Dajee-ward Way Out fancied to emerge victor in Delhi Race Club Trophy

PUNE CARD


Way Out, trained by A Dajee and to be ridden by A Sandesh, is tipped to emerge winner in the Delhi Race Club Trophy over 1200 metres, the feature event of the races to be held here on Saturday. 

1. Star Shine Plate (Cl V, rtd 1-26) 1600M, 12:30 pm: 1. Star Elegance 59.5 RK Mahesh 6; 2. Ice Rink 58.5 SG Prasad 8; 3. Guns N Roses 58 Neeraj Rawal 4; 4. Dream Yuga 57.5 Dashrath S 9; 5. Star Prince 57.5 SP Ranjane 5; 6. Adams Wing 56 Kavraj 2; 7. Earth Quake 56 Hanumant S 1; 8. Amaya 54.5 S Deep Jadhav 3; 9. Starriano 54 A Baandal 10; 10. Ashwa Yodhaa 50 Kishore Kdam 7. Dream Yuga, 1; Guns N Roses 2. 

2. Hugo Plate (Div I) 1200M, 1:00 pm: 1. Big Bang 56 NS Parmar 6; 2. Chief Guest 56 A Baandal 1; 3. Flying Trigger 56 CS Jodha 2; 4. Marquet 56 M Kharadi 8; 5. Star Lightning 56 Dashrath S 4; 6. Diamond In The Sky 54.5 I Pasha 9; 7. Just My Style 54.5 S Mosin 3; 8. Mystic Romance 54.5 A Sandesh 7; 9. Twilight Express 54.5 Bhawani S 5. Star Lightning 1; Flying Trigger 2. 

3. Hugo Plate (Div II) 1200M, 1:30 pm: 1. Admission 56 D Naik 6; 2. Moneywise 56 Akshay 9; 3. Sail Past 56 A Sandesh 1; 4. Spanish Saga 56 Neeraj Rawal 7; 5. Blackbean 54.5 A Agarwal 5; 6. Ensign 54.5 NS Parmar 3; 7. Gascony 54.5 PS Chouhan 8; 8. J’adore 54.5 Dashrath S 2; 9. Shivalik Skies 54.5 Yash Narredu 4. Ensign 1; Sail Past 2. 

4. Party Whip Plate 2000M, 2:00 pm: 1. His Highness 56 A Sandesh 5; 2. Khaleefa 56 Dashrath S 2; 3. Aleta 54.5 PS Chouhan 3; 4. Aquamarine 54.5 Akshay 6; 5. Cumbre Vieja 54.5 DK Ashish 7; 6. Sabercat 54.5 CS Jodha 8; 7. Savage Beauty 54.5 Kavraj S 1; 8. Secret Oath 54.5 S Sunil 4. Aleta 1; Savage Beauty 2. 

5. Kejriwal Trophy (Div II) (Cl III, rtd 40-66) 1200M, 2:30 pm: 1. Hidden Asset 60 KN Bhati 9; Presence 55.5 A Sandesh 1; 3. Quest For Love 55 SP Ranjane 3; 4. Umarkot 54.5 Kavraj S 10; 5. Passion Prince 53.5 I Pasha 5; 6. Dyna 52.5 CS Jodha 6; 7. Titleist 52 S’deep Jadhav 8; 8. Shania 51 DK Ashish 7; 9. National Pride 50 Neeraj Rawal 2; 10. Seven Seas 49.5 A Gaikwad 4. Shania 1; Umarkot 2. 

6. Delhi Race Club Trophy (Class I, rtd 80 & upward) 1200M, 3:00 pm: 1. Myla Rose 62 G Amit 3; 2. Victorious March 58 SJ Sunil 6; 3. Way Out 58 A Sandesh 5; Mint Approach 53 PS Chouhan 1; 5. Greek God 51 Neeraj Rawal 2; 6. Sea Treasure 50 SG Prasad 4. Way Out 1; Mint Approach 2. 

7. Cabriolet Plate (Class II, rtd 60-86) 1400M, 3:30 pm: 1. Fortune Hunter 59 A Sandesh 5; 2. Bombardier 58 V Jodha 1; 3. Desert Wings 57.5 Dashrath S 6; 4. Remember Me 57 Neeraj Rawal 9; 5. Ghazal King 56 Kavraj S 7; 6. Pepe Senior 56 SJ Sunil 4; 7. Honest Pleasure 54.5 Bhawani S 3; 8. Providence 53.5 PS Chouhan 2; 9. Domingo 51 CS Jodha 8. Providence 1; Remember Me 2. 

8. Kejriwal Trophy (Div I), (Cl III, rtd 40-66) 1200M, 4:00 pm: 1. Wings Of Glory 60.5 Yash Narredu 2; 2. Abderus 58 Bhawani S 5; 3. Intesar 58 F Irani 10; 4. Valentino 57.5 PS Chouhan 8; 5. Cosmic Dancer 57 SJ Sunil 6; 6. Cezanne 56 A Sandesh 7; 7. Quick Fire 56 Dashrath S 1; 8. Song Of Africa 56 DS Daman 9; 9. You’re The Boss 56 I Pasha 3; 10. Zander 55.5 Srinath 4. Zander 1; Cezanne 2. 

9. Mount Rose Plate (Div II) (Class IV, rtd 20-46) 1000M, 4:30 pm: 1. Winds Of Change 59 SP Ranjane 9; 2. Peppercorn 57.5 CS Jodha 7; 3. Pezzonovante 57 J Chinoy 18; 4. Gitano 56.5 Merchant 3; 5. MT Tianmen 56.5 Kavraj S 14; 6. Beau Royale 55.5 Chandrakant 20; 7. Mateus Rose 55.5 S Mosin 6; 8. Trending 55 M Kharadi 19; 9. Flying Elephant 54.5 R Shelar 1; 10. Double Diamond 53.5 I Pasha 5; 11. Grand Gibraltar 53.3 Bhawani S 13; 12. Ocean Dream 53.5 Dashrath S 15; 13. Divine Wish 53 A Baandal 16; 14. Ocean Star 53 SG Prasad 8; 15. Romantic Racer 53 S Sameer 2; 16. Seacaucus 53 Kishore Kadam 12; 17. Via Amoris 53 NS Parmar 17; 18. Resilient 52 SJ Sunil 11; 19. Padmakosa 50.5 Neeraj Rawal 10; 20. Rocking 50 V Jodha 4. Ocean Dream 1; Peppercorn 2. 

10. Mount Rose Plate (Div I) (Class IV, rtd 20-46) 1000M, 5:00 pm: 1. Ravello 61.5 S’deep Jadhav 11; 2. Skyjet 60 CS Jodha 7; 3. Egyptiana 59 P Kamlesh 17; 4. Fontainebleau 58.5 NS Parmar 19; 5. Nirbhaya 58.5 KN Bhati 18; 6. Tahrir 58.5 F Irani 9; 7. Fast Lady 58 Yash Narredu 5; 8. Crossfire 57.5 I Pasha 10; 9. El Wonder 57.5 Bhawani S 14; 10. Starry Ocean 57.5 SG Prasad 2; 11. As Good As Gold 57 A Sandesh 20; 12. Ceasarina 57 A Gaikwad 4; 13. Splendid Light 57 V Jodha 16; 14. Yardstick 57 SP Ranjane 6; 15. Speed Baby 55.5 Hanumant S 12; 16. Marengo 55 Neeraj Rawal 8; 17. Hunting Pleasure 54 Mudassar 15; 18. Mumbai King 53.5 A Baandal 1; 19. Sunshine Heart 53.5 Santosh G 13; 20. Nebulous 52.5 D Naik 3. 

As Good As Old 1; Ravello 2. Day’s Best: Way OutDouble: Aleta and ZanderJackpot I: 4, 5, 6, 7 & 8. Jackpot II: 6, 7, 8, 9 & 10. I Treble: 3, 4 & 5. II Treble: 7, 8 & 9. III Treble: 8, 9 & 10. 

DH Newsletter Privacy Policy Get the top news in your inbox
GET IT
Comments (+)