Grand double for Kavya, Praveen

Kavya Annie Jacob and Praveen Kumar S claimed a double each in the second leg of the Deccan Athletic Club Weekend athletics meet, sponsored by Deccan Herald and Prajavani, at the Sree Kanteerava stadium here on Sunday.

Kavya leapt to a distance of 4.72 metres to take home the gold in the long jump and the Clarence High School student won the triple jump as well, with an effort of 10.13 metres in the girls’ under-15 category.

Praveen of Max Muller Public School clocked two minutes 15.1 seconds for the 800M gold and he timed 10:36.8 to triumph in the 3000M in the boys’ under-16 category.

Kavya and Praveen had won the same events last week in the first leg as well.
Results: Boys: U-16: 100M: Praveen Kumar M (Indiranagar High School) 12.2 seconds. 1; Manoj A (Florence High School) 12.4, 2; Nikhil Rohan (Devamatha Central School) 12.5, 3.
800M: Praveen Kumar S (Max Muller Public School) 2:15.1, 1; Rakshita Giwda N (Florence) 2:19.4, 2; Suresh Oran (Kendriya Vidyalaya) 2:27.2, 3.

3000M: Praveen Kumar S (Max Muller) 10:36.8, 1; Sharath S (St Joseph’s Indian High School) 11:47.5, 2; Stalin Abilash C (St Joseph’s Indian School) 11:48.4, 4.

110M hurdles: Nikhil Rohan (Devamatha Central School) 19.8, 1; Harsha N (Deccan International School) 20.1, 2; Krishna Prasad ND (Indiranagar HS) 20.2, 3.

Long jump: Jeevan S (Silicon City Academy of Secondary Education) 5.86 metres, 1; Shankarshan D (Delhi Public School) 5.34, 2; Akash BG (Vidyaniketan PS) 5.30, 3.

Triple jump: Sachin Gowda (Akai Public School) 10.63, 1; Kiran Gowda (Devamatha Central School) 10.62, 1; Kiran Gowda (Devamatha Central School) 10.62, 2; Cibi Pranav A (Devamatha) 10.15, 3.

High jump: Abhiram Natarajan (Ryan International School) 1.60, 1; Akash BG (Vidyaniketan) 1.60, 2; Preran Manjunath (Vidyaniketan) 1.58, 4.

Shot put: Shehith Gowda V (Indiranagar HS) 10.36, 1; Vedh Bidri (Vidyaniketan) 9.73, 2; Naman TA Gowda (Deccan International School) 8.91, 3.

U-13: 100M: Yogesh CG (VLS Vidyasagar Kannada High School) 13.1, 1; Sagar Abhishek (Army Public School) 13.2, 2; Anish Yadav (Army PS) 13.4, 3.

800M: Sagar D (VLS Vidyasagar) 2:32.3, 1; Ningaraju (St Yash Public School) 2:33.5, 2; Dilip (St Yash) 2:35.8, 3.

3000M: Devaraj (St Yash) 11:12.3, 1; Hari Krishna LS (St Joseph’s Indian School) 11:18.7, 2; Akshay (St Yash) 11:27.6, 3.

80M hurdles: Yogesh CG (VLS Vidyasagar) 15.1, 1; Hari Krishna LS (St Joseph’s Indian School) 15.7, 2; Srinivas S (Seshadripuram HP School) 15.8, 3.

Long jump: Anish Yadav (Army PS) 5.21, 1; Sanjeeth Kumar (Silicon City AS Education) 2; Sagar Abhishek (Army PS) 4.72, 3.

Triple jump: Sujay K Subramaniam N (Sri Kumaran Children’s Home) 9.25, 1; Yajith Kumar R (Kendriya Vidyalaya) 8.95, 2; Kushal N Raja (Deccan International School) 8.78, 3.
High jump: Rahul Raghu (Vidyaniketan) 1.39, 1; Chandan R (Devamatha) 1.27, 2; Justin Jones (St Joseph’s Indian School) 1.25, 3.

Shot put: Sagar D (VLS Vidyasagar) 9.99, 1; Varun Adti DS (Devamatha) 9.22, 2; Rohit S Jahgirdar (Vidyaniketan) 8.39, 3.
Girls:
U-15: 100M: Toommy Vyshnaivi B (Baldwin GHS) 13.4 seconds, 1; Ela Manya Navin (Sacred Heart) 13.5, 2; Muthamma M B (Sacred Heart) 14.7, 3.
800M: Tanisha V Panchal (Vidyaniketan) 2:50.9, 1; Jeshritha Kumari (Kendriya Vidyalaya) 2:51.1, 2; Jothika Roshan (St Francis Xavier) 2:51.3, 3.
1500M: Padmavathi A (St Yash) 5:48.4, 1; Tanisha V Panchal (Vidyaniketan) 2; Nikitha S (R T Nagar PS) 6:51.7, 3.
100M hurdles: Viha Atri (Clarence HS) 18.2 seconds, 1; Toommy Vaishnaivi B (Baldwin) 18.5, 2; Reshma P Roy (Baldwin) 18.9, 3.
Long jump: Kavya Annie Jacob (Clarence) 4.72 metres, 1; Tanisha (Bethany) 4.46, 2; Tanisha Naik (Baldwin) 4.38, 3.
Triple jump: Kavya Annie Jacob (Clarence) 10.13 metres, 1; Viha Atri (Clarence) 9.97, 2; Tanisha (Bethany) 9.87, 3.
High jump: Annapurna G (CMR National PS) 1.50 metres, 1; Harshini P P (Baldwin) 1.37, 2; Druthi C (Holy Angels HPS) 1.35, 3.
Shot put: Smayana Kamath (Deccan International School) 8.88 metres, 1; Aliya Thanveer (Baldwin) 8.36, 2; Sahana R (Nirmala Rani EPS) 7.79, 3.
U-12: 100M: Andrea Pinto (Legacy School) 14.9 seconds, 1; A M Sula Prasad (Bethany HS) 15.2, 2; Mihika Gonsalves (St Francis Xavier GHS) 15.5, 3.
800M: Sanjana A H (Deccan International School) 2:59.3, 1; Ashwini (St Yash PS) 2:59.7, 2; Tejashvini (Outreach International School) 3:10.9, 3.
1500M: Tejashvini (Outreach) 6:12.6, 1; Sumeda Puja (Deccan International School) 6:23.1, 2; Snidhi Arkeri (Deccan International School) 6:59.1, 3.
60M hurdles: Krithika (Holy Angels) 13.6 seconds, 1; Natesha U Jhaveri (Vidyaniketan) 14.2, 2; Sawathi Sharavana S (Holy Angels) 14.4, 3.
Long jump: Andrea Pinto (Legacy) 4.06 metres, 1; Aparajitha Jayaram (Vidyaniketan) 3.68, 2; Mihika Gonsalves (St Francis) 3.62, 3.
Triple jump: Rohitha Chowdary P (Deccan International School) 8.48 metres, 1; Sanjana A H (Deccan International School) 8.09, 2; Niharika V (Bethany) 8.07, 3.
High jump: Aparajitha Jayaram (Vidyaniketan) 1.20 metres, 1; Rohitha Chowdary P (Deccan International School) 1.17, 2; Bhavana S (Deccan International School) 1.06, 3.
Shot put: Megha Rama Priyam (Vidyaniketan) 6.05 metres, 1; Faaiza Fahman M (Holy Angels) 5.65, 2; Rashmi D (Mithralaya) 5.53, 3.

Comments (+)