Keukenhof tipped to win

IA Sait-ward Keukenhof, to be ridden by champion jockey Suraj Narredu, is fancied to lift the Mysore 1000 Guineas (Grade III), the feature event of the races to be held at the Mysore Race Club on Thursday.

No false rails.
1. penambur plate (Div II) (rated 0-25) 1200M, 1.45 pm
1. Magnifique (PC Tejaswi)    60    Madhu Babu    12
2. Demand Draft (Sharat K)    59    Irvan Singh    8
3. Pearl Of Bangalore (Sharavanan)    58.5    S John    11
4. Rose Of Texas (Dinesh Pujar)    57.5    A Qureshi    4
5. Sarvani (M Bobby)    56    Md Shoaib    9
6. Fashion Flame (Mahesh)    55.5    Vivek    6
7. Fruit King (Britto)    55    Noornabi    5
8. Blue Origin (Babu Rao)    53.5    Noorulla    2
9. Sugar Fairy (Faraz Arshad)    53.5    Anjar Alam    1
10. Sayyonee (Md Khan)    53    S Hussain    3
11. Check In Time (Narayana Gowda)    52    AR Pradeep    7
12. Gol Matol (Prasanna K)    52    P Trevor    10    
            
Sayyonee 1; Fashion Flame 2; Fruit King 3.
2. Penambur plate (div i) (rated 0-25) 1200M, 2.15 pm
1. Angel Queen (Sharat K)    62.5    S John    6
2. Zamindar (Monnappa)    62    Shoban Babu    9
3. Youre A Legend (V Appachu)    62    S Hussain    12
4. Signifies (Md Khan)     61    Ashok Kumar    7
5. Taylor Made (D Byramji)    60    Vinod Shinde    2
6. Gambit (Sharavanan)    60    Tauseef A    1
7. Chantilly Jewel (T Natraj)    59    Madhu Babu    11
8. Wimbeldon Star (CVGK Kishore)    58.5    Milan    5
9. Dominica (JS Pillay)    58.5    R Marshall    3
10. Javanica (Puttanna)    58.5    Christopher    8
11. Tic Tac Toe (S Komandur)    58.5    Indrajeet S    4
12. Harini (Feroz Khan)    58    J Paswan    10    

Javanica 1; Angel Queen 2; Dominica 3.
3. Haveri plate (Div i) (rated 20-45) 1400M, 2.45 pm
1. Blues And Royals (Sharavanan)    60    Md Sameer    5
2. Visual Element (Ranjeet)    59.5    H Rathod    11
3. Mark (Puttanna)    59    Srinath    6
4. Brazilian (Darashah)    58    MD Paswan    8
5. Born To Perform (Feroz M Khan)    58    J Paswan    1
6. Chapandaaz (MP Kamath)    57    Milan    9
7. Somerset Rose (Tharun T)    57    A Qureshi    2
8. Estelita (Faraz Arshad)    56.5    Christopher    3
9. Glorious Moments (Ganapathy)    56.5    F DaSilva    7
10. Cute Beast (Narayana Gowda)    56.5    Indrajeet S    10
--. Aglaia (Rakesh)    56.5    (Withdrawn)    --
12. Fortunate One (JS Pillay)    55.5    Ashok Kumar    4
        
Glorious Moments 1; Mark 2; Somerset Rose 3.  
4. original vel b ashok kumar memorial trophy (rated 20-45) 1600M, 3.15 pm
1. Bighero (T Natraj)    60.5    Madhu Babu    3
2. Zermatt (Dhariwal)    60    F Da’Silva    2
3. Fantastic Strike (Ganapathy)    59.5    CS Jodha    5
4. Supreme (S Attaollahi)    59    Anjar Alam    12
5. Persian (Vishal Yadav)    59    Ajeet K    10
6. Formula One (Nityanand)    57.5    Shoban Babu    11
7. Glycys Bay (Prasanna K)    57.5    B Harish     8
8. My Law (Warren S)    57.5    AR Pradeep    1
9. Deep Blue Sea (S Narredu)    57    Suraj Narredu    4
10. Rebuttal’s Hope (Dominic)    55.5    Noornabi    7
11. See You Later (D Byramji)    54.5    Sahanawaz    6
12. Well Known (Faraz Arshad)    54    Christopher    9
    
Deep Blue Sea 1; Supreme 2; Rebuttal’s Hope 3.
5. AC somanna memorial trophy (div I) (rated 40 to 65) 1200M, 3.45 pm
1. Wild Nexus (Faraz Arshad)    62    A Imran K    3
2. Samara Sun (Dhariwal)    61    Suraj Narredu    6
3. Hillstone (I Ghatala)    60.5    A Qureshi    1
4. April Showers (CVGK Kishore)    60    Sahanawaz    4
5. Scenic Blast (Prasanna K)    60    S John    10
6. Astounding Gallop (N’yana Gowda)    59.5    G Adarsh    2
7. Migrolino (Md Khan)    59    Ashok Kumar    12
8. Caldera (V Appachu)    59    Md Sameer    7
9. Clever Trick (Byramji)    58.5    I Chisty    8
10. Mr Carpe (Neil Darashah)    58.5    R Marshall    5
11. Spark Of Beauty (Bipin VS)    58    Vijay Kumar    11
12. Whistlejacket (S Dominic)    57.5    PS Chouhan    9

Clever Trick 1; Hillstone 2; Samara Sun 3.
6. Mysore 1000 guineas (grade III) (terms) 1600M, 4.15 pm
1. Striking (S Attaollahi)    56    P Trevor    2
2. Keturah (Z Darashah)    56    PS Chouhan    3
3. Madame Bovary (D Byramji)    56    Srinath    7
4. Tijuca Forest (JS Dhariwal)    56    S John    5
5. Flashing Colours (Ganapathy)    56    F DaSilva    4
6. Light Of Success (Ganapathy)    56    Christopher    11
7. Natural View (Ganapathy)    56    CS Jodha    9
8. Keukenhof (IA Sait)    56    Suraj Narredu    8
9. Carisma (CVGK Kishore)    56    Madhu Babu    6
10. Beauty Is Truth (Lokanath)    56    A Imran K    10
--. Whispering Gallery (Neil Darashah)    56    (Withdrawn)    --
12. Isn’t She Special (Padmanabhan)    56    Dashrath S    1    

Keukenhof 1; Tijuca Forest 2; Keturah 3.
7. udhagamandalam trophy (rated 60 & above) 1200M, 4.45 pm
1. Smokin Aces (T Natraj)    60.5    Sahanawaz    9
2. Lotus Pond (Monnappa)    57.5    J Paswan    8
3. Flying Tricolour (Sharat K)    57.5    H Rathod    3
4. Thoughts N Actions (Prasanna K)    56.5    S John    2
5. Royal Shaan (Dinesh Pujar)    53.5    Appu    11
6. Rich Celebration (JS Pillay)    55    PS Chouhan    7
7. Tusker (Dinesh Pujar)    53.5    Shivanth P    1
8. Esoterical (MP Kamath)    53.5    P Trevor    6
9. Mountain High (S Narredu)    52    S Hussain    4
10. Starlight Magic (Rakesh)    50.5    S Rajesh    4
11. Mark Of Genius (Warren S)    50.5    AR Pradeep    10

Thought N Actions 1; Rich Celebration 2; Flying Tricolour 3.
8. AC Somanna memorial trophy (div I) (rated 40-65) 1200M, 5.15 pm
1. Igah Igah Igah (Prithviraj)    60    Kiran Rai    11
2. Alabama (Dinesh Pujar)    59.5    Prabhakaran    7
3. Balas Glory (Ganapathy)    59    F Da’Silva    12
4. Dauntless (M Bobby)    58.5    Santosh K    9
5. Carducci (Puttanna)    58    Mudassar    2
6. Brigade’s Supreme (Babu Rao)    57.5    Rajesh Babu    1
7. Heavely Divas (MP Kamath)    57.5    Sarvan Kumar    8
8. Simpleton (Warren S)    57    Christopher    6
9. Starstruck (Sharat K)    56.5    Irvan Singh    5
10. Truman (D Byramji)    56    I Chisty    3
11. Red Admiral (S Narredu)    54.5    S Hussain    4
12. Sparkling Cat (Lokanath)    52.5    G Adarsh    10    

Brigade’s Supreme 1; Truman 2; Balas Glory 3.
9. haveri plate (Div I) (rated 20-45) 1400M, 5.45 pm
1. Golden Wisdom (Sharat K)    61.5    H Rathod    2
2. Brigadier (Bipin VS)    60.5    Md Kareem    1
3. Galaxy Queen (Monnappa)    60    S John    8
4. Love Is Life (Dominic)    59.5    PS Chouhan    7
5. Mischief (Vishal Yadav)    59.5    Ajeet Kumar    6
6. Rising Sun (Nityanand)    59    Mudassar    11
7. Beautiful Green (Santosh Rao)    59    J Paswan    12
8. Seven Of Hearts (S Attaollahi)    56    P Trevor    5
9. Rickety Rock (MP Kamath)    55    Christopher    10
10. Ice Splendour (Rakesh)    55    Vijay Kumar    3
11. Born Electric (Z Darashah)    54    R Marshall    9
12. Calligraphy (JS Pillay)    51.5    G Adarsh    4

Seven Of Hearts 1; Love Is Life 2; Rising Sun 3.

Day’s best: Clever Trick.
Double: Thought N Actions and Seven Of Hearts.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. I Mini-jackpot : 2, 4, 6, 8. II Mini-Jackpot: 3, 5, 7, 9; I treble:  4, 5, 6. II treble: 7, 8, 9.

Comments (+)