Alva's emerge champions

Varsha R, winner of the  under-16 200M. DH photo

Alva’s took home seven team titles while Madras Engineer Group and Centre, Dakshina Kannada and Uttara Kannada grabbed a title each at the Mahatma Gandhi District stadium.

Alva’s just missed out on the men’s title won by MEG while pocketing the boys’ under-16, U-18, U-20, girls’ under-16, U-18, U-20 and the women’s team crowns.

Results: Men: 200M: Veerendra (Alva’s) 22.2 seconds, 1; Sonith Mendon (DK) 22.3, 2; Basappa HB  (MEG) 22.9, 3.Long jump: Ratheesh Kumar (MEG) 7.47, 1; Avin Kumar (Alva’s) 7.13, 2; Kiran ST (MEG) 6.96, 3.

Javelin throw: P J Purandar (Corporation Bank) 71.45 metres, 1; Shamith D Suvarna (DK) 69.96, 2; R Sharath Raj (Alva’s) 69.16, 3. Discus throw: Dipak Chaudari (MEG) 45.25, 1; Sheethal Kumar (Alva’s) 41.86, 2; Shankar K  (MEG) 37.99, 3. Hammer throw:
Surendrakumar (MEG) 58.05 (NMR, Old: 56.80) 1; Khasim (Badami) 45.54, 2; Anil Kumar (MEG) 45.02, 3; 4x400M relay: Alva’s 3:23.8, 1; MEG 3:27.4, 2; Udupi (3:48.7) 3.

Boys: Under-20: 200M: Vidyasagar (Alva’s) 22.6, 1; Mohd Asif  (Alva’s) 22.8, 2; Raju Banajar (Dharwad) 23.2, 3. 400M: Jeevan KS  (DYSS) 49.8, 1; Anmol Shetty (Alva’s) 50.4, 2; Unnikuttan CD (MEG) 51.0, 3. Decathlon: Nagendraprasad (Alva’s) 5133, 1; Siyabuddin (DK) 5065, 2; Yallappa MV (Dharwad) 4612, 3. Pole vault: Nithyananda (Udupi) 3.25, 1; Padmanabha (Udupi) 2.90, 2; Nagendraprasad (Alva’s) 2.90, 3. Long jump: Joyal Anuj Kardoza (Alva’s) 7.03, 1; Pranav (MEG) 6.79, 2; Prasad Hegde (Alva’s) 6.54, 3. Hammer throw: Khaseem (Badami) 53.48, 1; Sudheer  (Alva’s) 43.15, 2; Manjunath G  (Dharwad) 38.00, 3. 4x400M relay: Alva’ (3:26.8) 1; DK (3:28.0) 2; MEG (3:55.7) 3.

Under-18: 200M: Madhusoodan R (IAA) 23.5, 1; Kumar R (Dharwad) 24.0, 2; Ritesh Kumar Shetty (DK) 24.1, 3. 400M: Madhusoodan MR (IAA) 51.4, 1;  Sambaji (Badami) 52.4, 2; Bharath (Udupi) 53.6, 3. Javelin throw: Girisha KM (Shimoga) 56.71, 1; Binod Munda (Youngsters Sports Club) 49.82, 2; Karthik (Udupi) 47.06, 3.  Shot put: Nandeesh Kumar S (Alva’s) 14.55, 1; Sairaj  (Alva’s) 14.39, 2; Devaprasad (Udupi) 13.25, 3. Triple jump: Shamsheer (Alva’s) 14.35, 1; Alneston (Alva’s) 13.60, 2; Mohd Shakeer (DK) 13.24, 3.

Under-16: 200M: Shyamsundar (Chitradurga) 23.8, 1; Saleem (Alva’s) 24.1, 2; Rolson Pereira (DK) 24.3, 3. 400M: Ashok Chauhan (Bijapur) 53.6, 1; P Periera (DK) 54.1, 2; Beau Canroy (DK) 55.4, 3. 3000M: Yallappa (Chandargi) 9:39.1, 1; Trishul HN (Alva’s) 9:39.6, 2; Annayya  (Kushal Nagar) 9:49.0, 3. 100M hurdles: Santhosh B (DK) 14.4, 1; Vedanth P Shetty (Udupi) 15.0, 2; Sujeeth Kambli (Belgaum) 15.1, 3. Javelin throw: Mithun RK (Shimoga) 41.08, 1; Prajwal Baindoor (Udupi) 35.87, 2; Dheeraj (Alva’s) 34.59, 3.

High jump: Raviteja DS  (Arjun T&F) 1.64, 1; Nagesh Kabbalagiri (Bagalkot) 1.61, 2; Prajval B  (Udupi) 1.58, 3.

Pentathlon: Shravan Kumar S (Alva’s) 3068 points, 1; Navshad Ahmed (Alva’s) 2726, 2; Vinod (DK) 2574, 3.

Under-14: Shot put: Masood Ahmed (Alva’s) 12.44 (NMR) (OMR: 12.07) 1; Amit M Shet (Uttara Kannada) 10.08, 2; Suraj (Alva’s) 10.01, 3.

Long jump: Mohd Raheel (DK) 5.30, 1; Karthik Chikkamath (Badami) 5.29, 2; Basavaraj Ravi (Badami) 5.27, 3.

Women: 200M: Priyanka S K (SAI, Dharwad) 26.2 seconds, 1; Shruthi T R (Shimoga) 26.4, 2; Shubha B S (Alva’s) 26.5, 3.

Long jump: Jolly V M (Alva’s) 5.54 metres, 1; Manisha (Alva’s) 5.41, 2; Chandini (Alva’s) 5.13, 3.

Triple jump: Joylin M Lobo (Alva’s) 11.97 metres, 1; Jolly V M (Alva’s) 11.95, 2; Ramyashree (DYSS) 11.69, 3.

Hammer throw: Visha B Shankar (Alva’s) 36.56 metres, 1; Rashmi K (Alva’s) 35.68, 2; Punyashree Rai (Alva’s) 33.41, 3.

Under-20: 200M: Bebi Sumayya (DYSS, Mysore) 25.1 seconds, 1; Rebecca Jose  (DYSS, Bangalore) 25.2, 2; Reena George (DYSS, Mysore) 25.5, 3.
5000M: Archana K M (Alva’s) 19:56.9, 1; Sriranjini (DK) 19:57.3, 2; Deepika (Alva’s) 20:45.2, 3.

Discus throw: Himani P Hegde (Udupi) 31.14 metres, 1; Kavya K (Shimoga) 31.10, 2; Ramya Y C (DK) 28.83, 3.

Triple jump: Joylin M Lobo (Alva’s) 12.25 metres, 1; Jolly V M (Alva’s) 12.11, 2;  Ramyashree (DYSS, Mysore) 10.49, 3.

Long jump: Jolly V M (Alva’s) 5.43 metres, 1; Joyline M Lobo (Alva’s) 5.26, 2; Ramyashree (DYSS, Mysore) 5.02, 3.

Pole vault: Keerthi (Udupi) 2.35 metres (NMR. Old: ), 1; Supriya (DK) 2.20, 2; Jayashree (Alva’s) 2.00, 3.

Hammer throw: Vibha B Shankar (Alva’s) 37.40 metres, 1; H K Nivedita (Karwar) 26.63, 2; Navyashree (DK) 20.58, 3.

Heptathlon: Prajna S Prakash (Indo-German) 4042 points, 1; Pavithra (DYSS, Mysore) 3515, 2; Shamili B B (DK) 3416, 3.

4x400M: DYSS, Mysore 4:06.1, 1; Alva’s 4:11.1, 2; DK 4:26.7, 3.

Under-18: 200M: Bhavi B Shankar (Alva’s) 26.6 seconds, 1; Nishetha S S (DYSS, Bangalore) 27.1, 2; Tejashwani K (Alva’s) 27.4, 3.

Long jump: Maneesha (Alva’s) 5.46, 1; Priya A  (Alva’s) 5.05, 2; Abhimathi S Nathan (Indo-German) 4.98, 3.

Triple jump: Chandini (Alva’s) 11.80 metres, 1; Maneesha (Alva’s) 11.20, 2; Shashikala N D (SAI, Dharwad) 11.16, 3.

Shot put:  Nisha U (Alva’s) 10.28 metres, 1; Ashina D (Alva’s) 10.15, 2; Athiravarki (DYSS, Mysore) 10.15, 3.

Hammer throw: Rashmi K  (Alva’s) 34.15 metres, 1; Pushpa S G (DYSS, Mysore) 33.16, 2; Punyashree S Rai (Alva’s) 32.30, 3.

Javelin: Rashmi K (Alva’s) 39.16 metres, 1; Deeksha K (Alva’s) 30.22, 2; Priyanka B (Alva’s) 26.25, 3.

Under-16: 200M: Varsha R (DK) 26.9 seconds, 1; Karunya Konde (DK) 27.8, 2;  Megha (Alva’s) 28.00, 3.

3000M: Pallavi H R  (SAI, Madikeri) 11:02.9, 1; Chaitra N (Udupi) 11:14.1, 2; Poornima C  (Shimoga) 11:28.3, 3.

100M hurdles: Veena H A  (Alva’s) 16.1 seconds, 1; Aishwarya (SAI, Dharwad) 16.6, 2; Garima (Alva’s) 17.1, 3.

High jump: Zeenlasvy Olivera (BSC) 1.51 metres, 1; Deeksha (DK) 1.48, 2; Nidhi C N (Ashwini Sports Foundation) 1.35, 3.

Javelin: Namitha G K (Alva’s) 26.46 metres, 1; Kavya N  (Alva’s) 25.56, 2; Chethana A D (Alva’s) 24.59, 3.

Discus: Priyanka J S  (DK) 35.00 metres (NMR), 1; Nikhitha K V  (Alva’s) 34.50, 2; Ranjana Bhadri (SAI, Dharwad) 30.99, 3.

Pentathlon: Vyshali Somayya (Indo-German) 2315 points, 1; Nivetha (YSC) 2269, 2; Priyanka S G (DYSS, Kudige) 2131, 3.

Under-14: Long jump: Nishmitha (DYSS, Vidyanagar) 4.75 metres, 1; Nisha Hegde (Udupi) 4.61, 2; Sahana Yenekal (DK) 4.51, 3.

Shot put: Niveditha P Savanth (UK) 9.01 metres, 1; Shreya (Udupi) 7.62, 2; Bhoomika (DYSS, Vidyanagar) 7.60, 3.

Team championship: Men: MEG; Boys, U-20: Alva’s; U-18: Alva’s; U-16: Alva’s; U-14: DK.

Women: Alva’s; Girls, U-20: Alva’s; U-18: Alva’s; U-16: Alva’s; U-14: Uttara Kannada.

Best athletes: Men: Sonith Mendon (DK). Boys: U-20: Vidyasagar (Alva’s); U-18:

Samsheer (Alva’s); U-16: Yallappa (Chandargi Sports Club); U-14: Vinayak (DK). Women: Shreema Priyadarshini; Girls, U-18: Priyanka (SAI, Bangalore); U-16: Pallavi HR (SAI, Madikeri); U-14: Soumya Shetty (Alva’s).

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry