Red Romeo fancied for main event


Pune race card

1. Jaidev Plate (Cl V, rated 0-19) -- 1200M, 2.00 pm: 1. Last Nights Sonnet 59 C Rajendra 5; 2. The Right Man 59 I Pardeshi 10; 3. Brave Gun 57.5 V Jodha 9; 4. Hi Dolly 57.5 T Atul 8; 5. Charlie Parker 55.5 Aadesh K 3; 6. Hisham 55 Chandrakant 7; 7. Johnny Bravo 54.5 Shammim Khan 12; 8. Beacon Light 53.5 N Jodha 6; 9. Sparkler 53.5 Nadeem Alam 2; 10. Strike It Rich 53 CS Jodha 4; 11. Thundering Hero 51.5 TS Jodha 1; 12. Flying Rock 50 DK Ashish 11.

Last Nights Sonnet 1; Beacon Light 2.

2. Dr PK Sardeshmukh Maharaj Trophy (Cl III, rated 40-66) -- 1000M, 2.30 pm: 1. Princess Ruby 59.5 I Pardeshi 2; 2. Heifitz 59 TS Jodha 4; 3. Frangipani 55.5 NS Parmar 6; 4. Fiery Fox 55 CS Jodha 8; 5. Pacemaker 54 Nadeem Alam 7; 6. Wild Torronaado 53.5 W Smith 1; 7. Ring Bearer 53 AJ Nilesh 5; 8. Walking Tall 53 J Chinoy 9; 9. El Bunduq 51 Neeraj Rawal 3.

Wild Torronaado 1; El Bunduq 2.

3. Mac Bruce Plate (terms) -- 1000M, 3.00 pm: 1. Always Smile 56 V Jodha 10; 2. Hunter Bay 56 V Walkar 5; 3. Ijlal 56 Z Sayyed 6; 4. Rio Del Ray 56 M Narredu 1; 5. Titan 56 C Rajendra 3; 6. Auraria 54.5 Rathore 12; 7. Bright Future 54.5 Neeraj Rawal 11; 8. Celtic Manor 54.5 Aadesh K 8; 9. Chingari 54.5 N Jodha 9; 10. Il Tabarro 54.5 AM Tograllu 7; 11. Kite Runner 54.5 CS Jodha 4; 12. Orion Star 54.5 W Smith 2; 13. Royal Gesture 54.5 Appu 13.

Celtic Manor 1; Royal Gesture 2.

4. Politely Please Plate (Cl V, rated 0-26) -- 2000M, 3.30 pm: 1. Critical Acclaim 61.5 Neeraj Rawal 5; 2. Saddlers Rule 61 N Jodha 8; 3. Chandelier 60 Nadeem Alam 10; 4. Elementto Trance 59.5 S Sameer 4; 5. Magical Mantra 58 CS Jodha 9; 6. Highland Quest 57.5 I Chisty 3; 7. Saarah 56.5 J Chinoy 1; 8. The First Lady 56.5 S Sunil 12; 9. Starlite Express 55.5 S Chinoy 6; 10. Nara 54 Shailesh 11; 11. Rags To Riches 49 DK Ashish 7; 12. Sparrow Hawk 49 SK Jadhav 2.

Highland Quest 1; Starlite Express 2.

5. Akkasaheb Maharaj Trophy (terms) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Red Romeo 59 C Rajendra 3; 2. Elmwood 52 Aadesh K 11; 3. Escravos 52 Appu 8; 4. Lago Medio 52 S Sunil 9; 5. Oyster Pearl 52 S Chinoy 14; 6. Pepe Junior 52 Neeraj Rawal 1; 7. River Dancer 52 W Smith 12; 8. Schnell 52 Rathore 4; 9. Spica 50.5 AM Tograllu 13; 10. Call To Arms 50 R Shelar 2; 11. Portrush 50 Dashrath S 6; 12. Red Indian 50 V Jodha 7; 13. Running Bull 50 CS Jodha 10; 14. Shy Boy 50 Shailesh 5.

Red Romeo 1; Oyster Pearl 2.


6. Dr SR Captain Trophy (Cl II, rated 60-86) -- 1200M, 4.30 pm: 1. Star Impact 61 M Narredu 7; 2. Major Roberts 60 AJ Nilesh 2; 3. Divine 57.5 SS Baria 9; 4. Feet Of Flames 55.5 C Rajendra 4; 5. Premier Perception 55.5 DS Rathore 6; 6.The Rising 55.5 N Jodha 8; 7. Elementto Angel 54 AM Tograllu 3; 8. Cameo 52 S Sunil 5; 9. Strathendrick 49.5 Dashrath S 1.

Feet Of Flames 1; Star Impact 2.

7. Class Apart Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 5.00 pm: 1. Duke Of Windsor 61.5 B Prakash 4; 2. Oh So Romantic 60 Neeraj Rawal 7; 3. Highland Glory 59.5 I Chisty 2; 4.
Daffodils 57 V Walkar 8; 5. Kapathos 57 M Narredu 1; 6. Force Of Law 55 TS Jodha 9; 7. Marine Zone 55 Rathore 5; 8. Belligerent 54.5 N Jodha 3; 9. Caustic Finale 54.5 Shammim Khan 6; 10. Empress Of India 51.5 J Pradeep 10.

Kapathos 1; Oh So Romantic 2.

Day’s best: Red Romeo.

Double: Wild Torronaado and Feet Of Flames.
Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7.

Mini-jackpot: 4, 5, 6, 7. Treble: 5, 6, 7.
Exacta pool: 5, 7.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry