Weizhou tipped to win

Weizhou tipped to win

Pune Race Card

Weizhou is fancied to claim the Rose Royal Trophy over 1200 metres, the main event of the races here on Friday.

1. Grey Area Plate (Div II) (Class V, rated 1-26) -- 1400M, 12.30 pm: 1. Fireback  59 A Sandesh 8; 2. Blitzing 58.5 I Pardeshi 5; 3. Lazor Razor 58.5 P Trevor 7; Romantic Beauty 56.5 P Kamlesh  2; 5. Ashwa Yodhaa 56 PS Chouhan 3; 6. Knight Rider  56 CS Jodha 4; 7. My Lucky Star 56 Hamir S 6; 8. By The Way 55 AM Tograllu 1.
Fireback 1; Lazor Razor 2.

2. Storm Plate (Div II) (Class V, rated 1-26) -- 1000M, 1.00pm: 1. Stylish Strokes 59 Jodha 4; 2. Cuba 58.5 Akshay 6; 3. Ocean Of Faith 58 Vivek 5; 4. Hermann 55 I Pardeshi 8; 5. Dancing Money 54.5 Sandeep Jadhav 1; 6. Monarchos 54.5 TS Jodha 7; 7. Warrior Prince 54.5 A Asbar 3; 8. Sweaty Betty 53.5 P Trevor 2.
Sweaty Betty 1; Stylish Strokes 2.

3. Storm Plate (Div I) (Class V, rated 1-26) -- 1000M, 1.30 pm: 1. Ashwa Prahar 60.5 PS Chouhan 6; 2. Divine 60 Merchant 4; 3. Star Of Zoltan 60 AJ Nilesh 5; 4. Arabian Empire 58.5 TS Jodha 3; 5. Sylvinia 58.5 (withdrawn); 6. Towering High 58.5 CS Jodha 1; 7. Tomorrows Dreams 57.5 Ashhad Asbar 8; 8. Brunello 57 A Sandesh 2; 9. Legends Order 56.5 P Kamlesh 7.
Ashwa Prahar 1; Divine 2.

4. Grey Area Plate (Div I) (Class V, rated 1-26) -- 1400M, 2.00pm: 1. Carpe Diem 59.5 Neeraj Rawal 4; 2. Theology 59 I Chisty 3; 3. Westerlie 58 M Roushan 5; 4. Desert Eagle 57.5 A Sandesh 9; 5. Savage Garden 57.5 P Trevor 7; 6. Sound Of River 57 TS Jodha 1; 7. Ashwa Apollo 56 PS Chouhan 6; 8. That’s My Master 56 J Chinoy 8;
9. Hym Path 53.5 CS Jodha 2.
Carpe Diem 1; Savage Garden 2.

5. Victoria Falls Plate (Div II) (Class IV, rated 20-46) -- 1000M, 2.30 pm: 1. Phosphor 61.5 PS Chouhan 2; 2. Mable 60 Suraj Narredu 14; 3. Winter Wind 59 C Rajendra 6; 4. Charlie Cool 58 Tushar Nemane 13; 5. Ocean Star 58 Vivek 3; 6. Pound Foolish 54 A Sandesh 5; 7. Fairy Queen 52.5 CS Jodha 1; 8. Flashforward 52.5 AM Tograllu 4; 9. Kohima Girl 52.5 S Mosin 12; 10. Queens Kiss 52.5 S Kamble 10; 11. Wild Imagination 52.5 P Trevor 8; 12. Suki Suki 52 NS Parmar 9; 13. Victorious Cause 51.5 V Phadke 16; 14. Dancing Dolly 50 A Sayyed 15; 15. Arabian Fighter 49 TR Shaikh 11; 16. Foxtrot 49 M Roushan 7.
Mable 1; Winter Wind 2.

6. Secret Romeo Plate (Class II, rated 60-86) -- 1400M, 3.00pm: 1. White Knight 59 J Chinoy 6; 2. Royal Highness 58.5 I Chisty 4; 3. Cent Per Cent 57.5 Suraj Narredu 1; 4. Lyrical Symphony 56 B Prakash 7; 5. Chemin De Fer 54 C Rajendra 5; 6. Sorrento 52 NS Parmar 3; 7. Hills And Heights 50.5 P Kamlesh 2; 8. Sheriff 50.5 M Roushan 8.
Hills And Heights 1; Chemin De Fer 2.

7. Radiant Plate (Div II) (Class III, rated 40-66) -- 1200M, 3.30 pm: 1. Secret Service 59 Ashhad Asbar 10; 2. Ishpingo 57 I Chisty 1; 3. Limitless Hills 56 B Prakash 3; 4. Celestial Call 55 Pereira 4; 5. Octopaul 55 N Jodha 9; 6. Hidden Goodness 54 TS Jodha 7; 7. Home Factor 53.5 Neeraj Rawal 11; 8. Stuntacular 52.5 N Bhujbal 5; 9. Aliyana 52 M Roushan 2; 10. Roesti 52 I Pardeshi 6; 11. Shabdeez 52 CS Jodha 8.
Ishpingo 1; Limitless Hills 2.

8. Rose Royal Trophy (Class I, rated 80 & upward) -- 1200M, 4.00pm: 1. Ancient Wonder 65.5 Akshay 7; 2. Star Trainer 63.5 P Naidu 3; 3. Star Future 61.5 Tushar Nemane 9; 4. Weizhou 61.5 B Prakash 4; 5. Dear Henry 60 TS Jodha 5; 6. Ciel Indienne 59.5 B Sreekanth 1; 7. Orito 53.5 I Chisty 10; 8. Dancing Glances 52 A Sandesh 6; 9. Star Goddess 51 P Trevor 8; 10. Mountain Regiment 50.5 Ashhad Asbar 2.
Weizhou 1; Orito 2.

9. Victoria Falls Plate (Div I) (Class IV, rated 20-46) -- 1000M, 4.30 pm: 1. Marine Zone 62 Chouhan 6; 2. San Rafael 61.5 AJ Nilesh 15; 3. Emerging Star 60.5 P Naidu 3; 4. Diamondzip 60 TS Jodha 5; 5. Saifeena 59.5 A Agarwal 7; 6. Dream Weaver 59 A Sandesh 2; 7. Ice Pick 59 Shailesh 16; 8. Serena 59 P Trevor 1; 9. Angels Quest 58.5 B Sreekanth 8; 10. Apocalypse 58 Akshay 13; 11. King Julien 58  B Prakash 4; 12. Fallen Angel 56.5 Z Sayyed 10; 13. Titleist 55.5 Ashish 11; 14. Macho Uno 53.5 V Jodha 12; 15. Star Blessings 53.5 T Nemane 14; 16. Tudor Regent 53 S Kamble 9.
Angels Quest 1; Serena 2.

10. Radiant Plate (Div I) (Class III, rated 40-66) -- 1200M, 5.00pm: 1. Salt 60.5 Suraj Narredu 5; 2. Snow Blaze 58.5 C Rajendra 10; 3. Talk Of The Town 58.5 S Shinde 6; 4. Irresistible Hunk 57 S Sunil 8; 5. Rule Forever 56 I Chisty 7; 6. Steely Dan 55.5 Prasad 4; 7. Rebecca 54.5 NS Parmar 2; 8. Seven Seas 54.5 N Jodha 3; 9. Native Lady 54 DK Ashish 11; 10. Royal Honour 54 CS Jodha 1; 11. Awesome Smile 53.5 Ashhad Asbar 9; 12. Fortuner 53.5 Hanumant S 12.  
Salt 1; Rule Forever 2.   

Day’s best: Ishpingo.

I jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. II jackpot: 6, 7, 8, 9, 10. Mini-jackpot: 7, 8, 9, 10. I treble: 4, 5, 6. II treble: 7, 8, 9. III treble: 8, 9, 10. Exp: 5, 8, 10.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)