Sharalay clinches 100M honours

DPS sprinter pips Aaditya by 0.5 seconds in boys under-16 category

High flying: The Best High School’s Semral Dinha K leaps to the long jump title in the under-15 girls’ category of the Deccan Athletic Club’s weekend meet at the Sree Kanteerava stadium on Sunday. DH PHOTO

The Delhi Public School lad ran a fine race, clocking 11.8 seconds, while Aaditya P of The New Cambridge clinched silver, 0.5 seconds behind. Devamatha Central School’s Chetan Gowda M took home the bronze with a timing of 12.5 seconds.

Boys: U-16: 100M: Narayan Sharalay (Delhi Public School) 11.8 seconds, 1; Aaditya P (The New Cambridge) 12.3, 2; Chetan Gowda M (Devamatha Central School) 12.5, 3.

800M: Mahesh B (Gandhi Vidyala High School) 2:16.9, 1; Karan Manjunath (St Joseph’s Indian High School) 2:17.4, 2; Richard Suvaris (St Joseph’s Indian High School) 2:24.6, 3.

3000M: Mahesh D (Gandhi Vidyalaya High School) 11:31.1, 1; Richard Suvaris (St Joseph’s Indian High School) 12:42.4, 2; Santhosh A Patil (Daffodils English School) 13:02.8, 3.

110M hurdles: Vishnu S Bhat (St Joseph’s Indian High School) 19.2, 1; Karan Manjunath (St Joseph’s Indian High School) 20.2, 2; Aaditya P (The New Cambridge English School) 20.6, 3.

Long jump: Manogna Ravi (Carmel School, Padmanabha Nagar) 5.41 metres, 1; Nithin B (Daffodils English School) 5.30, 2; Aaksh Merwin (Devamatha Central School) 5.17, 3. Triple jump: Dhanush Nayak EV (Gandhi Vidyalaya High School) 11.20, 1; Rahul SS (Cadambi Vidya Kendra) 10.20, 2; Punith M (Carmel School) 9.92, 3.

High jump: Akash BG (Vidya Niketan School) 1.46, 1; Karthik R (St Mary’s Public School) 1.42, 2; Poovanna BA (Daffodils English School) 1.42, 3.Shot put: Bhushan Sunderraj (Bishop Cotton Boys School) 11.44, 1; Varun Kirthi Swaroop (Mother Mary English School) 10.52, 2; Veda Vyas Pai (St Ann’s High School) 10.42, 3. U-13: 100M: Rahul Reji (The Brigade School) 13.1S, 1; Shreyas Acharya KR (The Brigade School) 13.4, 2; Bhagawankripa Mehta (Vidyaniketan School) 13.5, 3. 800M: Nikhit Laxman (Ebenezer International School) 2:43.3, 1; Hari Krishna LS (St Joseph’s Indian Middle School) 2:52.9, 2; Srinivas S (Sheshdripuram English HP School) 2:59.2, 3. 3000M: Hari Rama LS (St Mary’s Boys’ English Medium School) 14:00.6, 1; Hari Lahshmana (St Mary’s Boys’ English Medium School) 14:11.5, 2; Amith P (Deccan International School) 16:13.5, 3.

80M hurdles: Vinay R (S Cadambi School) 15.8S, 1; Rishi Kumar (National Public School) 15.9, 2; Siddharth Srikath (National Public School) 16.1, 3.

Long jump: Shreyas Acharya KR (The Bridge School) 4.30M, 1; Mohith Reddy T (Daffodils English School) 4.26, 2; Md Zain-Ul-Abiden (St Mary’s Public School) 4.15, 3.

Triple jump: Sathwik Ramesh (Vidya Niketan School) 7.98M, 1; Dishank (S Cadambi Vidya Kendra) 7.92, 2; Yajath Kumar R (Kendriya Vidyalaya) 7.85, 3. High jump: Sai Nathon (Deccan International School) 1.28M, 1; Rahul Raghu (Vidya Niketan School) 1.28, 2; Anish Kotecha (Vidya Niketan School) 1.28, 3. Shot put: Rashad Mohamed K (St Mary’s Public School) 7.03M, 1; Gourav R (Carmel School) 6.93, 2; Rohan RK (St Mary’ School) 6.90, 3.

Girls: U-15: 100M: Semral Dinha K (The Best High School) 13.1S, 1; Kavya M (St Joseph Convent Girls’ High School) 13.7, 2; Desna Vinay Shroff (Vidyashilp Academy) 13.9, 3.

800M: Krupa R (St Anne’s Girls’ High School) 2:52.6, 1; Amritha S (The Brigade School) 3:00.6, 2; Thanusha V Panchal (Vidya Niketan School) 3:01.5, 3.

1500M: Nisha T (Carmel Convent High School) 6:06.6, 1; Krupa R (St Anne’s Girls’ High School) 6:06.9, 2; Thanusha V Panchal (Vidya Niketan School) 6:11.1, 3.

100M hurdles: Nivetha T (Carmel Convent High School) 17.8S, 1; Aquileena (Holy Angels HP School) 18.9, 2; Dolly Diana (Mary Immaculate High School) 20.6, 3.

Long jump: Semral Dinha K (The Best High School) 4.86M, 1; Swathi CG (Mary Immaculate High School) 4.70, 2; Kavya Jacob (Clarence High School) 4.67, 3.

Triple jump: Kavya Jacob (Clarence High School) 9.65M, 1; Tejaswi PK (Baldwin Girls’ High School) 9.47, 2; Desna Vinay Shroff (Vidyashilp Academy) 9.45, 3. High jump: Annapurna G (CMR National Public School) 1.38M, 1; Tejaswi PK (Baldwin Girls’ High School) 1.33, 2; Aquileena (Holy Angels HP School) 1.25, 3.

Shot put: Nivetha T (Carmel Convent High School) 9.26M, 1; Urmila Anand (The Brigade School) 6.82, 2; Samyana Kamath (Deccan International School) 6.69, 3.

U-12: 100M: Toommy Vaishnavi (Baldwin Girls’ High School) 13.8S, 1; Shifali Tandon (Vidya Niketan School) 15.4, 2; Niharika (Bethany High School) 15.9, 3.

800M: Krithaka S (Holy Angels’ HP School) 3:41.4, 1; Poornashree (Holy Angels HP School) 3:41.9, 2; Nikhath S (Holy Angels) 3:43.5, 3.

1500M: Nikhath Sultana (Holy Angel’s HP School) 7:33.1, 1; Brindha (Holy Angel’s HP School) 7:43.0, 2; Anupriya (Holy Angel’s HP School) 7:51.4, 3.

60M hurdles: Toommy Vaishnavi (Baldwin Girls’ High School) 12.5, 1; Chitra MP (Sheshadripuram English HP School) 13.6, 2; Pooja Lakshmi NB (Sheshadripuram English HP School) 13.7, 3. Long jump: Shifali Tandon (Vidya Niketan School) 4M, 1; Mahima GS (St Charles High School) 3.52, 2; Niharika (Bethany High School) 3.45, 3. 

Triple jump: Ananya Menon (Sacred Heart Girls’ High School) 7.20M, 1; Mina Tharveer (Baldwin Girls’ High School) 7.11, 2; Aprajitha Jayaram (Vidya Niketan School) 6.98, 3.

High jump: Mudral Dhananjay (Cadambi Vidya Kendra) 1.04M, 1; Aprajitha Jayaram (Vidya Niketan School) 1.02, 2; Yusra Zainab (Holy Angel’s HP School) 0.98, 3.

Shot put: Charu Raheja (Vidya Niketan School) 5.76M, 1; Grace Elizabeth S (St Mary’s School) 5.61, 2; Alisha Vikram (Vidya Niketan School) 5.38, 3.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)