (Santosh R)    60    R Vaibhav    9
2. Gampu (M Bobby)    57    Santosh K    1
3. Gurujosh (Md Khan)    56.5    Afsar Khan    10
4. Blue Origin (Amit Caddy)    56    Shivakumar    7
5. Western Palace (Warren S)    56    Gautam Raj    6
6. Good Gift (Britto)    55    Noornabi    2
7. Flip Your Destiny (Nityanand)    55    N Rajesh    12
8. Teleprompter (Ranjeet)    55    Irvan Singh    11
9. Land Of Gold (Bipin VS)    54.5    Rajesh Babu    3
10. Star League (Lokanath)    54.5    Vaideeshwaran    5
11. Walter (Puttanna)    53    AR Pradeep    8
12. Baffled (Rakesh)    50.5    Rajesh Kumar    4    
Flip Your Destiny 1; Blue Origin 2; Star League 3.
3. aunty pip plate (div i) (rated 20-45) -- 1200m: 1.30 pm      
1. Ace High (Monnappa)    62.5    Nausad Alam    7
2. Spandau Ballet (Sharavanan)    62    Madhu Babu    12
3. Enforcer (PC Tejaswi)    62    IA Khan    8
4. Bakersfield (Santosh R)    61.5    J Paswan    9
5. Cute Style (CVGK Kishore)    60    S John    10
6. Carnival Of Joy (Darashah)    59.5    S Mubarak    1
7. Kripa (JS Pillay)    59.5    Appu    4
8. Rubellite (Sharat K)    59.5    Mallikarjun    3
9. Powerfuldreams (Narayana Gowda)    59    B Sreekanth    11
10. Super Spectacle (S Narredu)    59    Krishnan    6
11. Mercutio (Britto)    58    Jagadeesh    2
12. Darling Dynamite (MP Kamath)    57    Janardhan P    5
Powerfuldreams 1; Ace High 2; Darling Dynamite 3.
4. Milkyway Plate (Div I) (rated 40-65) -- 1200m: 2.00 pm
1. Corleone (S Attaollahi)    60.5    M Kumar    11
2. Skyfleet (T Natraj)    60    S John    10
3. Sweet Timer (Puttanna)    58.5    AR Pradeep    3
4. Green Mist (Rakesh)    58.5    Sikandar Ali    2
5. Mia Stella (Bipin VS)    58    Rajesh Babu    7
6. Nishi Girl (Ranjeet)    58    H Rathod    9
7. Supreme Arch (Md Khan)    57    B Sreekanth    12
8. Chinab (Vishal Yadav)    55.5    Gaurav Sapra    5
9. Mr Magic (Monnappa)    55    Rajesh Kumar    4
10. Mega Joy (Darashah)    54.5    S Mubarak    6
11. Jaldi (Dhariwal)    54.5    R Vaibhav    1
12. Sparkling Cat (Lokanath)    54    Vaideeshwaran    8    
Jaldi 1; Corleone 2; Skyfleet 3.
5. udhagamandalam cup (div ii) (rated 60 & above) -- 1400m: 2.30 pm
1. Caspian Sea (Byramji)    60    AR Pradeep    9
2. Guided Missile (Rakesh)    58    IA Khan    6
3. Six Gun Smith (S Attaollahi)    57.5    L Stephane    8
4. Captain’s Lover (Prithviraj)    57.5    B Sreekanth    10
5. All For Cash (Darashah)    57    S Mubarak    7
6. Atlas Power (Sharat K)    57    H Rathod    3
7. Portatone (Dhariwal)    56    N Rajesh    5
8. Ahira (MP Kamath)    56    Vijay Kumar    1
9. Nermai (V Appachu)    56    Gautam Raj    2
10. Lad Diva (Warren S)    54.5    P Mani    12
11. Fire Vault (Bipin VS)    54    S Sunil    11
12. Mr Ambassador (Narayana Gowda)    53.5    Md Akbar    4
Six Gun Smith 1; Portatone 2; Caspian Sea 3.
6. nanie & sons gold trophy (rated 40-65) -- 1800m: 3.00 pm
1. Greenbro (Bipin VS)    62    Rajesh Babu    7
2. Yamas (Manohar)    60.5    Guruprasad    1
3. Lad Lady (Darashah)    58.5    Srinath    4
4. Mountain Range (A Mangalorkar)    56.5    Suraj Narredu    6
5. Loveatfirstsight (Padmanabhan)    56.5    L Stephane    2
6. Smart Exotic (Faraz Arshad)    54    Md Shoaib    3
7. Matias (Byramji)    53    B Sreekanth    5    
Lad Lady 1; Loveatfirstsight 2; Mountain Range 3.
7. police cup (rated 20-45) -- 1100m: 3.30 pm
1. Solmaz (Eshwer)    62.5    S John    2
2. Freedom Fighter (Monnappa)    62.5    R Vaibhav    10
3. Marianella (V Appachu)    61.5    Janardhan P    12
4. Visual Element (Ranjeet)    61    H Rathod    5
5. Victory Signal (CVGK Kishore)    60.5    Rajesh Kumar    8
6. Chamcha In Chief (CVGK Kishore)    60    Vaideeshwaran    7
7. Spark Of Napoleon (Feroz M Khan)    59     S Ramesh    9
8. Blues And Royals (Rakesh)    57.5    Santosh K    1
9. Thumping Victory (V Appachu)    56.5    Gautam Raj    11
10. Sunshower (Sharavanan)    56    Ashok Kumar    3
11. Bahman (Feroz M Khan)    55.5    Rajesh Babu    4
12. Magnifique (PC Tejaswi)    55.5    IA Khan    6
Solmaz 1; Freedom Fighter 2; Visual Element 3.
8. maharaja’s cup (grade iii) (terms) -- 1600m: 4.00 pm
1. Siachen (Dhariwal)    60    L Stephane    9
2. Sprint Star (S Narredu)    59.5    Suraj Narredu    3
3. Arts (Neil Darashah)    55.5    R Marshall    7
4. Polish Patriot (Padmanabhan)    54.5    B Sreekanth    6
5. Spark Of Gold (Pradeep)    54.5    S John    5
6. Allez Vite (S Attaollahi)    53.5    Vinod Shinde    4
7. Ashkan (Darashah)    53.5    H Rathod    1
8. One Life To Love (Byramji)    52    Neeraj Rawal    2
9. Rising Rainbow (MOnnappa)    52    N Rajesh    8
Sprint Star 1; Siachen 2; Spark Of Gold 3.
9. udhagamandalam cup (div i) (rated 60 & above) -- 1400m: 4.30 pm
1. Secret Pilgrim (Eshwer)    68    Vaideeshwaran    7
2. Absolute Reality (Vishal Yadav)    63    Santosh K    6
3. Flash Flares (CVGK Kishore)    62.5    S John    2
4. Able Associate (Byramji)    62    AR Pradeep    9
5. Always For You (Monnappa)    60.5    Amarpreet    8
6. Spark Of Silver (JS Pillay)    60    B Sreekanth    10
7. Flaming Lamborgini (S Narredu)    58    Appu    11
8. Hampton Court (V Appachu)    57.5    Gautam Raj    12
9. Yankee Lane (Feroz M Khan)    56.5    Rajesh Babu    5
10. Camorra (S Attaollahi)    56    L Stephane    1
11. Muskaan (T Natraj)    55    Madhu Babu    3
12. You’re Wonderful (Pradeep)    55    R Vaibhav    4    
Camorra 1; Spark Of Silver 2; Flaming Lamborgini 3.
10. royal calcutta turf club trophy (rated 40-65) -- 1400m: 5.00 pm
1. Vayuputra (Dinesh Pujar)    60    J Paswan    4
2. Sunny Express (Faraz Arshad)    60    L Stephane    10
3. Cationic (Monnappa)    59.5    Vinod Shinde    1
4. Mystic Enchantress (Darashah)    59    S Mubarak    2
5. Flame Back (Neil Darashah)    58.5    Prabhakaran    7
6. Green Vision (Rakesh)    56.5    IA Khan    11
7. Own Way (T Natraj)    55    Gaurav Sapra    9
8. Senor Speedy (Tharun T)    55    M Kumar    3
9. Faustian (CVGK Kishore)    54.5    Rajesh Kumar    12
10. Scarlette (S Attaollahi)    54    R Marshall    6
11. Winning Tale (Bipin VS)    53    S Sunil    8
12. Super Sha (Ranjeet)    53    Nassar Alam    5    
Cationic 1; Scarlette 2; Flame Back 3.
11. milkyway plate (div ii) (rated 40-65) -- 1200m: 5.30 pm
1. Aspiring Star (CVGK Kishore)    60    Madhu Babu    5
2. Oceanic Wind (Lokanath)    59    IA Khan    9
3. Glory Bound (Md A Abbas)    59    M Kumar    12
4. Rich Rogue (M Bobby)    58.5    Vijay Kumar    4
5. Speedy Amigo (Dinesh Pujar)    58.5    B Sreekanth    2
6. Star Of Desire (Hidayat K)    58.5    AR Pradeep    10
7. Back Among Friends (Amit Caddy)    58    Vaideeshwaran    8
8. Unique Star (Feroz M Khan)    58    Gautam Raj    7
9. Fame And Glory (S Narredu)    58    K Chethana    11
10. Tern Me On (Sharat K)    57    Ramesh Kumar    6
11. A Move To Remember (Warren S)    57    R Vaibhav    3
12. Black Beauty (Samar Singh)    56.5    Jagadeesh    1     
Black Beauty 1; Back Among Friends 2; Star Of Desire 3.
Day’s best: Jaldi.
Double: Six Gun Smith and Sprint Star.
Jackpot: 7, 8, 9, 10, 11. I mini-jackpot: 4, 6, 8, 10. II mini-jackpot: 5, 7, 9, 11. I treble: 3, 4, 5. II treble: 6, 7, 8. III treble: 9, 10, 11. Exacta pool: 4, 7, 9,

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)