Ice Storm fancied to clinch Narasimharaja Trophy

Racing Bangalore card

Ice Storm, trained by Hidayat K and to be ridden by Suraj Narredu, is expected to win the 1600-metre Narasimharaja Trophy, the feature event of the races to be held here at the Bangalore Turf Club on Friday

False rails, average width of 3.5 metres, will be in place from 1600 metre winning post.
1. March plate (terms) 1200M: 1.45 pm
1. Celestial Storm (Inayathulla)    55    Shobhan Babu    9
2. Fruit Prince (Dominic)    55    Christopher    8
3. Green Emerald (Sharat K)    55    B Mahesh    11
4. Jeyem’s Spirit (Puttanna)    55    Ashok Kumar    5
5. Rapid Advance (Byramji)    55    TS Jodha    4
6. Secret Launch (B Prithviraj)    55    Jagadeesh    7
7. Shubh Rahi (Dhariwal)    55    I Chisty    6
8. Son Of Stars (S Narredu)    55    S Hussain    3
9. Topspot (Pradeep)    55    Ch K Chary    10
10. Turf Ostrich (Md Khan)    55    Noornabi    2
11. Bright Eyes (Karan S)    53.5    F Da’Silva    1
12. Fleet Street (A Mangalorkar)    53.5    R Marshall    12

Fruit Prince 1; Rapid Advance 2; Shubh Rahi 3.
2. Bagalkote Plate (div II) (rated 20-45) 1200M: 2.15 pm
1. Jaanvi (Pradeep)    60    AR Pradeep    5
2. Oceanic Wind (Babu Rao)    59.5    G Adarsh    10
3. Inspirator (Inayathulla)    59    TS Jodha    7
4. Jewel Lady (Warren S)    59    B Mahesh    2
5. Fortunate One (JS Pillay)    58.5    S Hussain    11
6. Fire Storm (Britto)    58    Shanth K    4
7. Our Love (Md Khan)    58    Noornabi    6
8. Astonishing (Hidayat K)    57.5    A Vishwanath    1
9. Icecream (Narayana Gowda)    57.5    Rajesh Babu    8
10. Simra (Prithviraj)    56.5    Kiran Rai    9
11. Fashion Flame (Mahesh)    55    Chethan Kalay    3    
Icecream 1; Inspirator 2; Simra 3.
3. Chickmagalur plate (div II) (rated 40-65) 1200M: 2.45 pm
1. Bold Nature (Prithviraj)    60    Kiran Rai    1
2. Starstruck (Sharat K)    59    Suraj Narredu    8
3. Nocturnal Hunter (Dominic)    58.5    B Nayak    5
4. Better Than Ever (Amit Caddy)    58    Raja Rao    6
5. Super Surprise (Samar Singh)    58    A Vishwanath    7
6. Resurgent (Faraz Arshad)    57.5    Arshad Alam    3
7. Amalfi (D Byramji)    57    I Chisty    2
8. Right On Time (S Britto)    57    Noornabi    9
9. Simpleton (Warren S)    57    B Mahesh    4

Amlfi 1; Starstruck 2; Right On Time 3.
4. talkad trophy (rated 20-45) 1400M: 3:15 pm
1. Absolute Red (Faraz Arshad)    61.5    P Trevor    11
2. Star Kingdom (S Narredu)    59    A Sundaram    7
3. Manta Ray (Warren S)    57.5    Chetan Kalay    4
4. Appy’s Pride (B Puttanna)    56    Ashok Kumar    10
5. Masked Marvel (Ganapathy)    56    F Da’Silva    6
6. Markus Sittikus (Narayana Gowda)    54    Kiran Rai    5
7. Trak On Fire (S Komandur)    54    Suraj Narredu    9
8. Summer Sensation (Amit Caddy)    53.5    Raja Rao    3
9. Tanganyika (Padmanabhan)    53.5    I Chisty    8
10. Winning Story (Sirajuddin)    53.5    R Vaibhav    1
11. Arthur (Babu Rao)    52.5    G Adarsh    2
12. Byronic (Pradeep A)    52.5    AR Pradeep    12

Tanganyika 1; Absolute Red 2; Track On Fire 3.
5. bagalkote plate (Div I) (rated 20-45) 1200M: 3.45 pm
1. Anfield (Pradeep)    60    B Nayak    7
2. Joanees Beauty (Sharat K)    59.5    B Mahesh    6
3. Magic Wave (Babu Rao)    59.5    M Noornabi    11
4. Scuffle (S Komandur)    59.5    Indrajeet S    10
5. Shoot Out (Lokanath)    59.5    SK Paswan    8
6. Your My Life (Md Khan)    58    Kiran Rai    4
7. Youre Rocking (Pradeep)    58    Ch K Chary    3
8. Prince Of Darkness (Sirajuddin)    57.5    A Vishwanath    9
9. Dominica (Nityanand)    57    Shobhan Babu    1
10. London Eye (Amit Caddy)    56    Ashok Kumar    12
11. Soviet Melody (S Britto)    55.5    Arshad Alam    2
12. Attractive Bay (Narayana Gowda)    53.5    G Adarsh    5

Youre Rocking 1; Scuffle 2; Magic Wave 3.
6. Narasimharaja trophy (60 and above) 1600M: 4:15 pm
1. Lad Star (Warren S)    63.5    Kiran Rai    2
2. Ice Storm (Hidayat K)    60    Suraj Narredu    7
3. Maddox (Prasanna K)    59    Chethan Kalay    3
4. Aumento (S Narredu)    57.5    Noornabi    4
5. Magnitude Star (Sharat K)    57    B Mahesh    1
6. Mi Amor (Dhariwal)    56.5    R Vaibhav    9
7. Real Steel (D Byramji)    56    I Chisty    5
8. Violent Storm (R Byramji)    55.5    Irvan Singh    8
9. Summer Sun (Amit Caddy)    52.5    Christopher    6
    
Ice Storm 1; Mi Amor 2; Summer Sun 3.
7. Chickmagalur plate (div I) (rated 40-65) 1200M: 4:45 pm
1. Cielo Signore (S Komandur)    61    A Vishwanath    2
2. Mark Of Genius (Warren S)    61    P Mani    1
3. Sweet Secret (Puttanna)    60.5    Kiran Rai    5
4. Hillstone (Faraz Arshad)    59.5    A Qureshi    10
5. Migrolino (Md Khan)    59    Noorulla    4
6. Samara Sun (Dhariwal)    59    Suraj Narredu    9
7. Abbas Dreams (Babu Rao)    58.5    Rajesh Babu    7
8. Anonymous (Sharat K)    57.5    B Mahesh    6
9. Amazon Bay (Nityanand)    57    Shobhan Babu    3
10. Hatchet Harry (Amit Caddy)    56    Christopher    8
Samara Sun 1; Hillstone 2; Abbas Dreams 3.
8. Anekal plate (rated 40-65) 1400M: 5.15 pm 
1. Slasa Touch (Prithviraj)    60    TS Jodha    6
2. Native Indian (Mahesh)    59    I Chisty    3
3. Atlas Power (Sharat K)    58    B Mahesh    7
4. Lads Gladiator (Warren S)    58    A Vishwanath    8
5. Mountain Beauty (S Narredu)    58    Suraj Narredu    2
6. Magnomical (Lokanath)    56.5    Kiran Rai    5
7. Mr Ambassador (Narayana Gowda)    56    Noornabi    4
8. Saratoga Spring (S Narredu)    51.5    S Hussain    1

Mountain Beauty 1; Native Indian 2; Atlas Power 3.
9. Gokarna plate (rated 0-25) 1200M: 5.45 pm
1. Green Path (Mahesh)    62.5    Chetan Kalay    7
2. Honourable Empress (Amit Caddy)    62    Raja Rao    9
3. Super Silver (S Narredu)    62    A Sundaram    3
4. Optimistic (Faraz Arshad)    61    A Qureshi    4
5. Sailing Through (Sirajuddin)    59.5    MD Praveen    8
6. Shared Heart (Samar Singh)    59    S Asghar    11
7. Crescencia (JS Pillay)    57    K Chethana    10
8. Law Of The Land (S Britto)    56    B Nayak    12
9. Mister Grey (Md Khan)    55    M Ravi    6
10. Magic Money (B Puttanna)    54    Ashok Kumar    5
11. Yourescintilating (Pradeep)    52    Shiva Kumar    1
12. All Clear (Puttanna)    51    G Adarsh    2

Optimistic 1; Super Silver 2; All Clear 3.

Day’s best: Fruit Prince.  
Double: Ice Storm and Mountain Beauty.
Jackpot:  5, 6, 7, 8, 9.
I mini-jackpot : 2, 4, 6, 8.
II mini-jackpot: 3, 5, 7, 9.
I treble: 4, 5, 6.
II treble: 7, 8, 9.

Assembly elections 2019 | Get the latest news, views and analysis on elections in Haryana and Maharashtra on DeccanHerald.com


For election-related news in Maharashtra, click here

For election-related news in Haryana, click here

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)