Quasar fancied for main event

MUMBAI RACE CARD 

Quasar, to be ridden by Suraj Narredu and trained by M Narredu, is tipped to land the spoils in the 1600-metre Shapoorji Pallonji Breeders’ Juvenile Colts’ Championship, a Grade III race, here on Sunday. 

Tiger Tops, to be piloted by S Zervan and trained by Shroff, is expected to come good in the Forbes Breeders’ Juvenile Fillies’ Championship event, a Grade III race over 1600 metres.  

1. PR Mehta Trophy (Cl III, rated 40-66) 2400M, 2.45 pm: 1. Mufasa 59 P Trevor 1; 2. Snowing 58.5 A Sandesh 2; 3. Holy Bull 56.5 Dashrath S 4; 4. Yodha Shakti 55.5 Ashhad Asbar 3. Mufasa 1; Holy Bull 2.

2. Pronto Pronto Trophy (Cl I, rated 80 and above) 1800M, 3.15 pm: 1. Manyatta 60 S Mosin 1; 2. Commander 59.5 Dashrath S 4; 3. Blue Ace 58 Sandeep Jadhav 3; 4. Spirit Of Mercy 51 Trevor Patel 2; 5. Roswald 50 S Zervan 5. Commander 1; Roswald 2. 

3. Colours Of Holi Trophy (Cl IV, rated 20-46) 1600M, 3.45 pm: 1. Vixen 59 S Mosin 3; 2. Mumbai King 57 Deep Shanker 5; 3. Word Of Honour 57 H Rathod 2; 4. Zanthos 56 Srinath 7; 5. Aeacus 54.5 S Zervan 1; 6. Copperglow 54 Neeraj Rawal 4; 7. Ice Cool 54 P Trevor 8; 8. Infallible 53 Christopher 6. Aeacus 1; Zanthos 2. 

4. Switch Media Cup (Cl V, rated 1-26) 1200M, 4.15 pm: 1. Tanusha 61.5 SG Prasad 10; 2. Guns N Roses 61 I Pasha 3; 3. Stormyday 60.5 Shrikant Kamble 6; 4. Suntan Beauty 60 B Nikhil 2; 5. Bella Figura 59.5 Neeraj Rawal 11; 6. Staffan 59.5 Akshay 1; 7. Polar Zone 58.5 Ashhad Asbar 8; 8. Diamondzip 57 Sandeep 7; 9. Mountain Treasure 57 Hanumant S 9; 10. Snow King 56 SP Ranjane 56 4; 11. Storm Lightning 54.5 S Mosin 5. Bella Figura 1; Storm Lightning 2. 

5. Forbes Breeders’ Juvenile Fillies’ Championship (Grade III) (terms) – 1600M, 4.45 pm: 1. Connemara 57 A Sandesh 3; 2. Athens 54 Dashrath S 1; 3. Miss Miracle 54 P Trevor 5; 4. Royal Passion 54 Srinath 4; 5. Simply Sweet 54 NS Parmar 7; 6. Tatiana 54 J Fortune 2; 7. Tiger Tops 54 S Zervan 8; War Machine 54 Christopher 6; 9. Zenofic 54 Suraj Narredu 9. 

Tiger Tops 1; Connemara 2. 

6. Racing World Trophy (Cl IV, rated 20-46) 1200M, 5.15 pm: 1. Providence 60.5 Ashhad Asbar 1; 2. Grand Duke 58.5 A Sandesh 6; 3. Rewarding Desire 57 Suraj Narredu 2; 4. Antartica Zone 55.5 Akshay 12; 5. Brazil 55.5 B Nikhil 7; 6. Phelps 55.5 S Kamble 11; 7. Brown Dynamite 55 P Trevor 10; 8. Tap Dance 54.5 I Pasha 9; 9. Cambridgeshire 53.5 Sandeep Jadhav 5; 10. The Magician 53 NS Parmar 8; 11. Candid Smile 52.5 I Pardeshi 3; 12. Chasing Dreams 52.5 Dashrath S 14; 13. Wild Sea 52.5 Vikram Jodha 4; 14. Aravali 49.5 Christopher 13. 

Grand Duke 1; Brown Dynamite 2.

7. Shapoorji Pallonji Breeders’ Juvenile Colts’ Championship (Grade III) (terms) 1600M, 5.45 pm: Merchantofvenice 59 I Chisty 6; 2. Discourse 54 S Mosin 1; 3. Last Chance 54 Srinath 5; 4. Quasar 54 Suraj Narredu 3; 5. Top Commander 54 P Trevor 4; 6. Veni Vidi Vici 54 J Chinoy 7; 7. Vision Of Romance 54 A Sandesh 8; 8. Zurich 54 Neeraj Rawal 2. Quasar 1; Merchantofvenice 2. 

8. J Rustomji Soparivala Trophy 1000M, 6.15 pm: 1. Absolute Jewel 55 F Irani 9; 2. Lucky Charm 55 S Kamble 1; 3. Palatial 55 R Shelar 8; 4. Roublesha 55 Ashhad Asbar 4; 5. Spear Of Trium 55 H Rathod 3; 6. An Jolie 53.5 A Sandesh 7; 7. Blend Of Elegance 53.5 P Trevor 10; 8. Dazzling Dancer 53.5 NS Parmar 6; 9. Flyingangel 53.5 DK Ashish 5; 10. Honeymoon 53.5 M Kharadi 2; 11. Sweet As Honey 53.5 Dashrath S 11. Honeymoon 1; Sweet As Honey 2.

Day’s best: Aeacus. Double: Commander and Bella Figura. Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini jackpot: 5, 6, 7, 8. I Treble: 5, 6, 7. II Treble: 6, 7, 8. 

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)