Laguna Beach tipped for Golconda Oaks


Deshmukh-trained Laguna Beach, to be piloted by J Fortune, looks good to score in the Golconda Oaks, a Grade II race over 2400 metres, the main event of the races to be held here on Monday.

1. Salarjung Cup (Cat III, rtd upto 50) 1400M, 1.55 pm: 1. Shades Of Victory 62.5 K Mukesh 5; 2. Light Blue Sky 59.5 Ashhad Asbar 7; 3. Natalia 59 AM Tograllu 6; 4. True Scholar 58.5 Kuldeep S 3; 5. Chief Executive 55.5 Suraj Narredu 4; 6. Mount Titlis 55.5 N Jodha 2; 7. Exclusive Beauty 55 I Chisty 9; 8. Chocolate Soldier 52.5 C Henrique 1; 9. Nirvana 51.5 P Venkat 8.
Mount Titlis 1; Light Blue Sky 2; Natalia 3.
2. Hyderabad Juvenile Million (terms) 1400M, 2.25 pm: 1. Golden Essence 55 A Sandesh 7; 2. Rebellion 55 N Rawal 2; 3. Red Rambble 55 AM Tograllu 4; 4. Sensei 55 Deep Shanker 3; 5. Vijay Viraaj 55 Srinath 8; 6. Brioni 53.5 Ashhad Asbar 6; 7. Flower Roll Up 53.5 Suraj Narredu 5; 8. Rani 53.5 Kuldeep S 1.
Flower Roll Up 1; Vijay Viraaj 2; Golden Essence 3.
3. Banarsilal Gupta Memorial Cup (Cat III, rtd upto 50) 1000M, 2.55 pm: 1. Ceremonious 62 Kuldeep S 1; 2. Dakshayani 61 Deepak S 8; 3. Super Cool 61 B Dileep 4; 4. Garibaldi 58.5 M Mark 6; 5. Ziglar 58 N Rawal 3; 6. Queens Necklace 55 P Koushik 7; 7. Care Less Love 52.5 Ashhas Asbar 10; 8. Carson Troy 52 K Anil 5; 9. A Horizontal Urge 50 P Venkat 2; 10. Silver Arnage 50 AK Pawar 9.
A Horizontal Urge 1; Ceremonious 2; Care Less Love 3.
4. Byerly Turk Million (Grade III) 1200M, 3.30 pm: 1. Alameda 50 A Sandesh 2; 2. Culebra 50 I Chisty 6; 3. Exclusive Wiley 50 Kuldeep S 7; 4. Ice Cave 50 K Anil 3; 5. Kohinoor Grace 50 N Rawal 1; 6. Lightning Streak 50 N Rajesh 5; 7. Reflections 50 Ashhad Asbar 4.
Alameda 1; Culebra 2; Ice Cave 3.
5. Raja Bahadur Venkatram Reddy Memorial Cup (Cat I) 1400M, 4.00 pm: 1. Ocean Side 60 A Sandesh 6; 2. Sheer Genius 59 Srinath 5; 3. Nasheeta 57.5 Kuldeep S 7; 4. Cristiano 53 Ch K Chary 4; 5. Silver Crown 53 N Rajesh 9; 6. Hard Kingdom  52.5 Deep Shanker 2; 7. Indian Epic 51 P Sai Kumar 8; 8. Oasis Vision 51 P Venkat 1; 9. Price Warrior 51 K Anil 3.
Sheer Genius 1; Ocean Side 2; Nasheeta 3.
6. Golconda Oaks 2014 (Grade II) 2400M, 4.30 pm: 1. Apparition 57 L Beuzelin 1; 2. Arziki 57 R Vaibhav 7; 3. Indication 57 Srinath 3; 4. Laguna Beach 57 J Fortune 8; 5. Lots Of Love 57 A Sandesh 5; --. Rio Rojo 57 (Withdrawn) --; 7. Roses In Bloom 57 Ashhad Asbar 2; 8. Scarlet O’Hara 57 P Trevor 4; 9. Stimulate 57 I Chisty 6; 10. Sur La Tete 57 David Allan 9.
Laguna Beach 1; Roses In Bloom 2; Apparition 3.
7. Musical Morn Plate (Cat II, rtd upto 75) 1400M, 5.05 pm: 1. Rustic Gal 60 Uday Kiran 7; 2. Black Bolt 58 Deep Shanker 2; 3. Flying Spur 58 Ch K Chary 6; 4. Golden Arrow 56 Ajit Singh 9; 5. Any Given Time 55.5 M Mark 4; 6. Vijays Triumph 55.5 Ashhad Asbar 10; 7. Equalizer 53.5 B Dileep 13; 8. Kohinoor Punch 53 N Rawal 11; 9. Golden Missile 52 P Sai Kumar 8; 10. Speed Striker 52 Kiran Naidu 12; 11. Green Bay 51.5 Ajit Kumar 3; 12. Fairy Emperor 51 Akshay Kumar 1; 13. In Reality 50.5 G Naresh 5; 14. Mr Glorious 50.5 Ravinder S 14.
Vijays Triumph 1; Black Bolt 2; Golden Arrow 3.
Day’s best: Vijays Triumph.
Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. Mini-jackpot: 4, 5, 6, 7. I Treble: 2, 3, 4. II Treble: 5, 6, 7.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry