Franklin fancied for main event

Mumbai race card

Franklin, to be ridden by S Zervan and trained by Shroff, is fancied to lift the 1600-metre Beti By Gitanjali Maiden Mile, the feature event of the races to be held here on Sunday.

1. Kyazoonga Trophy (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 1.45pm: 1. Domain Anna 60 Kavraj Singh 6; 2. Fire Goddess 60 S Kamble 2; 3. Xenia 57.5 A Sandesh 5; 4. Wild Imagination 56 Trevor Patel 8; 5. Sweaty Betty 54 Nikhil Bhujbal 7; 6. Star Glory 53.5 D K Ashish 3; 7. Victorious Cause 53 V Phadke 9; 8. Auraria 52 Neeraj Rawal 4; 9. Rio Del Ray 50 Sandeep Jadhav 1.
Xenia 1; Domain Anna 2.
2. Rhapsidion Snow Plate (Cl II, rated 60-86) -- 1400M, 2.15pm: 1. Neona 59 S Zervan 1; 2. Chemin De Fer 57.5 Neeraj Rawal 2; 3. Hachiko 57 A Sandesh 3; 4. Snow Blaze 54 Sandeep Jadhav 4.
Neona 1; Hachiko 2.
3. Sir Jamsetjee Jeejeebhoy (VI Bart) Trophy (terms) -- 1000M, 2.45pm: 1. Dark William 55 A Sandesh 6; 2. Raptor 55 Liam Jones 5; 3. Schumi 55 I Shaikh 7; 4. Indispensable 53.5 Z Sayyed 3; 5. Modus Vivendi 53.5 Neeraj Rawal 4; 6. Sky Lantern 53.5 D K Ashish 2; 7. Veena’s Star 53.5 Suraj Narredu 1.
Veena’s Star 1; Raptor 2.
4. Vallabhdas H Adwalia Trophy (Cl IV, rated 20-46) -- 1800M, 3.15pm: 1. Bongani 59 P Naidu 5; 2. Phoenix Force 59 Liam Jones 8; 3. Perfect Strength 51.5 V Jodha 1; 4. Razeenaa 50.5 Neeraj Rawal 6; 5. Savage Garden 50.5 S Kamble 4; 6. Dancing Splendour 50 C S Jodha 7; 7. Run Like The Wind 50 Sandeep Jadhav 3; 8. Songlark 50 S Zervan 2.
Songlark 1; Phoenix Force 2.
5. Seth Ramnath Daga Trophy (Cl I, rated 80 & above) -- 1200M, 3.45pm: 1. Star Trainer 59 P Naidu 3; 2. Dovers Hill 55.5 C Rajendra 6; 3. Elena 54.5 M Kharadi 2; 4. Blue Sky 53.5 Suraj Narredu 7; 5. Black Magic Woman 53 A Sandesh 4; 6. Mountain Regiment 52 D K Ashish 8; 7. Scarlet Pimpernel 51 S Zervan 5; 8. Saints N Sinners 50.5 Neeraj Rawal 1.
Elena 1; Scarlet Pimpernel 2.
6. Metro Motors Auto Hangar Sir H M Mehta Trophy (Cl III, rated 40-66) -- 1600M, 4.15pm: 1. Invictus 59 C Rajendra 8; 2. Supreme Minstrel 59 Liam Jones 5; 3. Lake Paradise 58.5 Merchant 3; 4. Amazing Desire 57 Suraj Narredu 2; 5. Montezuma 55 B Prakash 4; 6. Talk Of The Town 54.5 R Shelar 1; 7. Carlyle Hills 53.5 Kavraj S 9; 8. Nicanora 51.5 V Jodha 7; 9. Marengo 51 S Kamble 6.
Amazing Desire 1; Montezuma 2.
7. Beti By Gitanjali Maiden Mile (terms) -- 1600M, 4.45pm: 1. Franklin 56 S Zervan 4; 2. Ice Cool 56 Suraj Narredu 3; 3. Novak 56 A Sandesh 2; 4. Roswald 56 M Kharadi 1; 5. Woven Dreams 56 Trevor Patel 5; 6. Sun Salutation 54.5 C Rajendra 6.
Franklin 1; Woven Dreams 2.
8. Gitanjali Lifestyle Trophy (Cl V, rated 1-26) -- 1400M, 5.15pm: 1. Atlantic Star 59 S Zervan 4; 2. Laurus Pride 57.5 B Prakash 7; 3. Blush 56.5 Trevor Patel 8; 4. Sacre Coeur 54 Kavraj S 6; 5. Adams Prince 53 C S Jodha 5; 6. Adventurer 52.5 D K Ashish 1; 7. Fantastic Kingdom 52.5 M Kharadi 2; 8. Ocean Of Faith 52 S Kamble 3.
Adventurer 1; Atlantic Star 2.
Day’s best: Neona. Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8.
I treble: 5, 6, 7. II treble: 6, 7, 8. Exacta pool: 6, 8.

Liked the story?

  • Happy
  • Amused
  • Sad
  • Frustrated
  • Angry

Thanks for Rating !