Morning Devotion fancied to lift North India 1000 Guineas

Delhi race card

Morning Devotion, to be piloted by V R DeSousa, is fancied to win the Jagatjit Industries North India 1000 Guineas over 1400 metres, a terms race for three-year-old fillies, the feature event of the races to be held here on Friday.

1. Ruby Tuesday Plate (terms) -- 1000M, 2.00pm: 1. Amazing Master 55 Ranjeet S 2; 2. Another Eagle 55 R Parvesh 8; 3. Jashn E Jeet 55 Shadab K 1; 4. Master Djokovic 55 Suresh Kumar 3; 5. Master Nadel 55 L Prashant 13; 6. Master Star 55 C S Jodha 14; 7. Master Virat 55 D S Rathore 10; 8. Track Blazer 55 Shafeeq A 4; 9. Winning Trooper 55 Mohanlal 6; 10. Ashwa Sunena 53.5 G Shekhawat 9; 11. Black N Pink 53.5 V R DeSousa 12; 12. Dimple 53.5 Hashim Ali 7; 13. Miss Ilona 53.5 Mohd Asif 11; 14. Ruling Star 53.5 A Waheed 5.
Master Virat 1; Master Nadel 2.

2. Aristocrat Premium Plate Div II (Cl IV, rated 20-46) -- 1000M, 2.30pm: 1. Ashwa Parinda 60.5 Sandeep R 8; 2. El Salvador 60 Riazuddin 3; 3. King Chalange 56 Narain Singh 5; 4. Master Crown 55 Safeeq A 1; 5. Global Wind 54.5 A Waheed 4; 6. Saddlers Rule 52.5 L Prashant 2; 7. Caratario 52 P Sharma 6; 8. Wild Power 50 K Narender 7.
Caratario 1; Ashwa Parinda 2.

3. Aristrocrat Premium Plate Div I (Cl IV, 20-46) -- 1000M, 3.00pm: 1. Master Blast 61 C S Jodha 7; 2. Dream Debut 60.5 Shafeeq A 1; 3. Happygolucky 59 D S Rathore 6; 4. Immortal 55.5 P Sharma 4; 5. Aali Janaab 54.5 Mohanlal 8; 6. Doon Boy 54 Narain Singh 3; 7. Green Ribbon 53 Danish Ali 5; 8. Neivasha 51.5 Sameer Khan 9; 9. Assertive 50.5 Suresh Kumar 2.
Master Blat 1; Dream Debut 2.

4. Jagatjit Industrial North India 1000 Guineas (terms) -- 1400M, 3.30pm: 1. Morning Devotion 57 V R DeSousa 6; 2. Impulsion 57 S JOhn 5; 3. Queens Touch 57 Sameer Khan 3; 4. Miss Manrine 57 C S Jodha 1; 5. Miss Smashing 57 L Prashant 4. 6. Seven Eight Six 57 Gurpreet S 2. Morning Devotion 1; Impulsion 2.

5. Milkfood Plate (Cl III, 40-66) -- 1200M, 4.00pm: 1. Awesome 62 V R DeSousa 5; 2. Master Arts 59 C S Jodha 1; 3. Social Climber 58.5 Bhanu Pratap 2; 4. Game Of Talent 57 Ranjeet S 3. 5. Tez Raftar 55 Hashim Ali 4; 6. Take A Chance 54 Safeeq A 7; 7. Lake Beauty 52 Jai Parkash 6; 3. Courage Under Fire 51.5 Danish Ali 8.
Awesome 1; Tez Raftar 2.

6. An’s Blake Plate (Cl V, 1-26) -- 1200M, 4.30pm: 1. Neko 61.5 A Waheed 6; 2. Ashwa Parwez 61 D S Rathore 7; 3. Graceful Bay 59.5 Danish Ali 1; 4. Secret Power 59.5 K Narender 8; 5. Creek Wood 58 Anil Kumar 11; 6. Master Shub Shubh 57.5 C S Jodha 9; 7. Skyros 56 M I Qureshi 12; 8. Wind 54 D Kumar 4; 9. Audacious Queen 53 Sameer Khan 2; Nizbat 53 withdrawn; 11. Miss Stunning 52.5 L Prashant 5; 12. Storm Away 52.5 P Sharma 10; 13. Ruby Moon 49.5 Bhanu Pratap 13; 14. Master Moonstone 49.5 R Saini 3.
Storm Away 1; Ashwa Parwez 2.

Day’s best: Awesome.

Jackpot races: 2, 3, 4, 5, 6;
Mini-jackpot: 3, 4, 5, 6;
Treble: 4, 5, 6.
Exacta: 5, 6.

Liked the story?

  • Happy
  • Amused
  • Sad
  • Frustrated
  • Angry

Thanks for Rating !

Dear Reader,

Welcome to our new site! We would appreciate it if you could send us your feedback about our site to ​ dhfeedback@deccanherald.co.in

Thanks for your support!