Golden Queen best for feature event

Hyderabad race card

Laxman Singh-trained Golden Queen, who has been well prepared, is expected to score in the MLN Reddy Memorial Cup over 2400 metres, the main event of Monday’s races here.

1. Republic Plate (Cat III, rated upto 25) -- 1400M, 1.40 pm: 1. Amrapal 61 S Sreekant 11; 2. Royal Cruise 61 A Imran K 2; 3. The Parliament 61 Lakshmikant 14; 4. Zenas 61 Ashhad Asbar 5; 5. Royal Scotsman 60.5 MF Alikhan 12; 6. Genius Queen 60 P Sai Kumar 10; 7. Fanaka 59 Kuldeep S 3; 8. Visakha 58 G Sai Vamshi 7; 9. Pussy Galore 57.5 N Rawal 13; 10. Sun Ray 57.5 I Chisty 8; 11. Nano Tribute 57 Ajit Kumar 6; 12. Say It With Roses 55.5 Nitin Singh 1; 13. Teen Star 55.5 K Anil 9; 14. Sharp Victor 55 S Nayak 4.
Royal Cruise 1; Sun Ray 2; Royal Scotsman 3.

2. Shri Narsing Raj Memorial Cup (terms) -- 2400M, 2.10 pm: 1. Vijayshaurya 60.5 PS Chouhan 4; 2. Vijays Dhara 56.5 Culhane 1; 3. Vijaysiddanth 56.5 A Joshi 8; 4. Front Line 53.5 Deep Shanker 5; 5. Handsome Hawk 53.5 N Rawal 6; 6. Divine Ganges 52 A Ramana 3; 7. Invincible India 50.5 Ch K Chary 2; 8. Kohinoor Victory 50.5 Ajit Kumar 7.
Vijayshaurya 1; Front Line 2; Handsome Hawk 3.

3. Prince Khartoum Plate (Div II) (terms) -- 1100M, 2.40 pm: 1. Gold Coast 55 I Chisty 4; 2. Young Power 55 Ch K Chary 11; 3. Blue Diamond 53.5 Lakshmikant 10; -. Cannon Law 53.5 --; 5. Elenor 53.5 S Sreekant 6; 6. Emerald Touch 53.5 Ashhad Asbar 2; 7. Enigma 53.5 K Anil 7; 8. Golden Dash 53.5 N Rawal 5; 9. La Buena 53.5 Nitin Singh 12; 10. Pacific Star 53.5 NS Parmar 3; 11. Perfect 53.5 Christopher 13; 12. Ring Of Fire 53.5 PS Chouhan 1; 13. Stolen Date 53.5 Deep Shanker 8; 14. Swift Arrow 53.5 S Nayak 9.
Ring Of Fire 1; Enigma 2; Perfect 3.

4. Prince Khartoum Plate (Div I) (terms) -- 1100M, 3.10 pm: 1. Bernabeu 55 C Henrique 8; 2. Incredible India 55 MF Alikhan 10; 3. Ocean Side 55 I Chisty 11; Sweet Child O Mine 55 S Sreekant 12; 5. Arudra 53.5 Lakshmikant 3; 6. August Kranti 53.5 Culhane 4; 7. Elegant Approach 53.5 Suraj Narredu 1; 8. Flower Of Temba 53.5 G Sai Vamshi 14; 9. Golden Jewel 53.5 Ajit Kumar 6; 10. Marquise 53.5 Christopher 5; 11. Over Shadow 53.5 N Rawal 7; 12. Queens Necklace 53.5 A Imran K 2; 13. Smart Striker 53.5 GB Khade 13; 14. Sushen 53.5 Ashhad Asbar 9.
Elegant Approach 1; Ocean Side 2; Queens Necklace 3.

5. MLN Reddy Memorial Cup (Cat I) -- 2400M, 3.40 pm: 1. Vijay Monarch 60.5 PS Chouhan 1; 2. Aloisia 53.5 P Sai Kumar 4; 3. Golden Queen 51 Deep Shanker 3; 4. Jabel Queen 49 NS Parmar 5; 5. Enchantment 49 Nitin Singh 2.
Golden Queen 1; Vijay Monarch 2; Jabel Queen 3.

6. Charon Plate (Div I) (Cat II, rated upto 75) -- 1100M, 4.15 pm: 1. Arabian Dancer 62 Suraj Narredu 12; 2. Lone Ranger 62 PS Chouhan 11; 3. Ashleen State 59 Lakshmikant 7; 4. True Future 58 MF Alikhan 3; 5. Tell Me A Tale 57.5 C Henrique 1; 6. Fearless Mission 55.5 Christopher 4; 7. Glorious Bay 53 S Sreekant 10; 8. Rich And Famous 53 B Dileep 6; 9. Onti Onti Onti 52.5 G Sai Vamshi 8; 10. Ziglar 52.5 Ajit Kumar 13; 11. Petradura 50.5 I Chisty 2; 12. Winning Strides 50 K Anil 9; 13. Caladium 49 P Sai Kumar 5.
Arabian Dancer 1; Lone Ranger 2; Winning Strides 3.

7. Silver Academy Playe (Div I) (Cat III, rated upto 50) -- 1100M, 4.45 pm: 1. Flashy Conquest 62 Suraj Narredu 1; 2. Royal Turn 62 A Ramana 10; 3. Buck Knife 61 C Henrique 4; 4. Aficionado 59 Kuldeep S 8; 5. Queen Of Habashe 58.5 Ashhad Asbar 7; 6. Over Taker 58 MF Alikhan 14; 7. Welcome Baby 58 S Sreekant 12; 8. Part Time Lover 57.5 K Anil 13; 9. Evarado 55.5 Christopher 5; 10. Ziv 53.5 Deep Shanker 6; 11. Lioness Heart 52.5 G Sai Vamshi 3; 12. The Best Man 51.5 B Dileep 9; 13. Geography 50.5 Nitin Singh 2; 14. Inspiring Tunes 50 Lakshmikant 11.
Buck Knife 1; Flashy Conquest 2; Evarado 3.

8. Charon Plate (Div II) (Cat II, rated upto 75) -- 1100M, 5.15 pm: 1. Chestnut Charmer 62 PS Chouhan 8; 2. Samsonite 62 Ashhad Asbar 10; 3. Sun Strikes 59 I Chisty 5; 4. Krithiman 57.5 Lakshmikant 1; 5. Daniella 57 A Imran K 7; 6. Victorious Sally 56 Nitin Singh 9; 7. Cascading Glory 55.5 G Sai Vamshi 11; 8. Corvette 55 K Anil 4; 9. Kathakali 53.5 Christopher 6; 10. Kohinoor King 51.5 N Rawal 3; 11. Fine Racer 51 P Sai Kumar 2; 12. One One One 50 B Dileep 12.
Chestnut Charmer 1; Samsonite 2; Sun Strikes 3.

9. Silver Academy Plate (Div II) (Cat III, rated upto 50) -- 1100M, 5.45 pm: 1. Original Gladiator 62 S Nayak 12; 2. Sun Bird 62 A Imran K 9; 3. Star Experience 60.5 Ch K Chary 10; 4. Grande Comore 59 Kuldeep S 1; 5. Grigori 59 Suraj Narredu 4; 6. Kohinoor Forever 58 Ajit Kumar 13; 7. Paris Time 58 MF Alikhan 6; 8. Chayanandan 57 Lakshmikant 2; 9. Mukhtar 56.5 Deep Shanker 8; 10. Ice Rain 54.5 B Dileep 5; 11. Maid For Love 52 Nitin Singh 3; 12. Rob Roy 50.5 G Sai Vamshi 7; -. Time To Party 49.5 --; 14. Bold Brigade 49 N Rawal 11.
Grigori 1; Grande Comore 2; Sun Bird 3.
Day’s best: Grigori.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 6, 7, 8, 9. I treble: 1, 2, 3. II treble: 4, 5, 6. III treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 7, 9.

Narendra Modi or Rahul Gandhi? Who will win the battle royale of the Lok Sabha Elections 2019


Get real-time news updates, views and analysis on Lok Sabha Elections 2019 on Deccanherald.com/news/lok-sabha-elections-2019 


Like us on Facebook or follow us on Twitter and Instagram with #DHPoliticalTheatre for live updates on the Indian general elections 2019.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry