Keukenhof for main event

Bangalore race card

IA Sait-schooled Keukenhof, to be ridden by Suraj Narredu, is fancied to land the spoils in the 1400-metre Nawab M Arshad Ali Khan Memorial Cup, the plum event of the races to be held here at the Bangalore Turf Club on Saturday.

False rails will be declared on race day.
1. Buck Passer plate (terms) 1100M, 1.45 pm
1. Accuracy (S Narredu)    56    DK Ashish    7
2. Cardigan Bay (Amit Caddy)    56    Suraj Narredu    3
3. Jersey Heights (Puttanna)    56    Vivek    6
4. Liquid Asset (Puttanna)    56    Ashok Kumar    5
5. Smile Stone (Sharat K)    56    Mallikarjun    9
6. Artic Attraction (S Attaollahi)    54.5    PS Chouhan    10
7. Avari (Byramji)    54.5    Neeraj Rawal    4
8. Bel Esprit (I Ghatala)    54.5    Vinod Shinde    8
9. Placervilles Glory (Padmanabhan)    54.5    A Sandesh    1
10. Wind Surfer (D Byramji)    54.5    I Chisty    2

Placervilles Glory 1; Wind Surfer 2; Cardigan Bay 3.
2. RM Puttanna Memorial trophy (Div II) (rtd 40-65) 1400M, 2.15 pm
1. Spiritual Star (I Ghatala)    62.5    Suraj Narredu    7
2. Living Legend (Sharat K)    57.5    H Rathod    3
3. Savvy Concept (A Mangalorkar)    55.5    S John    9
--. Bank On Me (Amit Caddy)    53.5    (withdrawn)    -
5. Midtown Delight (Mahesh)    53.5    AR Pradeep    5
6. Supremacy (Manohar)    53.5    DK Ashish    6
7. Meghalaya (Dhariwal)    53    PS Chouhan    8
8. Bourbon Rock (Ganapathy)    52.5    I Chisty    4
9. Cheque Discounter (Prithviraj)    52.5    N Rajesh    1
10. Supreme (S Attaollahi)    50    S Zervan    2

Spiritual Star 1; Meghalaya 2; Savvy Concept 3.
3. Delhi cup (rtd 20-45) 1600M, 2.50 pm
1. Sumitomo (D Byramji)    61.5    Srinath    4
2. Happy Victory (Sirajuddin)    60    Noornabi    3
3. Greyconnection (A Mangalorkar)    59    Mudassar    1
4. Deep Blue Sea (S Narredu)    58.5    Neeraj Rawal    5
5. Glycys Bay (Prasanna K)    58.5    S John    7
6. Arun (Babu Rao)    58    Shanth K    6
7. Wind Force (I Ghatala)    58    Suraj Narredu    2
8. Royal Admiral (Amit Caddy)    57    A Ramu    8
9. Vega (Inayathulla)    56    Vivek    11
10. Rebuttal’s Hope (Dominic)    55.5    PS Chouhan    10
11. Prince Of Kintyre (Lokanath)    53.5    AR Pradeep    9            
Wind Force 1; Rebuttal’s Hope 2; Sumitomo 3.
4. SN Harish Memorial trophy (terms) 1400M, 3.25 pm
1. Adriphos (A Mangalorkar)    56    S John    2
2. Ancient Warrior (M Narredu)    56    DK Ashish    6
3. Arabian Warrior (Dhariwal)    56    P Trevor    12
4. Capitalize (A Mangalorkar)    56    I Chisty    14
5. Fancy Number (S Attaollahi)    56    Vivek    7
6. Glorious Reward (IA Sait)    56    S Zervan    3
7. Liege Lord (Padmanabhan)    56    A Sandesh    4
8. Machine Gun (Deshmukh)    56    Ashhad Asbar    5
9. Racing Ahead (Deshmukh)    56    PS Chouhan    8
10. Transformer (Narayana Gowda)    56    Rajesh Kumar    1
11. Beauty Is Truth (Lokanath)    54.5    Gnaneshwar    13
12. Colour Of Gold (Amit Caddy)    54.5    Noornabi    9
13. Cute Beast (Narayana Gowda)    54.5    G Adarsh    10
14. Veritas (N Cama)    54.5    Neeraj Rawal    11    

Beauty Is Truth 1; Capitalize 2; Veritas 3.
5. Nawab M Arshad ali khan Memorial Cup (terms) 1400M, 4.00 pm
1. Apparition (Dhariwal)    57    P Trevor    11
2. Paras Mani (P Quinn)    57    PS Chouhan    5
3. Ace Badraan (I Ghatala)    55.5    S Selvaraj    8
4. Alejor (Altamash A)    55.5    Ashhad Asbar    3
5. Ayrton (A Mangalorkar)    55.5    I Chisty    2
6. Noble And Nice (Prithviraj)    55.5    DK Ashish    4
7. Supreme Regime (Ganapathy)    55.5    B Sreekanth    9
8. Wings Of Fortune (Lokanath)    55.5    Rajesh Kumar    1
9. Keukenhof (IA Sait)    54    Suraj Narredu    10
10. Lagoona (Samar Singh)    54    Vivek    7
11. My Lakshmi (Padmanabhan)    54    A Sandesh    6        
Keukenhof 1; Ayrton 2; Apparition 3.
6. Royal challenge plate (div I) (rated 20-45) 1200M, 4.35 pm
1. The Guardian (Neil Darashah)    62.5    PS Chouhan    10
2. Game Dancer (Warren S)    62    Kiran Rai    11
3. Saratoga Spring (S Narredu)    62    S Hussain    5
4. Inspirator (Inayathulla)    60.5    Vivek    4
5. Money Ball (Amit Caddy)    60.5    Suraj Narredu    7
6. Wonder Lash (Nityanand)    60    N Rajesh    1
7. Our Love (Md Khan)    59.5    I Chisty    9
8. Jaanvi (Pradeep)    58    AR Pradeep    3
9. Raaga (Tharun T)    57.5    Anjar Alam    2
10. Artic Breeze (S Komandur)    56.5    Indrajeet S    8
11. Black Beauty (Samar Singh)    56.5    Noornabi    12
12. Perfect Speed (Sharat K)    56.5    S John    6             
Money Ball 1; The Guardian 2; Our Love 3.
7. RM Puttanna Memorial trophy (Div I) (rated 40-65) 1400M, 5.10 pm
1. Shivalik Fire (I Ghatala)    62.5    Suraj Narredu    10
2. Impressive Bolt (Sirajuddin)    60.5    Neeraj Rawal    4
3. Chiron (Inayathulla)    59.5    A Imran K    6
4. Ground Marshal (Sharat K)    59    S John    8
5. Whistlejacket (Dominic)    58.5    F Da’Silva    3
6. Next Move (Amit Caddy)    58    A Ramu    1
7. Salsa Touch (Prithviraj)    58    Noornabi    5
8. Mi Amor (Dhariwal)    57    PS Chouhan    9
9. I Say (D Byramji)    56.5    I Chisty    7
10. Carducci (Puttanna)    55.5    AR Pradeep    2         
I Say 1; Shivalik Fire 2; Chiron 3.

8. Royal challenge plate (Div iI) (rated 20-45) 1200M, 5.45 pm
1. Steel King (Md Khan)    60    Rajesh Kumar    6
2. Blue Star (Nityanand)    59    I Chisty    5
3. A Move To Remember (Warren S)    57.5    P Mani    7
4. Right On Time (Britto)    57    PS Chouhan    8
5. Jeyem (Puttanna)    56.5    Sahanawaz    10
6. Youre Chilubuli (Pradeep)    56.5    N Rajesh    9
7. Oceanic Wind (Babu Rao)    56    Kiran Rai    4
8. Hillingdon (I Ghatala)    54.5    Anjar Alam    12
9. Alpine Shine (Lokanath)    54    Prabhakaran    3
10. Bounty Hunter (Amit Caddy)    53.5    A Ramu    1
11. Will Still (Sharat K)    51.5    Vivek    2
12. Astonishing (Inayathulla)    51    A Sandesh    11
        
Astonishing 1; Bounty Hunter 2; Hillingdon 3.

Day’s best: Beauty Is Truth.  
Double: Spiritual Star and Keukenhof.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.  Mini-jackpot: 2, 4, 6, 8. I treble: 3, 4, 5. I treble: 6 ,7, 8.

Comments (+)