Brynhill fancied to win feature

MUMBAI RACE CARD

Brynhill, to be ridden by NS Parmar, is fancied to land the spoils in the Kailashpat Singhania Trophy over 1200 metres, the feature event of the races to be held here on Saturday.

1. Jehan Numa Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1600M, 2.00 pm: 1. Guns N Roses 59 N Jodha 1; 2. Walk Of Life 56 SG Prasad 2; 3. Star Fire Boy 55.5 S Sunil 5; 4. Adams Prince 55 Kavraj S 6; 5. Run Like The Wind 55 P Trevor 3; 6. Ice Rink 53.5 CS Jodha 4.

Walk Of Life 1; Adams Prince 2.

2. Narayandas J Dave Plate (terms) -- 1200M, 2.30 pm: 1. Indus Prince 55 NS Parmar 4; 2. Sir Song 55 Kavraj S 1; 3. Ashrafie 53.5 Ashhad Asbar 3; 4. Delightful Lady 53.5 I Pasha 7; 5. Divine Wish 53.5 A Sandesh 2; 6. Light Of Arabia 53.5 S Kamble 6; 7. Sanam 53.5 P Trevor 5.

Sanam 1; Ashrafie 2.

3. Kailashpat Singhania Trophy (Cl II, rated 60-86) -- 1200M, 3.00 pm: 1. Monza 60.5 A Jodha 5; 2. Zoom Zoom 56 A Sandesh 3; 3. Jimbo 55.5 DK Ashish 6; 4. So True 54.5 B Nikhil 1; 5. Incentio 52.5 SG Prasad 2; 6. Shelock Holmes 52 P Trevor 7; 7. Pitbull 51.5 Sandeep Jadhav 4; 8. Brynhill 49.5 NS Parmar 8.

Brynhill 1; Zoom Zoom 2.

4. RR Komandur Plate (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 3.30 pm: 1. Passion Prince 60 B Nikhil 11; 2. National Pride 59.5 Christopher 3; 3. Burgundy Rose 58 V Walkar 2; 4. Earth Tamer 58 S Jadhav 1; 5. Mumbai King 57 I Pasha 10; 6. Summer Express 56 P Trevor 4; 7. Oriental Masti 55.5 Deep Shanker 6; 8. Rewarding Desire 55.5 S Hussain 5; 9. Hunt For Heads 55 DK Ashish 8; 10. Laurus Pride 54 Ashhad Asbar 7; 11. Emerald Fortune 53.5 SK Jadhav 9.

Rewarding Desire 1; Earth Tamer 2.

5. Jayant M Shah Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 4.00 pm: 1. Tanusha 59 A Sandesh 4; 2. Jaipur Gem 58.5 B Nikhil 1; 3. Star Zone 58.5 H Rathod 8; 4. Golden Spurs 58 Sandeep Jadhav 6; 5. Gottawearshades 58 SG Prasad 5; 6. Golden Wave 57.5 AK Pawar 3; 7. Good Memory 56.5 P Trevor 10; 8. Highway Express 54.5 CS Jodha 2; 9. Princess Love 54.5 S Hussain 7; 10. Diamondzip 54 Ashhad Asbar 9; 11. Fajr 52 V Jodha 11.

Good Memory 1; Fajr 2.

6. J Robinson Plate (terms) -- 1800M, 4.30 pm: 1. Amazon Cat 55 R Shelar 3; 2. Dazzle N Daze 55 Kavraj S 2; 3. Nanuk 55 Christopher 7; 4. Open Offer 55 CS Jodha 9; 5. Stalwart 55 Neeraj Rawal 6; 6. Strawberry Crush 55 A Sandesh 4; 7. Athens 53.5 DK Ashish 1; 8. Grenadine 53.5 Deep Shanker 5; 9. Zumi Zumi 53.5 P Trevor 8.

Athens 1; Nanuk 2.

7. RR Komandur Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 5.00 pm: 1. Snow Angel 59 V Walkar 10; 2. Victoire 59 B Nikhil 9; 3. Bonobo 55 Kavraj S 1; 4. Wind Of The Hills 55 Sandeep Jadhav 7; 5. Siddhi 54.5 CS Jodha 2; 6. Ghanghorr 54 S Mosin 3; 7. La Tonnarella 54 P Trevor 8; 8. Burn 53.5 V Jodha 5; 9. Candid Smile 53.5 I Pardeshi 6; 10. Porto Banus 52.5 Arshad Alam 4.

La Tonnarella 1; Siddhi 2.

8. Dr AH Sayed Plate (Cl III, rated 20-66) -- 1600M, 5.30 pm: 1. Fortune Hunter 62 S Mosin 6; 2. Sailor 59 A Sandesh 9; 3. Protector Of Paris 58 Neeraj Rawal 3; 4. Isadoro 56.5 P Trevor 4; 5. Rubens 56 B Nikhil 7; 6. Mighty King 55 H Rathod 1; 7. Ucheshrawa 55 SG Prasad 11; 8. Belmont 53.5 D Naik 2; 9. Polynesia 53.5 Ashhad Asbar 5; 10. Malkia 53 TS Jodha 10; 11. Arusha 50 DK Ashish 8.

Sailor 1; Isadoro 2.

Day’s best: La Tonnarella.

Double: Brynhill and Sailor.

Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8. I treble: 5, 6, 7. II treble: 6, 7, 8.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry