Sprint Star best for Mysore Derby


1. DH Dasappa Memorial Cup (Div II) (rated 20-45) -- 1400M: 1.00 pm
1. Gunfire (M Bobby)    60    Md Shoaib    10
2. Arkwright (J Sharavanan)    57.5    Afsar Khan    4
3. Free Glider (Warren S)    57    Srinath    1
4. Event Horizon (B Puttanna)    56    C Harish    6
5. Witch Doctor (Bipin VS)    54.5    MA Milan    7
6. She’s Big (N Gowda)    54.5    M Mark    3
7. Estrella (Kishore)    53.5    M Suresh    12
8. Fantabulous Hero (Md Khan)    53.5    B Sreekanth    5
9. Silver Paris (Samar Singh)    53    Jagadeesh    9
10. Retro Queen (Tharun T)    53    M Maseyk    2
11. Mid Summer Star (Girinath)    52    S Mubarak    8
12. Aspiring Seven (A Caddy)    51.5    Gaurav Sapra    11
     
Free Glider 1; She’s Big 2; Fantabulous Hero 3.
2. seetharam mudaliar memorial trophy (div ii) (rated 40-65) -- 1200m: 1.30 pm
1. Master Prospect (Z Darashah)    60    Gnaneshwar    11
2. Zanzara (N Gowda)    57.5    B Sreekanth    10
3. Mejestical (Karthik G)    57    B Prakash    4
4. Zaios (V Lokanath)    57    G Adarsh    7
5. Demanding (Ravi Shanker)    56.5    Khurshad A    3
6. Serious Warrior (CD Monnappa)    56    MA Milan    8
7. Damgood (Inayathulla)    55    Vivek    1
8. Loremo (Md Sajid)    55    Gaurav Sapra    9
9. Maratha Conqueror (MP Kamath)    55    Vijaykumar    6
10. Powerfuldreams (Faraz Arshad)    54.5    Shoban Babu    2
11. Amelia Cordell (Vishal Yadav)    54    M Madhu Babu    12
12. Heroism (PC Tejaswi)    52.5    Chandrasekar    5
    
Mejestical 1; Demanding 2; Zanzara 3.
3. rm puttanna memorial trophy (div I) (rated 20-45) -- 1100m: 2.00 pm               
1. Sunnyland (Warren S)    62    Srinath    4
2. Definite Believe (Rakesh)    61.5    M Madhu Babu    5
3. One Track Minded (Lokanath)    61    Suraj Narredu    11
4. Way To Fantasy (Puttanna)    60.5    C Harish    1
5. Simply Dangerous (A Caddy)    60    Shahbuddin    8
6. High Gleam (Karan S)    58.5    B Prakash    10
7. Sun Device (Sharat K)    56.5    B Sreekanth    2
8. Kar O Bar (Girinath)    56    J Rahul    3
9. Trafalgar Square (A Caddy)    55.5    Md Shafiq    12
10. Flip Your Destiny (Nityanand)    55.5    Gaurav Sapra    9
11. Sher Dil (Md Khan)    55    Chandrasekar    7
12. Baffled (P Annaiah)    55    PS Chouhan    6
    
Sunnyland 1; High Gleam 2; Definite Believe 3.
4. daisy appoo cup (terms) -- 1400m: 2.30 pm
1. Ohiyesa (Z Darashah)    60.5    Gnaneshwar    6
2. Angelfire (Dhariwal)    57    R Marshall    4
3. Oban (Dhariwal)    57    Wayne Smith    5
4. Youre So Beautiful (N Darashah)    57    PS Chouhan    1
5. Glitterato (I Ghatala)    55.5    I Chisty    7
6. Hatsuhaana (N Darashah)    54    Suraj Narredu    2
7. Excellency (Lokanath)    50    B Sreekanth    3
             
Youre So Beautiful 1; Angelfire 2; Oban 3.
5. seetharam mudaliar memorial trophy (div i) (rated 40-65) -- 1200m: 3.00 pm
1. India Shining (Warren S)    62    Srinath    5
2. Turf Raider (Kishore)    61.5    Chandrasekar    3
3. See The Truth (Rakesh)    61    M Madhu Babu    11
4. Fanaa (Sirajuddin)    61    Suraj Narredu    6
5. Easy Rider (Z Darashah)    60.5    Gnaneshwar    10
6. Simply Amazing (Feroz M Khan)    60.5    N Imam    7
7. Super Sonic (Puttanna)    60    MA Milan    4
8. Indrajit (Vishal Yadav)    59    Amarpreet S    8
9. Afghan (Md A Abbas)    58.5    Gaurav Sapra    2
10. Arabian Memories (Prithviraj)    57.5    PS Chouhan    9
11. Champions League (V Appachu)    57.5    Ashok Kumar    12
12. Recollection (R Foley)    57    B Prakash    1

Fanaa 1; India Shining 2; Recollection 3.
6. bangalore turf club trophy (rated 80 & above) -- 1400m: 3.30 pm
1. Green Bax (M Eshwer)    66    Himanshu    6
2. Our Little Savage (Z Darashah)    59    Gnaneshwar    5
3. Aristos (Dhariwal)    59    Suraj Narredu    3
4. Star Flight (R Foley)    55.5    B Prakash    7
5. Lava (Puttanna)    55.5    B Sreekanth    4
6. Join The Party (A Caddy)    54.5    Gaurav Sapra    1
7. Snob Value (MB Mangalorkar)    54.5    Chandrasekar    11
8. Mighty Heart (N Darashah)    54    R Marshall    9
9. Guided Missile (S Narredu)    52.5    R Koch    2
10. Dare Don (Vishal Yadav)    51    Jagadeesh    12
11. Madam Rich (Prithviraj)    50    PS Chouhan    10
12. The Gain (Rakesh)    50    Vivek    8
           
Lava 1; Snob Value 2; Our Little Savage 3.
7. poonawalla mysore derby 2009 (grade i) (terms) -- 2000m: 4.00 pm
1. Fleet Indian (Babu Rao)    56    Srinath    3
2. Son Of The Soil (S Narredu)    56    Jagadeesh    6
3. Sprint Star (S Narredu)    56    M Narredu    4
4. Red Renegade (Padmanabhan)    56    I Chisty    1
5. Sans Pareil (SS Attaollahi)    54.5    Suraj Narredu    5
6. Mystic Quest (S Ganapathy)    54.5    B Prakash    7
7. Messalina (Padmanabhan)    54.5    Wayne Smith    2
              
Sprint Star 1; Mystic Quest 2; Fleet Indian 3.
8. gool & soli poonawalla memorial gold trophy (rated 60 & above) -- 1600m: 4.30 pm
1. Superior Surprise (S Britto)    60    Wayne Smith    11
2. Stone Of Destiny (Warren S)    60    Srinath    2
3. Mill Fontaine (R Foley)    59.5    B Prakash    4
5. Van De Star (Dhariwal)    59    V Shinde    6
5. Holiday Date (Bipin VS)    58    MA Milan    3
6. Danger Diabolic (CD Monnappa)    58    Ch K Chary    8
7. Royal Treasure (N Gowda)    57    Ashok Kumar    10
8. My Friend Paul (N Darashah)    57    Suraj Narredu    5
9. Super Speed (Md Khan)    56.5    Gnaneshwar    12
10. The Force (Dinesh Pujar)    56    Jagadeesh    9
11. Mr Majestic (Rakesh)    54    J Paswan    7
12. War Head (Vishal Yadav)    51    Md Shafiq    1    
        
My Friend Paul 1; Stone Of Destiny 2; Superior Surprise 3.
9. DH Dasappa Memorial cup (div I) (rated 20-45) -- 1400m: 5.00 pm
1. Paint Me Red (Dhariwal)    62.5    V Shinde    1
2. Worth A Gold (Santosh Rao)    62.5    P Mani    4
3. Ride And Shine (Vishal Yadav)    62.5    Himanshu    5
4. Amazing Flora (N Darashah)    60.5    Gnaneshwar    12
5. Dark Horse (P Annaiah)    60.5    PS Chouhan    11
6. Star Blue (PC Tejaswi)    59    Tauseef A    3
7. Southern Magic (Lokanath)    59    B Sreekanth    7
8. Mister Trooper (Sharat K)    59    Madhu Babu    6
9. Bennythebull (MP Kamath)    58.5    R Ravi    2
10. Forever Grande (Surender)    58.5    Md Shoaib    9
11. Mexikan Wave (N Gowda)    57    Raja Rao    10
12. Amatol (Girinath)    52    Md Shafiq    8       
        
Paint Me Red 1; Dark Horse 2; Southern Magic 3.
10. rm puttanna memorial trophy (div ii) (rated 20-45) -- 1100m: 5.30 pm
1. Worth A Million (Warren S)    60    Santosh Kumar    10
2. Master Strategist (A Caddy)    56.5    Gaurav Sapra    11
3. Non Stop Cannon (Sharat K)    56.5    Afsar Khan    6
4. Eighth Wonder (N Gowda)    55.5    G Adarsh    5
5. Mr Genious (Bipin VS)    54.5    K Chethana    8
6. Misty Moonlight (Karan S)    54.5    B Prakash    7
7. Black Splendour (Samar Singh)    54.5    Raja Rao    4
8. Magic Wind     54    Ch K Chary    3
9. Suave (J Sharavanan)    54    M Suresh    2
10. Quinnie (Surender)    54    J Rahul    12
11. Sterlingsnip (Mallikarjuna)    53    Chandrasekar    9
12. Regal Image (Vishal Yadav)    51.5    Vijaykumar    1
      
Misty Moonlight 1; Magic Wind 2; Regal Image 3.
Day’s best: Youre So Beautiful.
Double: Sprint Star and My Friend Paul.  Jackpot: 6, 7, 8, 9, 10. I mini-jackpot: 3, 5, 7, 9. II mini-jackpot: 4, 6, 8, 10. I treble: 2, 3, 4. II treble:  5, 6, 7.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry