Elite Land fancied for feature

Bangalore card

Elite Land, trained by Ganapathy and to be ridden by CD Hayes, is fancied to lift the 2000-metre Delhi Race Club Trophy, the main event of Friday’s races.

There will be false rails, width of about 2.5 metres, from 1600M to 1000 metres. Width of eight metres from 1000 metres to the winning post.

1. Katil Plate (terms) 1100M: 1.30 pm
1. Hand Me The Cash (Amit Caddy)    55    Tauseef A     10
2. Impressive Bolt (Sirajuddin)    55    Suraj Narredu    2
3. Union Jack (Faraz Arshad)    55    Harish    9
4. Balance Of Nature (Prithviraj)    53.5    Jagadeesh    5
5. Burst Of Stardust (Nityanand)    53.5    M Dwyer    3
6. Caress (Lokanath)    53.5    B Sreekanth    7
7. Diamonite (I Ghatala)    53.5    B Paswan    11
8. Motivating (Mahesh)    53.5    S John    8
9. Sweet Secret (Puttanna)    53.5    PS Chouhan    1
10. Velvetine (Neil Darashah)    53.5    J Pradeep    6
11. Zermaat (Dhariwal)    53.5    Anthony C    4

Burst Of Stardust 1; Sweet Secret 2; Impressive Bolt 3.
2. AVR Char Memorial Cup (Div II) (rated 40-65) 1400M: 2.00 pm
1. Gun Salute     60     S Hussain    7
2. Unique Show (Lokanath)    59    Srinath    2
3. Cafe Del Monte (S Attaollahi)    58.5    Anthony C    10
4. Miss Ching (Neil Darashah)    58.5    J Pradeep    5
5. Beau Sancy (Manohar)    58    S Shiva Kumar    4
6. Hillstone (I Ghatala)    58    S Selvaraj    6
7. Ladzone (Warren S)    58    PS Chouhan    1
8. North Cape (Prithviraj)    58    Kiran Rai    11
9. Windsor Knight (Ganapathy)    58    B Sreekanth    9
10. Recharged (Sharat K)    57    Ramesh Kumar    8
11. Blue Star (Nityanand)    56.5    Jagadeesh    3
    
Cafe Del Monte 1; Unique Salute 2; Hillstone 3.
3. Mudabidri Plate (rated 0-25) 1100M: 2.30 pm      
1. Biscotti (I Ghatala)    62.5    Anjar Alam    6
2. Folklore (Babu Rao)    62    S Ramesh    2
3. Javanica (Puttanna)    61.5    Mudassar    9
4. Blue Mala (Samar Singh)    60.5    Guruprasad    8
5. Spring Beauty (Prithviraj)    59.5    Kiran Rai    4
6. Smar Edition (Faraz Arshad)    59    J Pradeep    10
7. Autumn Red (Hidayat K)    58.5    N Imam    11
8. Loving Fantasy (Inayathulla)    57.5    Vivek    3
9. Didhitee (Mahesh)    56    Chetan Kalay    12
10. Shining Fame (Sirajuddin)    55.5    R Anand    5
11. Super Saloni (Sharat K)    55.5    S John    1
12. Heart Of Gold (Narayana Gowda)    54    B Sreekanth    7        
Super Saloni 1; Javanica 2; Biscotti 3.
4. Alchemy Plate (Rated 20-45) 1200M: 3.00 pm
1. Biutiful (Hidayat K)    61.5    S Ramesh    6
2. Youre Chilubuli (Pradeep)    60    Suraj Narredu    11
3. Fame And Glory (S Narredu)    58.5    K Chethana    1
4. Indian Pride (Inayathulla)    56    Jagadeesh    9
5. Waltz Away (Manohar)    55    S Shiva Kumar    4
6. Spark Of Legend (Byramji)    54.5    Sahanawaz    2
7. Dream Runner (Pradeep)    54    Vivek    5
8. Little Lion (Sharat K)    54    H Rathod    3
9. Sonntagskonig (S Attaollahi)    54    R Vaibhav    12
10. Shourya (Babu Rao)    53    Christopher    10
11. Caraway (Dominic)    52.5    Noornabi    7
12. Midtown Delight (Mahesh)    51    Chetan Kalay    8

Youre Chilubuli 1; Indian Pride 2; Little Lion 3.
5. AVR Char Memorial Cup (Div I) (rated 40-65) 1400M: 3.30 pm
1. Top Secret (Neil Darashah)    62.5    PS Chouhan    5
2. Lowndes Square (Byramji)    61.5    Vinod Shinde    2
3. Atlas Power (Sharat K)    60.5    Nassar Alam    7
4. Magnomical (Lokanath)    58.5    B Harish    8
5. Grand Success (D Byramji)    58    Sahanawaz    4
6. Southern King (Sharat K)    57.5    S John    3
7. Young Achiever (S Narredu)    57.5    Suraj Narredu    6
8. Cat Logan (I Ghatala)    57    B Paswan    11
9. Shoot Out (S Attaollahi)    55.5    R Marshall    1
10. Migrolino (Dhariwal)    55    R Vaibhav    10
11. One Time Magic (Amit Caddy)    54.5    A Ramu    9

Top Secret 1; Young Achiever 2;  Grand Success 3.
6. Delhi race Club trophy (rated 80 & above) 2000M: 4.00 PM
1. Firezone (I Ghatala)    63.5    Anjar Alam    7
2. Spark Of Gold (Pradeep)    61    S John    3
3. Elite Land (Ganapathy)    59.5    CD Hayes    6
4. Red Renegade (S Attaollahi)    58.5    M Kumar    2
5. Crown Empress (S Attaollahi)    55.5    Anthony C    1
6. Six Gun Smith (Babu Rao)    51.5    Christopher    4
7. Native Talent (Neil Darashah)    51    PS Chouhan    5
    
Elite Land 1; Native Talent 2; Crown Empress 3.
7. Tumkur plate (Div I) (rated 40-65) 1200M: 4.30 PM
1. Jaldi (Dhariwal)    62    Vinod Shinde    6
2. Another Destiny (Warren S)    60.5    A Qureshi    9
3. Fortune Queen (Sharat K)    60.5    Mallikarjun    2
4. Kripa (Prasanna K)    60    S John    1
5. Sparkling Cat (Narayana Gowda)    58.5    Mudassar    5
6. Sweet Timer (Puttanna)    58.5    Ashok Kumar    7
7. Six Shooter (Sharat K)    58    H Rathod    3
8. Youre Stunning (Pradeep)    58    R Koch    4
9. Wild Nexus (Prithviraj)    57.5    PS Chouhan    8
10. The Senator (Mahesh)    57    Shoban Babu    10
11. Aston Park (Manohar)    56.5    SK Paswan    11
12. Its My Party (Amit Caddy)    55.5    A Ramu    12
    
Wild Nexus 1; Kripa 2; Sparkling Cat 3.
8. Star of windsor plate (rated 20-45) 1400M: 5.00 PM
1. Strive And Serve (S Narredu)    62    S Hussain    6
2. Sunday Cruz (Lokanath)    60.5    Md Akbar    11
3. Will Still (Prasanna K)    58    V’eeshwaran    12
4. Stormyred (Sharat K)    56    Mallikarjun    2
5. Mercutio (Manohar)    54.5    S Shiva Kumar    7
6. Artic Breeze (S Komandur)    53    Christopher    10
7. Gold Venture (Ganapathy)    53    B Sreekanth    5
8. Rise To Glory (Dominic)    53    R Bharath    9
9. Vega (Puttanna)    52    Ashok Kumar    4
10. Yourewindsofchange (Pradeep)    52    Vivek    3
11. Gur Kripa (Mahesh)    51.5    Chetan Kalay    1
12. Sayyonee (Md Khan)    50    PS Chouhan    8
    
Yourewindsofchange 1; Gold Venture 2; Sunday Cruz 3.             
9. tumkur Plate (Div II) (rated 40-65) 1200M: 5.30 PM
1. Endurance (Narayana Gowda)    60    B Sreekanth    11
2. Silver Sceptre (Sharat K)    60    H Rathod    8
3. Mark Of Genius (Warren S)    59.5    P Mani    2
4. Seven Heaven (Prithviraj)    59    P Ramesh    4
5. Black Beauty (Samar Singh)    58    Mudassar    1
6. Cash Is King (Amit Caddy)    58    Guruprasad    12
7. Corleone (JS Pillay)    58    Ashok Kumar    7
8. Legend Reborn (Amit Caddy)    56.5    A Ramu    6
9. Nectar Crown (S Narredu)    56.5    R Koch    3
10. Enduring Speed (Dominic)    55    Khurshad A    5
11. Star Of Desire (Hidayat K)    54.5    R Marshall    10
12. Inspirator (Inayathulla)    53    Vivek    9
    
Silver Sceptre 1;  Mark Of Genius 2; Seven Heaven 3.

Day’s Best: Elite Land.
Double: Youre Chilubuli and Wild Nexus.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 2, 4, 6, 7. I treble: 3, 4, 5. II treble: 6, 8, 9. Exacta pool: 4, 7, 8, 9.

Narendra Modi or Rahul Gandhi? Who will win the battle royale of the Lok Sabha Elections 2019


Get real-time news updates, views and analysis on Lok Sabha Elections 2019 on Deccanherald.com/news/lok-sabha-elections-2019 


Like us on Facebook or follow us on Twitter and Instagram with #DHPoliticalTheatre for live updates on the Indian general elections 2019.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry