Ethophian for main event

Racing Bangalore card

Ethophian, to be ridden by Dashrath S and trained by Narayana Gowda, is tipped to come good in the BTC Stewards Trophy over 1200 metres, the feature event of the races to be held here at the Bangalore Turf Club on Monday.
False rails, average width of 4.5 metres, will be in place from 1600 metres to the winning post.

1. Ardent Knight Cup (div ii) (terms) 1400M, 2.15 pm
1. Croziet (Warren S)55P Mani2
2. Mystic Music (Puttanna)55I Chisty3
3. New Emperor (Prithviraj)55Jagadeesh9
4. Ocean Park (Dhariwal)55Christopher5
5. Turf Tactics (Hidayat K)55Arshad Alam8
6. Tuscano (Faraz Arshad)55Vinod Shinde1
7. Doolin (Byramji)53.5R Vaibhav6
8. Lucia (Hidayat K)53.5Suraj Narredu4
9. Shivalik Eyes (A Mangalorkar)53.5R Marshall10
10. Southern Fantasy (Ganapathy)53.5F DaSilva7 
Shivalik Eyes 1; Doolin 2; Ocean Park 3.
2. Icebreaker stakes (rated 20-45) 1600M, 2.45 pm
1. Deep Blue Sea (S Narredu)61.5Suraj Narredu1
2. King Of Heroes (Britto)61.5Arshad Alam7
3. Arun (Babu Rao)59.5Rajesh Babu3
4. My Law (Warren S)58B Mahesh8
5. Mellonsdelight (Pradeep)57.5Asghar5
6. Prom Queen (Narayana Gowda)56.5Dashrath S2
7. Formula One (Nityanand)55.5Shobhan Babu6
8. Magnetic Power (Lokanath)52.5SK Paswan4
Deep Blue Sea 1; King Of Heroes 2; Prom Queen 3.
3. Ardent knight plate (div i) (terms) 1400M, 3.15 pm
1. Big Ticket (A Mangalorkar)55I Chisty2
2. Cadburry (Puttanna)55R Anand9
3. Conjurer (Faraz Arshad)55SK Paswan8
4. Hidden Star (Narayana Gowda)55G Adarsh7
5. Sagrada (Byramji)55R Marshall5
6. Super Missile (S Narredu)55K Chethana3
7. To The Future (Hidayat K)55Suraj Narredu1
8. Honeyflower (Dominic)53.5Arshad Alam6
9. Vivid Impression (S Inyathulla)53.5Christopher4
Big Ticket 1; To The Future 2; Vivid Impression 3.
4. Manasa sarovara stakes (rated 40-65) 1200M, 3.45 pm
1. Salzburg (D Byramji)62.5R Vaibhav7
2. Aashikaara (Padmanabhan)58.5Suraj Narredu1
3. Ace Mesmerise (Dominic)56Christopher8
4. Azetic Star (Manohar)55.5R Marshall2
5. Smokey Sid (A Mangalorkar)54.5I Chisty5
6. Conrod (A Attaollahi)54Arshad Alam3
7. Refreshed (Faraz Arshad)53Vinod Shinde6
8. Tony Montana (Hidayat K)53P Mani4
Aashikaara 1; Conrod 2; Smokey Sid 3.
5. btc stewards trophy (rated 80 and above) 1200M, 4.15 pm
1. Hillfiger (Faraz Ardhad)64Noornabi12
2. Ethophian (Narayana Gowda)60.5Dashrath S2
3. Cape Ferrat (A Mangalorkar)59Srinath9
4. Mr Carpe (Nityanand)57.5Arshad Alam3
5. Iron Marshall (Padmanabhan)57Appu1
6. Absolute Majority (Dominic)56Christopher8
7. Secret Punch (Sirajuddin)56B Mahesh4
8. Frenemee (Babu Rao)55.5Jagadeesh11
9. Light Of Success (Ganapathy)55F DaSilva7
10. Raphire (Inayathulla)54A Vishwanath10
11. Will Star (Puttanna)53.5Suraj Narredu6
12. Port Blair (Attaollahi)51I Chisty5
Ethophian 1; Secret Punch 2; Cape Ferrat 3.
6. tungabhadra stakes (rated 40-65) 1400M, 4.45 pm
1. Stellar Ambition (Dominic)62.5Noornabi4
2. Wrekin (A Mangalorkar)62.5Srinath7
3. Igah Igah Igah (Prithviraj)61Jagadeesh3
4. Firelight (Dhariwal)60.5Suraj Narredu10
5. Chiron (Hidayat K)59.5Vishwanath1
6. Ballantoy (D Byramji)57.5Irvan Singh5
7. Wind Force (Babu Rao)56.5G Adarsh9
8. Strive And Serve (S Narredu)56S Hussain2
9. Carducci (B Puttanna)54R Anand8
10. Active Grey (Narayana Gowda)50Dashrath S6
Wrekin 1; Firelight 2; Ballantoy 3.
7. karwar stakes (rated 20-45) 1200M, 5.15 pm
1. Prazsky (Dhariwal)62R Vaibhav9
2. Santa Ana (Padmanabhan)61Suraj Narredu2
3. Vigorous (Srinath)61Srinath7
4. My Favourite Voice (Sharat K)60.5Mahesh12
5. Nayan Star (JS Pillay)60.5Irvan Singh10
6. Cadogan (Nityanand)56Shoban Babu5
7. Tradition (Puttanna)56Christopher11
8. Feet On Fire (Hidayat K)55Vishwanath4
9. Standing Tall (S Narredu)54.5Kiran Naidu6
10. Stormer (A Mangalorkar)54I Chisty1
11. Saphira (Britto)52.5Jagadeesh8
12. Always Remembering (Warren S)52Arshad Alam3
Tradition 1; Santa Ana 2; Prazsky 3.
8. Mekedatu plate (rated 0-25) 1400M, 5.45 pm
1. Distinctive (JS Pillay)62.5B Nayak9
2. Angel Queen (Sharat K)59.5Noornabi3
3. Beautiful Life (Lokanath)59.5Vishwanath4
4. Nation’s Glory (Puttanna)58.5I Chisty7
5. Bernicia (Warren S)58B Mahesh6
6. Immaculate (Faraz Arshad)58Anjar Alam8
7. Vega (Inayathulla)58Christopher12
8. Gur Kripa (Mahesh)57.5S Shiva Kumar2
9. Thunder (Narayana Gowda)57Dashrath S1
10. Youre A Star (Pradeep)55.5(JWDL)10
11. Mystic Lavenders (Hidayat K)54.5Arshad Alam11
12. Mountain Storm (S Narredu)50S Hussain5

Thunder 1; Nation’s Glory 2; Bernicia 3.

Day’s best: Aashikaara.
Double: Big Ticket and Wrekin.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. 
Mini-jackpot : 2, 4, 6, 8. 
I treble: 3, 4, 5. II treble: 6, 7, 8.

Assembly elections 2019 | Get the latest news, views and analysis on elections in Haryana and Maharashtra on DeccanHerald.com


For election-related news in Maharashtra, click here

For election-related news in Haryana, click here

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)