Sanjeev claims three titles; more gold for Shraddha

Swimming State short course meet

Sanjeev R of PMSC clinched three gold medals on the penultimate day of the 14th State Short Course swimming meet here on Saturday.

Competiting in Group II in the boys’ section, Sanjeev took the gold in the 400M freestyle, 1500M freestyle as well as the 200M butterfly events. Earlier in the heats, Sanjeev set two new meet records: in the 200M butterfly as well as in the 1500M freestyle.

In the girls’ section, Shraddha Sudhir of Netakallappa Aquatic Centre (NAC) continued to make merry by winning two more golds, adding to the two she won on Friday.
Shraddha, competing in Group II, claimed the gold in the gruelling 1500M freestyle as well as the 200M breaststroke events.

Earlier in the day, she also set new meet records in the 200M breaststroke and the 1500M freestyle heats.

Ten other meet records were set on Saturday. Arvind M (Group I, 200M backstroke and 400M individual medley), S Siva (Group II, 200M backstroke), Prithvi M (Group I, 50M backstroke), Rakshith U Shetty (Group I, 50M butterfly), Vaania Kapoor (Group III, 50M backstroke), Damini K Gowda (Group II, 100M backstroke, 200M backstroke and 200M butterfly) and Harishree J Rai K (Group I, 200M backstroke) all set new meet records.

Results: Boys: Group I: 50M freestyle: Rakshith U Shetty (BAC) 24.66, 1; Gaurav Yadav KA (Doplhin Aquatics) 25.02, 2; Prithvi M (NAC) 25.05, 3.

800M freestyle: Paranav Podole (BAC) 8:58.84, 1; Suraj Ajjampur (NAC) 10:32.11, 2; Mehul NS (PMSC) 10:59.37, 3.

200M backstroke: Arvind M (BAC) 2:05.82, 1; Vishal Kumar (MEG) 2:38.55, 2.

50M breaststroke: Prithvi M (NAC) 30.60, 1; Vaishnav Hegde (Dolphin Aquatics) 31.46, 2; Gaurav Yadav KA (Dolphin Aquatics) 31.57, 3.

50M butterfly: Rakshith U Shetty (BAC) 25.73, 1; Prithvi M (NAC) 26.53, 2; Avneesh Kumar (MEG) 28.59, 3.

200M butterfly: Rajeev B (BAC) 2:17.50, 1; Rajaram Nikhil (GSA) 2:19.60, 2; Gowtham R (Dolphin Aquatics) 2:19.75, 3.

400M medley: Arvind M (BAC) 4:37.61, 1; Rajeev B (BAC) 5:01.83, 2; Rajkumar Bronson (MEG) 5:15.64, 3.

Group II: 50M freestyle: Manav D (Dolphin Aquatics) 26.45, 1; Chirag Kempegowda (GSA) 27.22, 2; Akash N (GSA) 27.87, 3.

400M freestyle: Sanjeev R (PMSC) 4:22.94, 1; Karan K Raju (NAC) 4:41.56, 2; Rayana Mohammed Meccai (NAC) 4:45.57, 3.

1500M freestyle: Sanjeev R (PMSC) 16:50.49, 1; S Siva (BAC) 17:38.07, 2; Karan K Raju (NAC) 18:18.41, 3.

200M backstroke: S Siva (BAC) 2:17.44, 1; Hemanth Jenukal VB (GSA) 2:18.53, 2; J Roshan (Abba) 2:29.88, 3.

200M breaststroke: Manav D (Dolphin Aquatics) 2:42.26, 1; Akash N (GSA) 2:48.54, 2; Rohin B Shivaprakash (PMSC) 2:49.68, 2.

50M butterfly: Anirudh Murali (BAC) 29.69, 1; Chirag Kempegowda (GSA) 29.71, 2; M Shreyas Rao (JSC) 30.35, 3.

200M butterfly: Sanjeev R (PMSC) 2:16.39, 1; Chirag Kempegowda (GSA) 2:20.11, 2; Anirudh Haritas Murali (BAC) 2:26.60, 3.

Group III: 50M backstroke: Srihari Nataraj (Dolphin Aquatics) 32.58, 1; Sidarth Joshi (GSA) 34.31, 2; Bhavesh R (Dolphin Aquatics) 35.22, 3. 

100M breaststroke: P Khushal (Dolphin Aquatics) 1:21.04, 1; Maibam Mangalsana Meitei (MEG) 1:21.72, 2; Nandan NP (Dolphin Aquatics) 1:23.52, 3.

50M butterfly: Sanjay CJ (Dolphin Aquatics) 30.37, 1; Sidharth Joshi (GSA) 32.29, 2; Bhavesh R (Dolphin Aquatics) 32.32, 3.

200M medley: Srihari Nataraj (Dolphin Aquatics) 2:36.64, 1; Anirudh S Jagadish (BAC) 2:45.89, 2; Vikram Gowda (GSA) 2:46.87, 3.

4x25M freestyle relay: DOL ‘A’ 54.83, 1; BAC ‘A’ 56.40, 2; GSA 59.58, 3.


Group IV: 50M freestyle: Raj Vinayak Relekar (PMSC) 31.98, 1; Krishna PA Prassidh (VSC) 32.36, 2; S Hiten Mittal (BAC) 32.73, 3.

100M freestyle: Raj Vinayak Relekar (PMSC) 1:09.04, 1; Krishna PA Prassidh (VSC) 1:11.13, 2; SN Harshavardhan (BAC) 1:13.97, 3.

Girls: Group II: 50M freestyle: K Chandana (VSC) 29.37, 1; Joan R Deepak (NAC) 30.01, 2; Ranjana H (BAC) 30.30, 3.


400M freestyle: K Chandana (VSC) 4:52.02, 1; Nikitha SV (BAC) 4:52.02, 2; Preksha HM (NAC) 4:55.37. 3.

1500M freestyle: Shraddha Sudhir (NAC) 18:46.67, 1; Preksha HM (NAC) 19:28.65, 2; K Chandana (VSC) 19:29.03, 3.


200M backstroke: Damini K Gowda (BAC) 2:24.74, 1; Ranjana H (BAC) 2:39.62, 2; Shriya R Bhat (BAC) 2:42.22, 3.

200M breaststroke: Shraddha Sudhir (NAC) 2:53.34, 1; Rhia Singh (BAC) 2:58.27, 2; Shriya R Bhat (BAC) 3:01.76, 3.

50M butterfly: Amulya R (BAC) 32.47, 1; Avani Tantry (PMSC) 32.99, 2; Preethi T (BAC) 33.87, 3.

200M butterfly: Damini K Gowda (BAC) 2:24.31, 1; Nikitha SV (BAC) 2:43.20, 2; Hita Nayak (BAC) 2:46.98. 3.

Group III: 50M backstroke: Vaania Kapoor Achuthan (BAC) 33.04, 1; Harshitha J (GSA) 36.84, 2; Mansi Ravi (BAC) 37.71, 3.  

50M breaststroke: Harshitha J (GSA) 38.25, 1; Thanuja S (BAC) 40.76, 2; Nandini SS (BAC) 41.95, 3.

100M breaststroke: Vaania Kapoor Achuthan (BAC) 1:20.12, 1; Harshitha J (GSA) 1:22.24, 2; Nandini SS (BAC) 1:29.79, 3.

50M butterfly: Thanuja S (BAC) 33.57, 1; Mansi Ravi (BAC) 35.79, 2; Abhigna Anand (NAC) 36.51, 3.

200M medley: Vaania Kapoor Achuthan (BAC) 2:36.63, 1; Thanuja S (BAC) 2:44.50, 2; Harshitha J (GSA) 2:44.81, 3.

4x25M freestyle relay: BAC ‘A’ 59.97, 1; BAC ‘B’ 1:01.81, 2; NAC 1:02.11, 3.
Group IV: 50M freestyle: Khushi Dinesh (BAC) 32.54, 1; Riddhi Juyal (PMSC) 33.93, 2; Mahalingam Smruthi (BAC) 33.94, 3.


100M freestyle: Khushi Dinesh (BAC) 1:10.26, 1; Mahalingam Smruthi (BAC) 1:12.68, 2; Poojitha G Murthy (BAC) 1:13.03, 3.


Women: 50M freestyle: Siya Manjeshwar (Dolphin Aquatics) 28.44, 1; Ranjeetha J (BAC) 33.87, 2.


800M freestyle: Ranjeetha J (BAC) 11:13.46, 1; Anagha S Gowda (NAC) 11:14.23, 2.
200M backstroke: Harishree J Rai K (GSA) 2:31.15, 1; Anagha S Gowda (NAC) 2:51.78, 2; Arundathi M (PETAC) 2:54.71, 3.

50M breaststroke: DS Sathyashree (PETAC) 40.81, 1; Riya Juyal (PMSC) 44.59, 2.
50M butterfly: Siya Manjeshwar (Dolphin Aquatics) 30.38, 1; Harishree J Rai K (GSA) 30.46, 2; Ashmika Ponnamma KG (MDSA) 45.44, 3.

Comments (+)