Bharamastra tipped for feature

Delhi Race Card

Bharamastra, ridden by Ranjeet S and trained by Deepak Kalra, is tipped to land the spoils in the Lt Col Govind Singh VrC Memorial Cup over 1200 metres, the feature event of the races here on Monday.

1. Sedgefield Plate (Class IV, rated 20-46) 1600M, 2 pm: 1. Revengeful Knight 61 R Parmod 1; 2. The Rock 57 K Narender 2; 3. All Weather Gold 54.5 S Amjad K 5; 4. Steel Force 50.5 Bhanu Pratap 3; 5. Saddlers Rule 50 TS Jodha 4.
Saddlers Rule 1; The Rock 2.

2. Jai Govind Stud Farm Plate (Class III, rated 40-66) 1200M, 2.30 pm: 1. Tarangire 59 Ramandeep 4; 2. Captain Confident 58.5 Ramlal 1; 3. Kitwaking 58.5 Chand Mohammed 3; 4. Fast And Furious 58 TS Jodha 2; 5. Zabardast 57 Nitin Singh 6; 6. Social Climber 56.5 Sikandar Ali 7; 7. So Sweet 56 Gurpreet S 5.
Fast And Furious 1; So Sweet 2.

3. Lt Col Govind Singh VrC Memorial Cup (Div II) (terms) 1200M, 3 pm: 1. Forest Ranger 57 P Sharma 3; 2. Fire Fly 55.5 Ramandeep 6; 3. Jashn E Jeet 53 Shadab K 8; 4. Master Djokovic 53 TS Jodha 4; 5. Turf Prince 53 Hashim Ali 2; 6. Dazzling Wave 51.5 Ranjeet S 10; 7. Light In Star 51.5 Jai Parkash 1; 8. Miss Flurry 51.5 Suresh Kumar 5; 9. Royal Rose 51.5 D Kumar 7; 10. Super Select 51.5 Harkesh K 9.
Forest Ranger 1; Super Select 2.

4. Lt Col Govind Singh VrC Memorial Cup (Div I) (terms) 1200M, 3.30 pm: 1. Bharamastra 57 Ranjeet S 5; 2. Miss Ferrari 52.5 TS Jodha 2; 3. On Spot 52.5 Sameer Khan 3; 4. Cool Star 50 D Kumar 9; 5. Man Of Art 50 Shadab K 1; 6. Master Tiger 50 Gurpreet S 4; 7. Sharp Mind 50 Sunny Kumar 8; 8. Silver Rainbow 50 J Chinoy 6; 9. Gala 48.5 Dhanu Singh 10; 10. Shinning Silk 48.5 K Narender 7.
Bharamastra 1; Gala 2.

5. Thaumaturk Cup (Class V, rated 1-26) 1000M, 4 pm: 1. Pyari Thea 60.5 Ramandeep 9; 2. Mambo Light 60 R Parmod 4; 3. Crusoe 59.5 Dhanu Singh 2; 4. King Chalange 59.5 J Vijay 5; 5. Gold Mine 59 SA Shah 6; 6. Rahy 57.5 Sameer Khan 1; 7. Wolverine 54.5 Pradeep Kumar 7; 8. Black Partridge 53.5 J Chinoy 10; 9. King Cha Cha 53.5 G Shekhawat 3; 10. All Weather 49.5 R Saini 11; 11. Master Piece 49 Bhanu Pratap 8.
Crusoe 1; King Cha Cha 2.

6. Hymn Plate (Class IV, rated 20-46) 1100M, 4.30 pm: 1. First One 60.5 Sandeep R 5; 2. Miss Smashing 57.5 TS Jodha 10; 3. Al Sahail 57 Danish Ali 2; 4. Bright Heart 56.5 Dilip S 9; 5. Seven Eight Six 55.5 Mohd Asif 3; 6. Diviance Star 54.5 MI Qureshi 1; 7. Perfect Affect 54 Mohanlal 4; 8. Supreme Victory 52 Hashim Ali 6; 9. Chepetzuha 51 Shadab K 7; 10. Valentine Rose 50 Riazuddin 8.
Bright Heart 1; Miss Smashing 2.
Day’s best: Forest Ranger.
Jackpot: 2, 3, 4, 5, 6.
Mini-jackpot: 3, 4, 5, 6.
Treble: 4, 5, 6.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry