Manjunath bags freestyle gold


Manjunath bagged the Group A 200M freestyle gold in the 11th State Masters swimming championship here at the PM Swim Centre on Sunday.

Manjunath swam the distance in 2.58.80 while Ananth CS took the silver with a timing of 3.51.35.

Results: Men: 200M freestyle: Group A: Manjunath V 1; Ananth CS 2. T: 2.58.80.
Group B: Shajimon 1; Sailen Sardar 2; Vinay BN 3. T: 2.58.13.
Group C: Bhushan Kumar MS 1; Kejriwal Harish 2; Manohar MP 3. T: 3.04.52.
Group D: Ramakanth Bhat 1; Aniruddha 2; Mahesh KN 3. T: 3.05.31.
Group E: Gopal KG 1; Beeresh 2; Vishwanath BR 3. T: 2.56.66.
Group F: Mohan Rao L 1; Satish Bhandary 2; Subash B 3. T: 3.18.18.
Group H: Gopal M 1; Hanama Raddi 2; Nanjun Deshwar 3. T: 3.37.47.
Group I: Swamy MV 1; Krishna Murthy TR 2; T: 5.42.41.
Group G: Gopal Adiga P 1; Chandrashekar S 2; Angadi CS 3. T: 2.56.24.
100M breaststroke: Group A: Guruprasad 1; Rateesh R 2; Nagesh B 3. T: 1.32.93.
Group B: Basvaraj Parsetti 1; Patil Prakash Gowda 2. T: 1.34.88.
Group C: Dileep R 1; Rajesh K 2; Chandra Shekar Rai 3. T: 1.36.12.
Group D: Prashanth Menon 1; Mohit 2; Narayan Gowda 3. T: 1.57.33.
Group E: Anand Amin 1; Gopal KG 2; Sheshaiah C 3. T: 1.36.57.
Group F: Seetharam Sheety 1; Mohan Rao L 2; Marulaiah KS 3. T: 1.46.95.
Group G: Mohan Kutty 1; R Ravi 2; Angadi CS 3; T: 1.34.85. Group H: Gopala Rao BR 1; MH Sawkar 2; Aithal KS 3; T: 1.40.23. Group I: Rajanna GR 1; Govinda Rao 2. T: 2.32.95.
50M backstroke: Group A: Siju 1; Rateesh 2; Sunil 3. T: 33.90S.
Group B: Vijay BN 1; Sailen Sardar 2; Prakash S Patil 3. T: 43.76.
Group C: Chandrashekaraiah K 1. T: 45.97S. Group D: Sangppa Bijjargi 1; Narayana Gowda 2; Kumar 3. T: 48.43S. Group E: Cherian  Thomas 1; Jagadish Bendre 2; Dr Manjunath Kumar HG 3. T: 37.34.
Group F: Khan MH 1; Kalal BB 2; Prasad RS 3. T: 45.32.
Group G: Sambassivan HK 1; N Basu 2; Chandrashekar 3. T: 54.80S.
Group G: Gopala Rao BR 1; Laxman Kumar 2; Aithal KS 3. T: 49.38S.
Group I: Sangappa 1; Rajanna GR 2. T: 1.06.10. Group J: Srinivas VA 1; T:1.36.73.
Women: 100 breaststroke:
Group A: Geetha T Nikam (2.06.90) 1. Group B: Sangitha Navada (1.43.24) 1. Group C: Suman Singh (2.31.79) 1.
Group D: Smitha Rao (2.41.24) 1.
Group E: Rajani (3.37.00) 1.
Group G: Lalitha Vijayraghavan (3.23.71) 1. Group H: Jayashree (2.37.92) 1.
50 backstroke:  Group A: Geetha T Nikam (59.81S) 1. Group B: Sangitha Navada (41.49S) 1. Group C: Jyothi M (1.04.58) 1. Group E: Rajashri K Patil (1.12.31) 1.
Group F: Savitri (2.26.36) 1.
Group G: Lalitha Vijayraghavan (1.38.23) 1. Group H: Jayashree (1.30.85) 1.
200 freestyle: Group A: Geetha T Nikam (4.05.36) 1.
Group C: Anusurya (3.05.73) 1.
Group E: Rajshri K Patil (5.18.79) 1.
Group G: Sita Rao (4.29.96) 1.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry