Amadeus tipped to claim MRC Trophy

Amadeus tipped to claim MRC Trophy

MUMBAI CARD

Amadeus, to be ridden by S Zervan and trained by Shroff, is tipped to land the spoils in the Madras Race Club Trophy over 1200 metres, the feature event of the races to be held here on Sunday.

Meanwhile, Nigella, ridden by Dashrath Singh, is expected to go all the way in the JD & Peggy Banatwalla Trophy over 1600 metres.

1. Solar Kiss Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 3.00 PM: 1. Beyond Comparison 59.5 Shammi Khan 3; 2. Starlight Magic 59 B Prakash 1; 3. Zaracha 56.5 CS Jodha 5; 4. Tudor Regent 56 S Kamble 2; 5. National Ikon 55 AJ Nilesh 7; 6. Laurus Pride 54.5 TS Jodha 8; 7. Calypso Queen 50 A Sandesh 4; 8. Cuba 49.5 Dashrath S 6.Starlight Magic 1; Zaracha 2.

2. JD & Peggy Banatwalla Trophy (terms) -- 1600M, 3.30 PM: 1. Grand March 57 A Sandesh 4; 2. Allegiance 53 Ashhad Asbar 1; 3. Mighty Splendor 51.5 Akshay 5; 4. Mzima 51.5 DK Ashish 6; 5. Nigella 51.5 Dashrath S 3; 6. Step Up 51.5 S Zervan 2.Nigella 1; Step Up 2.

3. Racing Journalists Trophy (Cl IV, rated 20-46) -- 1800M, 4.00 PM: 1. Carlyle Hills 59 B Prakash 7; 2. Light My Way 59 CS Jodha 3; 3. Viva Zapata 58.5 Akshay 2; 4. Blue Knight 57 AM Tograllu 5; 5. Saifeena 55.5 A Sandesh 6; 6. Westerlie 54.5 Kavraj S 4; 7. Atlantic Star 54 S Zervan 1;

Carlyle Hills 1; Viva Zapata 2.

4. Dollar Princess Plate (Cl III, rated 40-66) -- 1600M, 4.30 PM: 1. Sheriff 61 Akshay 8; 2. Agni Baan 57.5 V Phadke 6; 3. Icon 57.5 B Prakash 7; 4. Forward Charge 55 S Kamble 5; 5. Lake Geneva 54.5 Dashrath S 1; 6. Eye Of The Storm 52.5 N Bhujbal 4; 7. Glowing Star 52.5 A Sandesh 2; 8. Jacques 50 N Jodha 3.

Jacques 1; Lake Geneva 2.

5. Madras Race Club Trophy (Cl I, rated 80 & above) -- 1200M, 5.00 PM: 1. Weizhou 63.5 Prasad 4; 2. Bullet 59.5 Akshay 6; 3. Amadeus 57 S Zervan 1; 4. Dancing Glances 54.5 CS Jodha 2; 5. Orito 53.5 Dashrath S 3; 6. Pepe Junior 53 A Sandesh 5; 7. Class Apart 49 Neeraj Rawal 7.

Amadues 1; Orito 2.

6. PB Avasia Plate (Cl II, rated 60-86) -- 1800M, 5.30 PM: 1. Enlightenment 59 Neeraj Rawal 2; 2. Chemin De Fer 55 C Rajendra 3; 3. Running Sun 52 Kavraj S 1; 4. Solor 52 NS Parmar 5; 5. Sledgehammer 49 S Zervan 4; 6. Spirit Of Mercy 49 A Sandesh 6.

Chemin De Fer 1; Enlightenment 2.

7. Pradeep Vijayakar Trophy (terms) -- 1000M, 6.00 PM: 1. Elaborator 55 V Phadke 12; 2. Habibian 55 A Sandesh 6; 3. Lucky Red 55 DK Ashish 1; 4. Magic Star 55 S Shinde 5; 5. Maori Chief 55 Ashhad Asbar 2; 6. Your Lordship 55 AM Tograllu 3; 7. Menage A Trois 53.5 Neeraj Rawal 8; 8. Milano Green 53.5 A Agarwal 4; 9. Purple Mokara 53.5 Akshay 11; 10. Samburu 53.5 N Rawal 9; 11. Sea Pearl 53.5 NS Parmar 7; 12. Serena 53.5 S Zervan 13; 13. Shadows Of Time 53.5 Merchant 10.

Serena 1; Menage A Trois 2.

8. Solar Kiss Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 6.30 PM: 1. Golden Memory 62 Tushar Nemane 7; 2. Glorious Miss 61.5 V Phadke 1; 3. Roger Bcool 60 SS Baria 4; 4. Star Prince 60 S Shinde 5; --. Titleist 58 (withdrawn) -- ; 6. Arabian Champ 57.5 P Naidu 2; 7. Matter Of Heart 57 A Agarwal 3; 8. Nobel Glory 56 RK Mahesh 6.

Roger Bcool 1; Golden Memory 2.

Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8. I treble: 5, 6, 7. II treble: 6, 7, 8. Exacta pool: 7, 8.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)