Swift Memories fancied

MUMBAI RACE CARD

Swift Memories, ridden by Dashrath S and trained by Todywalla, is tipped to land the spoils in the Byculla Club Trophy over 2800 metres, the feature event of the races to be held here on Thursday.

1. Santorini Star Plate Div II (Cl V, rated 1-26) 1000M, 1.30 pm: 1. National Ikon 59 P Trevor 11; 2. Vincero 58 T Bernard 8; 3. Gottawearshades 55.5 S Zervan 7; 4. Nanina 54.5 N Jodha 3; 5. Stella 54.5 SS Baria 2; 6. Cougar 52 S Mosin 4; 7. The Saint 52 CS Jodha 10; 8. Monarchos 51 J Chinoy 1; 9. Let It Fly 50.5 N Bhujbal 6; 10. Money Strike 50 A Sayyed 5; 11. Rose Bud 49 A Merchant 9.
Gottawearshades 1; National Ikon 2.
2. Avantage Plate (Cl II, rated 60-86) 1600M, 2.00 pm: 1. Clinton 59 S Zervan 4; 2. Elightenment 58.5 Daniel Grant 3; 3. Blue Ace 57 A Sandesh 5; 4. Neath 55.5 Dashrath S 2; 5. Living The Dream 49 Sandep Jadhav 1.
Blue Ace 1; Neath 2.
3. Santorini Star Plate Div I (Cl V, rated 1-26) 1000M, 2.30 pm: 1. Blessed 60 I Pardeshi 7; 2. Valorozky 60 Shammi Khan 11; 3. Golden Eye 59.5 Prasad 5; 4. Pumba 59.5 A Merchant 6; 5. Highway Express 58.5 Z Sayyed 3; 6. Yardstick 58.5 Kavraj S 4; 7. Hot As Ice 57.5 Sandeep Jadhav 8; 8. Arabian Lord 57 P Trevor 1; 9. Rio Del Ray 57 I Shaikh 9; 10. Allegiance 56 J Chinoy 2; 11. Absolute Star 55.5 DK Ashish 10.

Arabian Lord 1; Blessed 2. 4. Captain G Hall Trophy Div II (Cl V, rated 20-46) 1000M, 3.00 pm: 1. Ice Skates 59 Prasad 1; 2. Be Positive 57.5 DK Ashish 9; 3. Casiona Jack 56 J Pradeep 11; 4. Holiday Dancer 56 D Naik 3; 5. Magic Star 56 S Kamble 14; 6. Novak 56 P Trevor 5; 7. Starsonboard 56 SK Jadhav 12; 8. Fly By Me 55 Neeraj Rawal 4; 9. Willtell 55 R Shelar 7; 10. Jet Stream 54.5 S Sameer 13; 11. Izarra 53 MA Roushan 2; 12. Oriental Masti 53 A Merchant 6; 13. Prince 52 Akshay 8; 14. Towering High 51.5 CS Jodha 10.

Be Positive 1; Magic Star 2. 5. Fiddle Faddle Plate (rated 40-66) 2000M, 3.30 pm: 1. Ascot Magic 60 S Zervan 3; 2. Winds Of Fortune 58 Dashrath S 1; 3. Celestial Call 57 S Kamble 6; 4. Mountain Force 57 A Sandesh 5; 5. Word Of Honour 57 N Bhujbal 4; 6. Lorelei 56 Neeraj Rawal 2; 7. Cypress Point 53.5 P Trevor 7.

Ascot Magic 1; Winds Of Fortune 2.  6. Anmol Preet Plate 1400 (rated 40-66) 1400M, 4.00 pm: 1. Augustus 59 Dashrath S 7; 2. Fortune Hunter 59 Kavraj S 6; 3. Theology 58.5 P Naidu 4; 4. Faramarz 57.5 Akshay 10; 5. This Ones For You 57 A Sandesh 5; 6. El Clasico 55.5 J Pradeep 9; 7. Seven Seas 54.5 P Trevor 11; 8. Zakynthos 54.5 S Zervan 3; 9. Gloria 54 S Kamble 8; 10. Etesian 53 DK Ashish 1; 11. Tell Me More 53 N Bhujbal 2.

Theology 1; Seven Seas 2. 7. Bookie’s Delight Plate (rated 20-46) 1600M, 4.30 pm: 1. Mon Ami 59.5 P Naidu 8; 2. Starring 57 Dashrath S 9; 3. Mountbatten 54.5 A Sandesh 7; 4. Set Ablaze 54.5 P Trevor 2; 5. Alecto 54 DK Ashish 11; 6. Crrisp 53 I Shaikh 5; 7. Dreams R Mine 53 A Agarwal 1; 8. Star Builder 53 Hanumant S 6; 9. Adams Prince 52.5 Kavraj S 12; 10. Ice Beauty 52.5 Sandeep Jadhav 14; 11. Viva Zapata 52.5 Akshay 3; 12. Krypton 52 V Walkar 10; 13. Angel’s Dream 51 S Kamble 13; 14. Star Fire Lady 49 N Jodha 4.

Set Ablaze 1; Starring 2.8. Ferrari Plate (terms) 1200M, 5.00 pm: 1. Alaindair 55 I Shaikh 10; 2. Celtic King 55 Daniel Grant 7; 3. Domingo 55 Abhishek 13; 4. Emperor Of France 55 A Sandesh 1; 5. Rashun 55 CS Jodha 2; 6. Rewarding Desire 55 DK Ashish 5; 7. Star Of Babylon 55 P Trevor 4; 8. Aravali 53.5 Neeraj Rawal 8; 9. Arch Duchess 53.5 S Zervan 12; 10. Desert Wings 53.5 M Roushan 11; 11. Heavens Key 53.5 J Pradeep 9; 12. Rock The Turf 53.5 S Kamble 6; 13. Zaagros 53.5 J Chinoy 3.
Emperor Of France 1; Celtic King 2.

9. Captain G Hall Trophy Div I (rated 20-46) 1000M, 5.30 pm: 1. Fireheart 62 N Bhujbal 12; 2. Astromia 59.5 RK Mahesh 9; 3. Ice Empire 58 Kavraj S 6; 4. Twilight 57.5 A Sandesh 7; 5. Windsor Queen 57 P Naidu 10; 6. Small Treasure 15; 7. Sariska 55.5 S Zervan 3; 8. Adams Vision 54.5 CS Jodha 8; 9. Edge Of Glory 54 A Sayyed 1; 10. St Barts 54 Rajendra 11; 11. Star Of Manhattan 54 J Pradeep 2; 12. Sizzling Love 53 Prasad 4; 13. Rambutan 52.5 I Pardeshi 5; 14. Sombrero 52.5 M Roushan 13; 15. Winchester 50 A Merchant 14.

Twilight 1; St Barts 2.

10. Byculla Club Trophy (terms) 2800M, 6.00 pm: 1. Native Knight 59 P Trevor 1; 2. Star Marquess 51.5 DK Ashish 4; 3. Bling 50 A Sandesh 2; 4. Swift Memories 50 Dashrath S 3.
Swift Memories 1; Star Marquess 2.

I jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. II jackpot: 5, 6, 7, 8, 9.
Mini-jackpot: 6, 7, 8, 9. I treble: 6, 7, 8.
II treble: 7, 8, 9. III treble: 8, 9, 10.
Exacta pool: 7, 9.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry