Shocking Star fancied for Madras Race Club Cup

Shocking Star fancied for Madras Race Club Cup

Delhi race card

Magan Singh-schooled Shocking Star, to be ridden by Sunny Kumar, appeals most for the Madras Race Club Cup over 1100M, the plum event of the races to be held here on Tuesday.

1. Race Goers Plate (Div I) (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 2.45 pm: 1. Classic N Mystic 61 Sumit Bohat 4; 2. Mystic Miracle 60.5 A Waheed 7; 3. Little Cut 59 Suresh Kumar 5; 4. Dancing Babe 58.5 G Shekhawat 13; 5. Perpetual Glory 57.5 MI Qureshi 2; 6. God’s Majesty 56 Gurpreet S 8; 7. Burbank 55 S Amjad K 12; 8. Colonel’s Pride 54 Hashim Ali 1; 9. Canadian Gold 50.5 Kaushal K 3; 10. Addiction 50 CS Jodha 10; 11. Crystal Pistol 50 Bhanu Pratap 6; 12. Fuel 49 R Saini 11; 13. Unicorn 49 DK Ashish 9.

Perpetual Glory 1; Little Cut 2.

2. Stewards Cup (Cl II, rated 60-86) -- 1000M, 3.15 pm: 1. Spot Hit 61 Sandeep R 3; 2. Devputra 53 Danish Ali 2; 3. Genius Boy 51 R Saini 1; 4. Kiana 49 Shadab K 4.

Kiana 1; Devputra 2.

3. Fair Decision Plate (terms) -- 1100M, 3.45 pm: 1. Brash 56 Mohanlal 2; 2. Fateh Maidan 56 Anil Kumar 5; 3. Gold Spark 56 P Sharma 3; 4. Master Yunani 56 L Prashant 1; 5. Flight Of Fancy 54.5 Danish Ali 7; 6. Gold Mine 54.5 Bhanu Pratap 9; 7. Golden Honey 54.5 Jai Prakash 4; 8. Master Boom 54.5 CS Jodha 6; 9. Master Piece 54.5 SA Shah 10; 10.
Zhenzhen 54.5 R Saini 8.

Gold Spark 1; Master Boom 2.

4. Madras Race Club Cup (Cl I, ratd 80 & above) -- 1100M, 4.15 pm: 1. Master Blaster 62.5 L Prashant 7; 2. Real Smasher 61.5 Anil Kumar 1; 3. Enya 61 Dilip S 3; 4. Moongate Man 57 Shafeeq A 4; 5. The Rock 53 SA Shah 6; 6. Shocking Star 51.5 Sunny Kumar 2; 7. Ka Ching 50.5 CS Jodha 5.

Shocking Star 1; Ka Ching 2.

5. Trainers Association Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 4.45 pm: 1. Courage Under Fire 60.5 R Parmod 11; 2. Doon Boy 59.5 Sameer Khan 5; 3. Amazing Star 57 Gurpreet S 4; 4. Ashwa Prithvi 55.5 CS Jodha 10; 5. Fascinating Memory 55.5 Suresh Kumar 7; 6. Take A Chance 52 Shafeeq A 3; 7. Fearless Tiger 51.5 L Prashant 9; 8. Happygolucky 51.5 S Raza 2; 9. Varun 51.5 Vijay Kumar 6; 10. Warlord 51.5 Sunny Kumar 8; 11. Black Partridge 50 DK Ashish 1.

Ashwa Prithvi 1; Take A Chance 2.

6. Race Goers Plate (Div II) (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 5.15 pm: 1. Pretty Good 61 Sunny Kumar 4; 2. Kohinoor Empire 59.5 M Chettri 5; 3. Resilience 59 Bipin Kumar 1; 4. Master Crown 58.5 CS Jodha 10; 5. Divinegrace 57 Dilip Singh 2; 6. Lady Anna 55.5 S Amjad K 7; 7. Graceful Bay 55 Danish Ali 9; 8. Foroozan 52 Sameer Khan 11; 9. Pommery 51.5 Harkesh K 8; 10. Saira 50.5 R Saini 6; 11. Magical Fairy 49 Vijay Kumar 12; 12. Secret Affair 49 Gurpreet S 3.

Pretty Good 1; Foroozan 2.

Day’s best: Ashwa Prithvi.
Jackpot: 2, 3, 4, 5, 6.
Mini-jackpot: 3, 4, 5, 6.
Treble: 4, 5, 6.
Exacta pool: 5, 6.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)