Jagseer leaps to gold; Ramya sparkles


Jagseer leapt to a distance of 6.70 metres to clinch the long jump gold in the F-46 class. The 23-year-old thus successfully defended the title which he won two years back at the IWAS Games in Chinese Taipei.
Ramya took the gold in the women’s shot put event for F-46 class where she found a distance of 9.50 metres.

Hosts Rajendra Rawat pocketed the individual gold in the golf event and his team-mate Gaurav Dutta bagged the bronze. Indian team comprising of Dutta, Rawat and Rakesh Sharma also took the gold in the team event.

Results:
Men: 800M: T-46: Nouioua Samir (Alg) 1:55.23, 1. Wheelchair (T-54): Yanfeng Cui (Chn) 1:44.27, 1.   Wheelchair (T-54): Cui Yangfeng (Chn) 1:44.27, 1. Long jump: F-46: Jagseer Singh (Ind) 6.70, 1; Huseyn Hasanov (Aze) 6.63, 2; Fadhil Al-Dabbagh (Irq) 6.56, 3. F-44: Rehm Markus (Ger) 6.75, 1. F-42: Czyz Wojtek (Ger) 6.72, 1. Discus: F-46: Maamar Meskine (Alg) 42.75, 1; Davendra (Ind) 36.93, 2; Che Soh Hisham (Mal) 30.22, 3.  Wheelchair (F-56): Stiak Josef (Cze) 36.80, 1; Ivanov Alexey (Rus) 28.81, 2; Gopalappa V (Ind) 21.14, 3.
Wheelchair (F-51 & F-53): Apinis Aigars (Lat, 19.34) 1035 points, 1. Javelin throw: Wheelchair (F-58): Yimbanchang Sakchai (Tha) 41.63, 1. Women: 200M: T-44: Katrin Green (Ger) 28.33, 1. Wheelchair (T-54): Lisha Huang (Chn) 29.74, 1. Shot put (F-44): Jin Yajuan (Chn) 12.57, 1. F-46: Ramya N S (Ind) 9.50, 1; Khamsuk Supidsara (Tha) 8.64, 2; Rachel Sentau Batricia (Mal) 7.50, 3. F-42: Zhong Yongyuan (Chn) 8.65, 1. Wheelchair (F-56): Martina Willing (Ger) 8.17, 1.
Swimming: Men: 200 IM: SM-6: Qing Xu (Chn) 2:56.69, 1; Raghavendra Anavekar (Ind) 3:23.36, 2; Prajim R (Tha) 3:58.54, 3. SM-7: Huaqiang Yang (Chn) 2:53.01, 1. SM-8: Jiachao Wang (Chn) 2:31.45, 1. SM-9: Prashantha Karmakar (Ind) 2:38.77, 1; Sachin Verma (Ind) 2:54.65, 2; James B (RSA) 3:02.57, 3. SM-10: Furong Lin (Chn) 2:27.84, 1. 150M IM: SM-4: Sanit Songnok (Tha) 3:01.21, 1. SM-3: Somchai D (Tha) 3:14.76, 1.
Women: 200M IM: SM-6: Patricia Scasnarova (Slv) 5:42.73, 1; SM-8: Xiaoqin Jin (Chn) 3:05.18, 1. Zhenxing He (Chn) 2:55.50, 1. SM-10: Jimin Wu (Chn) 2:56.06, 1; Kanchan Chaudhari (Ind) 3:12.05, 2.  
Powerlifting: Men: 82.5kg: Xiaofei Gu (Chn) 212.5, 1; Jabbar J (Irq) 180, 2; Joao Batista (Bra) 167.5, 3. 90kg: Somsak K (Tha) 185, 1; Sachin Chaudary (Ind) 180, 2; Jose Silva (Bra) 170, 3. 75 kg: Rajinder Singh Rahelu (Ind) 182, 1; Alexsander Santos (Bra) 175, 2; Bhushan Kasekar (Ind) 175, 3. Golf: Individual event: Rajendra Rawat (Ind) 1; Gaurav Dutta (Ind) 3. Team event: India (Rawat, Rakesh Sharma, Dutta), 1.
Badminton (all Indian winners, first round): Men: BMSTU-4: J Satyam bt Pung Wai Hwa Kevin (Sin) 21-6, 21-13; T Sanjeevaiah bt Ram Prasad Kharel (Nep) 21-5, 21-5. BMSTU-5: K Gopinath bt Arjun Sapkota 21-10 (retired); Dvas Raghuram bt Gautam Sujan (Nep) 21-2, 21-2.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry