Miss Burgeon for feature

Delhi race card

Miss Burgeon, to be ridden by Rajinder Saini, is fancied to land the spoils in the 1200-metre Royal Western India Turf Club Cup, the feature event of the races to be held here on Friday.

1. Mumbai Plate (Div 1) (Cl V, rated 1-26) -- 1100M, 2.00 pm: 1. Secret Power 61 Narender Kumar 7; 2. Graceful Bay 59.5 Danish Ali K 6; 3. The Dukes 59.5 A Waheed 4; 4. Perfect Affect 57.5 Anil Kumar 8; 5. Caratario 55.5 Dilip Singh 2; 6. Master Shubh Shubh 55 Rathore 1; 7. Ashwa Vikram 54 GS Shekhawat 5; 8. Neko 51 Ram Lal 3; 9. Indian Bride 49 Riazuddin 9.
Secret Power 1; Graceful Bay 2    

2. Mumbai Plate (Cl V, Div II) (rated 1-26) -- 1100M, 2.30 pm: 1. Trusted Man 60.5 Hashim Ali K 3; 2. Tempting Thought 59 Ramandeep S 6; 3. No Worry 57.5 Anil Kumar 8; 4. Flight Of Fancy 56.5 Rajinder Saini 4; 5. Steel Force 55.5 Mohan Lal 5; 6. Heavenly Angel 54.5 Irfan Ali 9; 7. Master Yunani 53.5 CS Jodha 7; 8. Gomti 49 Ram Lal 2; 9. Ruby Moon 49 Bhanu Pratap 1.
Trusted Man 1; Gomti 2

3. Gateway Of India Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1400M, 3.00 pm: 1. Simply Dashing 59 Jai Parkash 3; 2. Gold Mine 58.5 VR DeSousa 5; 3. Ashwa Sakira 57.5 GS Shekhawat 1; 4. Masquerate 55 Danish Ali K 7; 5. All Weather Star 50.5 R Parvesh 6; 6. Beyond The Moon 49.4 Ram Lal 4; 7. Enter And Canter 49.5 Riazuddin 8; 8. Master Moonstone 49.4 Rajinder Saini 2.
Simply Dashing 1; Ashwa Sakira 2

4. Royal Western India Turf Club Cup (Cl I, rated 80 & above) -- 1200M, 3.30 pm: 1. Moongate Man 68 M Chettri 3; 2. The Mafia 54 Sandeep Rajput 8; 3. Enya 53 SA Shah 4; 4. Master Blaster 52.5 L Prashant 1; 5. Taraka’s Power 52.5 Pawan Sharma 6; 6. Miss Marine 51.5 CS Jodha 5; 7. Kiana 51 Shadab K 9; 8. Spot Hit 50.5 Bhanu Pratap 2; 9. Miss Burgeon 50 Rajinder Saini 7.
Miss Burgeon 1; Moongate Man 2

5. Haji Ali Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Ashwa Parinda 60.5 Sandeep Rajput 8; 2. Ashwa Kundan 59.5 GS Shekhawat 1; 3. Ganga Jal 58.5 Dilip Singh 2; 4. Splendid Man 58 S Raza 9; 5. Elementto Trance 57.5 Ranjeet Singh 7; 6. Aali Janaab 54.5 SA Shah 6; 7. Episode 54.5 Irfan Ali 11; 8. Nonios 54.5 VR DeSousa 13; 9. Roaming Fame 54.5 Bipin Kumar 5; 10. Impulsion 54 CS Jodha 4; 11. Dancing Babe 53.5 Sumit Bohat 3; 12. Just Super 53 Jai Parkash 12; 13. Wild Power 53 Narender Kumar 14; 14. First N Impression 51.5 Suresh Kumar 10.
Ashwa Kundan 1; Impulsion 2

6. Mahalakshmi Plate (Cl III, rated 40-66) -- 1000M, 4.30 pm: 1. Awesome 60.5 VR DeSousa 1; 2. Master Faster 59 DS Rathore 5; 3. Dancing Beauty 58 Hashim Ali K 7; 4. Four By Four 57.5 Jai Parkash 2; 5. Rose 55.5 Amjad Khan 3; 6. Fearless Tiger 54.5 CS Jodha 10; 7. Dazzling Cracker 53.5 M Chettri 8; 8. Sparkling Gold 53.5 Narender Kumar 9;
9. Dream Debut 53 Shafeeq Ahmed 4; 10. Kohinoor Empire 53 L Prashant 6.
Awesome 1; Dream Debut 2

Day’s best: Ashwa Kundan

Jackpot: 2, 3, 4, 5, 6. Mini-jackpot: 3, 4, 5, 6. Treble: 4, 5, 6. Exacta pool: 5, 6.

Assembly elections 2019 | Get the latest news, views and analysis on elections in Haryana and Maharashtra on DeccanHerald.com


For election-related news in Maharashtra, click here

For election-related news in Haryana, click here

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)