Lancelot tipped for Rose De Bahama Cup

Mumbai Race card

Lancelot, to be ridden by CS Jodha and trained by FA Abbas, is poised to land the spoils in the Rose De Bahama Cup over 1200 metres, the feature event of the races to be held here on Thursday.

1. Washington Irvine Plate (Div II) (Cl V, rated 1-26) 1400M, 1.30 pm: 1. Silverville 59 Akshay 9; 2. Jens Secret 58.5 SG Prasad  2; 3. Caesars Wife 57.5 Kavraj S 4; 4. Minstrel Son 57.5 Zameer Sayyed 3; 5. Gold Necklace 56.5 B Nikhil 8; 6. Run Like The Wind 56.5 P Trevor 1; 7. Armel 55 Hanumant S 7; 8. Pune Warriors 55 S Sunil 5; 9. Tuscania 55 Dashrath Singh 6.
Run Like The Wind 1; Tuscania 2.
2. A Hoyt Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) 1600M, 2.00 pm: 1. Glorious Opinion 59 A Sandesh 8; 2. Winning Destiny 57.5 Nikhil B 9; 3. Wind Of The North 57 P Trevor 2; 4. Zoe 57 S Kamble 1; 5. Mzuri 56 CS Jodha 3; 6. Nigella 55.5 Zameer Sayyed 6; 7. Wish Upon A Star 55.5 SG Prasad 7; 8. Queen 55 Kavraj S 5; 9. Staffan 53.5 Akshay 4.
Glorious Opinion 1; Wind Of The North 2.
3. Washington Irvine Plate (Div I) (Cl V, rated 1-26) 1400M, 2.30 pm: 1. Ghanghorr 61.5 B Nikhil 3; 2. Morals 61.5 S Mosin 5; 3. Porto Banus 61.5 Dashrath S 10; 4. Quando Quando 61.5 Zameer Sayyed 7; 5. Jen’s Glory 61 Kavraj S 4; 6. Chinook 60.5 SG Prasad 9; 7. Aromatica 60 P Trevor 2; 8. Mesmeric 60 S Zervan 8; 9. Walk Of Life 59.5 NS Parmar 1; 10. Star Prince 57 SP Ranjane 6.
Porto Banus 1; Ghanghorr 2.
4. Rose De Bahama Cup (terms) 1200M, 3.00 pm: 1. Danny Boy 55 DK Ashish 6; 2. Lancelot 55 CS Jodha 4; 3. Pepito 55 P Trevor 3; 4. Assurances 53.5 Suraj Narredu 10; 5. Divine Wish 53.5 A Sandesh 9; 6. Lhotse 53.5 Dashrath S 8; 7. Peppercon 53.5 J Pradeep 5; 8. Polydences 53.5 D Naik 7; 9. Reality 53.5 I Pasha 1; 10. Say When 53.5 Zameer Sayyed  2.
Lancelot 1; Assurances 2.
5. Flareon Plate (Cl III, rated 40-66) 1400M, 3.30 pm: 1. Woven Dreams 59.5 V Jodha 12; 2. Beforememoryfades 59 A Sandesh 11; 3. Isadoro 57 S Mosin 3; 4. Mighty King 57 HG Rathod 7; 5. Shygirl 57 CS Jodha 6; 6. Caruso 56.5 I Chisty 1; 7. Jewels Of The Hill 56.5 S Kamble 8; 8. Zidaan 56.5 I Pasha 4; 9. Home Advantage 55 Dashrath S 9; 10. Quest For Love 53.5 SP Ranjane 10; 11. Stormy Princess 52 SG Prasad 5; 12. Snow Angel 49.5 NS Parmar 2.
Beforememoryfades 1; Caruso 2.
6. Radha Sigtia Trophy (Cl II, rated 60-86) 2400M, 4.00 pm: 1. Invictus 59 Kavraj S 3; 2. Antonius Maximus 56 P Trevor 7; 3. New World 56 SP Ranjane 1; 4. Negotiator 54.5 DK Ashish 2; 5. Reynolds 52 S Zervan 6; 6. Wentworth 54 NS Parmar 4; 7. Mountain Force 50 SK Jadhav 5.
Reynolds 1; Negotiator 2.
7. A Hoyt Plate (Div I) (Cl IV, rated 20-46) 1600M, 4.30 pm: 1. Asahi 61 A Sandesh 4; 2. Arusha 58.5 Kavraj S 7; 3. Rubens 58 Nikhil B 2; 4. Establish Predator 57.5 DK Ashish 5; 5. Mumbai King 57 S Kamble 1; 6. Scaramouche 56.5 Akshay 8; 7. Oriental Masti 55.5 P Trevor 3; 8. Queen’s Camp 54 S Mosin 9; 9. Mchumba 53.5 A Sayyed 6.
Establish Predator l; Asahi 2.
8. Angelique Plate (Cl V, rated 1-26) 1200M, 5.00 pm: 1. To The Moon 61.5 B Nikhil 8; 2. Capilano 61 Dashrath S 14; 3. Stormyday 61 S Mosin 11; 4. Dream Weaver 60.5 A Sandesh 12; 5. Sindbaad 60 Sandeep Jadhav 1; 6. Kaldeno 58.5 Akshay 3; 7. Amaya 57.5 S Shinde 2; 8. Mambo Magic  57.5 R Shelar 10; 9. Star Fire Boy 57.5 V Jodha 5; 10. Macho Uno 57 I Pasha 6; 11. Mt Tianmen 57 Kavraj S 4; 12. Prince Arius 56.5 NS Parmar 13; 13. Zarar 56.5 SG Prasad 7; 14. Thunder Star 54.5 Ashhad Asbar 9.
Stormyday 1; Dream Weaver 2.
9. Dubinushka Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) 1200M, 5.30 pm: 1. Wild Waves 59 P Trevor 3; 2. Saturday Affair 57.5 Sandeep Jadhav 2; 3. Matrioshka 56.5 CS Jodha 9; 4. Samay Balwan 56.5 HG Rathod 13; 5. Mateus Rose 56 B Nikhil 12; 6. Nirbhaya 55 Dashrath S 20; 7. Umarkot 53.5 Kavraj S 8; 8. Midnight Run 53 A Sandesh 17; 9. Mountain Warrior 53 V Walkar 1; 10. Winds Of Change 53 Hanumant Singh 6; 11. Burn 52.5 DK Ashish 11; 12. Classic Ruler 52.5 I Pardeshi 15; 13. Concorde 52.5 S Mosin 16; 14. Home Factor 52.5 R Shelar 14; 15. Katniss 52.5 SG Prasad 10; 16. La Tonnarella 52.5 Akshay 18; 17. Monteray 52.5 Altaf Sayyed 19; 18. Izarra 52 SS Baria 4; 19. Essence Of Love 51.5 V Jodha 7; 20. Earth Orbit 50 A Agarwal 5.
Wild Waves 1; Nirbhaya 2.
10. Dubinushka Plate (Div I) (Cl IV, rtd 20-46) 1200M, 6.00 pm: 1. Flying Eagle 62 Sandeep Jadhav 5; 2. Ice Age 62 Shammi Khan 19; 3. Marengo 60 H Rathod 13; 4. San Rafael 60 S Mosin 15; 5. Staying Alive 59 I Pardeshi 9; 6. Hidden Asset 58.5 SG Prasad 10; 7. Titleist 58.5 B Nikhil 12; 8. Gates Of Heaven 58 D Naik 6; 9. Mountain Wind 58 RK Mahesh 4; 10. Cosmic Dancer 57 NS Parmar 17; 11. Grand Duke 56.5 A Sandesh 2; 12. Mountain Prince 56 SP Ranjane 18; 13. Speed Baby 55.5 V Jodha 14; 14. Hunt For Heads 55 DK Ashish 8; 15. Scalanaya 54.5 S Kamble 11; 16. Star Gazing 54 S Nayak 7; 17. Wind Of The Hills 54 A Agarwal 16; 18. Mountain Queen 53.5 Hanumant S 3; 19. Tempest 53.5 S Sunil 1; 20. Pamushana 53 I Chisty 20.
Hidden Asset 1; Cosmic Dancer 2.
Day’s best: Beforememoryfades.
Double: Lancelot and Reynolds
I Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7.
II Jackpot: 6, 7, 8, 9, 10.
Mini-jackpot: 7, 8, 9, 10.
I Treble: 4, 5, 6.
II Treble: 7, 8, 9.
III Treble: 8, 9, 10.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)