Keukenhof for feature

Keukenhof, trained by I A Sait and to be piloted by Suraj Narredu, is fancied to win the Mysore 1000 Guineas2013 (Grade III) 1600 metres, the feature event here on Thursday.

There will be no false rails.

1. Jaganmohana palace plate (Div II, rated 00-25) 1400M: 2.00 pm
1. Balboa (Amit Caddy)    60    Babu Singh    2
2. London Eye (Amit Caddy)    60    Suraj Narredu    1
3. Nation’s Glory (Puttanna)    60    I Chisty    6
4. Dream Runner (Babu Rao)    59.5    Rajesh Babu    3
5. Extra Spark (Sirajuddin)    59.5    Shahbuddin    8
6. Spark Of Diablo (J S Pillay)    59    Ashok Kumar    11
7. Magnetic Power (Narayana Gowda)    57.5    B Sreekanth    5
8. Super Saloni (Sharat K)    57.5    H Rathod    10
9. Rich Rogue (M Bobby)    57    Santosh K    7
10. Silver Court (V Appachu)    56    M D Paswan    9
11. Magnanimous (Faraz Arshad)    54    Christopher    4
    
Nation’s Glory 1; Magnetic Power 2; London Eye 3.
2. Jaganmohana palace plate (Div I, 00-25) 1400M: 2.30 pm
1. Belle Etoile (Darashah)    62.5    P Trevor    5
2. Regal Soldier (Prithviraj)    62.5    Kiran Rai    6
3. Calligraphy (J S PIllay)    61.5    Ashok Kumar    2
4. Small Cruise (Ranjeet)    61.5    H Rathod    1
5. Youre A Legend (V Appachu)    60.5    S Hussain    10
6. The Gentle Don (Amit Caddy)    60    Suraj Narredu    3
7. Evershine (Sharat K)    60    Irvan Singh    4
8. Golden Time (V Appachu)    59.5    Sarvan Kumar    7
9. Pendolino (Babu Rao)    59    C Harish    8
10. Immaculate (Faraz Arshad)    57.5    A Imran K    9

The Gentle Don 1; Youre A Legend 2; Immaculate 3.
3. mandakalli plate (20-45) 1400M: 3:00 pm
1. Sanatana (M P Kamath)    62.5    Sarvan Kumar    3
2. Glitterato (V Appachu)    59    M D Paswan    5
3. Cationic (Monnappa)    57.5    S Hussain    6
4. Blues And Royals (Sharavanan)    54    Arshad Alam    1
5. Rusty (T Natraj)    53.5    Christopher    4
6. Vertex (Ranjeet)    53.5    Irvan Singh    7
7. Maverical (Santosh R)    53    Nassar Alam    8
8. Enduring Speed (Bipin V S)    52.5    Md Sameer    2
9. Prost (P C Tejaswi)    51.5    P S Chouhan    9
        
Sanatana 1; Cationic 2; Vertex 3.
4. F K Irani Memorial trophy (rated 80 and above) 1400M: 3:30 pm
1. Virat (Sharavanan)    64    Kiran Rai    8
2. Commanding Heights (Monnappa)    58    A Viswanath    2
3. Color Me (Rakesh)    57.5    Sarvan Kumar    10
4. Indian Bolt (Inayathulla)    57    Vivek    6
5. Talisker (Lokanath)    56.5    Srinath    3
6. Chase The Sun (Padmanabhan)    56    P Trevor    9
7. Deep Blue Sky (S Narredu)    52.5    S Hussain    7
8. Quick Enough (Ganapathy)    52    B Sreekanth    11
9. Gazaki (Bipin V S)    50    Sahanawaz    5
10. Nickel Chrome (Dhariwal)    50    P S Chouhan    4
11. Demanding Format (Vishal Yadav)    50    Arshad Alam    1

Nickel Chrome 1; Chase The Sun 2; Indian Bolt 3.
5. Mysore 1000 guineas 2013 (grade iii, terms) 1600M: 4.00 pm
1. Striking (S Attaollahi)    56    P Trevor    2
2. Keturah (Darashah)    56    P S Chouhan    3
3. Madame Bovary (D Byramji)    56    Srinath    7
4. Tijuca Forest (Dhariwal)    56    S John    5
5. Flashing Colours (Ganapathy)    56    B Sreekanth    4
6. Light Of Success (Ganapathy)    56    Christopher    11
7. Natural View (Ganapathy)    56    C S Jodha    9
8. Keukenhof (I A Sait)    56    Suraj Narredu    8
9. Carisma (CVGK Kishore)    56    Madhu Babu    6
10. Beauty Is Truth (Lokanath)    56    A Imran K    10
-- Whispering Gallery     56    Withdrawn
12. Isn’t She Special (Padmanabhan)    56    Dashrath S    1            
Keukenhof 1; Striking 2; Keturah 3.
6. rwitc trophy (terms) 1100M: 4:30 pm
1. Smokey Sid (A Mangalorkar)    56    S John    6
2. Cheval D’Or (S Attaollahi)    56    P Trevor    7
3. Flash Time (Monnappa)    56    Srinath    3
4. Transformer (Narayana Gowda)    56    Rajesh Babu    1
5. Czar Rule (Neil Darashah)    56    R Marshall    2
6. Recordmaker (Pradeep)    56    Shoban Babu    8
7. Always Remembering (Warren S)    56    A R Pradeep    12
8. Little Angel (M Bobby)    54.5    Santosh K    5
9. Beautiful Fin (Girinath)    54.5    J Paswan    11
10. Sonathegoldengirl (CVGK Kishore)    54.5    Gautam Raj    9
11. Standing Tall (S Narredu)    54.5    K Chethana    4
12. Crescencia (JS Pillay)    54.5    Ashok Kumar    10          
Czar Rule 1; Cheval D’Or 2; Smokey Sid 3.
7. D Gopalraj urs memorial cup (RATED 40-65) 1400M: 5:00 pm
1. All For Cash (Darashah)    60.5    P Trevor    5
2. Yamas (Monnappa)    60.5    S Hussain    1
3. April Showers (Kishore)    60    Suraj Narredu    9
4. Time To Time (Monnappa)    59.5    J Paswan    8
5. Dauntless (M Bobby)    56    Santosh K    10
6. Greenbro (CVGK Kishore)    55    Madhu Babu    7
7. Delta Delight (PC Tejaswi)    55    Gautam Raj    6
8. Breezo (Rakesh)    53.5    Vijay Kumar    3
9. Born For Beauty (Sharavanan)    53.5    Arshad Alam    2
10. Six Shooter (Ranjeet)    51    Nassar Alam    4                
April Showers 1; Yamas 2; All For Cash 3.
8. J Tyrrell Memorial plate (20-45) 1200M: 5:30 pm
1. Coffee Time (Monnappa)    62    A Viswanath    3
2. Ace High (V Appachu)    60    Madhu Babu    4
3. Mischief (Vishal Yadav)    59.5    Himanshu    8
4. Little Athena (M Bobby)    59    S Hussain    10
5. Mother Ewa (Rakesh)    58    Sarvan Kumar    6
6. Sharp Girl (Rakesh)    58    Vijay Kumar    5
7. Real Potential (Bipin V S)    56    Md Kareem    1
8. Rickety Rock (M P Kamath)    55    Christopher    7
-- Princess Of Syria     --    Withdrawn    
10. Smart Mistral (Rakesh)    54    S Rajesh    2
11. Secret Missile (M Bobby)    52.5    Santosh K    9
             
Coffee Time 1; Mother Ewa 2; Little Athena 3.

Day’s best: The Gentle Don.  
Double: Keukenhof and April Showers.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 2, 4, 5, 7. I treble: 3, 4, 5. II treble: 6, 7, 8.

Comments (+)