Praveen wins 100M gold

Praveen wins 100M gold

Indiranagar High School’s Praveen Kumar (U-16) and Mary Immaculate School’s Meghana P (U-15) clinched their third straight gold in 100 metres in the Deccan Athletic Club’s Weekend meet, sponsored by Deccan Herald and Prajavani, at the Sree Kanteerava Stadium.

In the third leg of the meet on Sunday, Praveen emerged winner in 11.3 seconds while  Meghana took home the gold clocking 13.1 seconds.

In girls’ under-12, Tarunya Prasad of Bishop Cotton Girls School bagged a fine double, winning the long jump and high jump gold. Tarunya leapt to 3.93 metres in long jump and 1.15 metres in high jump.

In boys’ under-16, Pavan Bhat continued to rule the roost in long jump and high jump as the Delhi Public School (East) lad completed a hat-trick. After dominating the first two legs, Pavan went on to win the long jump gold with an effort of 6.06 metres and finished first in high jump (1.55M).  

Ashwini BM (U-12) of St Yash Public School and Shimran KS (U-15) of Bethany High School also claimed doubles by winning the 800M and 1500M gold.

Results: Boys: U-16: 100M: Praveen Kumar (Indiranagar High School) 11.3, 1; Rakshit Virus Vijai (Bethany High School) 11.6, 2; Sachin Kumar A (Bishop Cotton Boys School) 11.7, 3.

800M: Ningaraj M (St Yash Public School) 2:22.2, 1; Prashanth Kumar (Indiranagar High School) 2:22.5, 2; Rahul Kumar (Rashtriya Military School) 2:26.9, 3.

3000M: Suraj Dixit (Rashtriya Military School) 10:49.0, 1; Rahul Kumar (Rashtriya Military School) 10:55.5, 2; Akshay H (St Yash Public School) 11:54.6, 3.

110M hurdles: Supreeth Y Pawar (St Joseph’s Indian HPS) 18.6, 1; Aloysius Kenneth R (St Joseph’s Indian HPS) 19.5, 2; Ismail Shariff (St Mary Public School) 19.7, 3.

Long jump: Pavan Bhat (Delhi Public School East) 6.06M, 1; Praveen Kumar M (Indiranagar High School) 5.70M, 2; Sachin M (New Horizon Public School) 5.50M, 3.

Triple jump: Yashas BR (St Joseph’s Indian MPS) 11.14M, 1; Sharuin Pinto (St Joseph’s Indian MPS) 10.85M, 2; Nithish Kumar (Rashtriya Military School) 10.47M, 3.

High jump: Pavan Bhat (Delhi Public School) 1.55M, 1; Jeevan Kishor KN (Carmel School) 1.50M, 2; Meluhha Shreyas (Daffodils English School) 1.45M, 3.

Shot put: Atharva A Mutalik (Shree Bharathi Vidyalaya) 10.05M, 1; Rohan Mammen (Vidyanikethan) 9.76M, 2; Prashanth (APS School) 9.47M, 3.
U-13: 100M: Lovely Leon (Bishop Cotton Boys School) 12.5, 1; Dhanush D (Bishop

Cotton Boys School) 13.4, 2; Harshith R (Camlin English School) 13.7, 3.
800M: Kamala Kannan S (Bishop Cotton Boys School) 2:33.3, 1; Vishal (Rashtriya Military School) 2:35.9, 2; Kushal D (St Yash Public School) 2:36.4, 3.

3000M: Vishal (Rashtriya Military School) 11:23.8, 1; Rajath (Rashtriya Military School) 11:35.3, 2; Devaraj BM (St Yash Public School) 11:45.4, 3.

80M hurdles: Arham Lunia (Bishop Cotton Boys School) 14.6, 1; Kushal D (St Yash Public School) 14.9, 2; Terence John (Bishop Cotton Boys School) 15.6, 3.

Long jump: Daniel Mathew (Bishop Cotton Boys School) 4.90M, 1; Arham Lunia (Bishop Cotton Boys School) 4.60M, 2; Allan Herrick D (St Joseph’s Indian MPS) 4.58, 3.

Triple jump: Sujay KS (Shree Kumaran Children Home) 10.33M, 1; Kamala Kannan S (Bishop Cotton Boys School) 9.85M, 2; Shaurya Appiah (Vidyanikethan) 9.50M, 3.
High jump: Shaurya Appiah (Vidyanikethan) 1.35M, 1; Samarth SJ (Vidyanikethan) 1.35M, 2; Himanshu Kishan (Vidyanikethan) 1.26M, 3.

Shot put: Manu N (Camlin English School) 7.66M, 1; Aravind (Rashtriya Military School) 7.26M, 2; Akash G Sindhi (Daffodils English School) 6.73M, 3.

Girls: U-12: 100M: Kirtana Ramesh (Shree Kumaran CHS) 15.2, 1; Ahana Bojanna (Vidyanikethan) 15.3, 2; Samhitha VS (St Francis Xavier HS) 15.6, 3.

800M: Ashwini BM (St Yash PS) 2:51.3, 1; Samhithaa VS (St Francis Xavier HS) 2:55.3, 2; Lavanya S (St Yash PS) 2:57.3, 3.

1500M: Ashwini BM (St Yash PS) 5:52:7, 1; Ibbani V Gowda (Brigade School) 5:58:1, 2; Kavya (Army Public School) 6:02:4, 3.

60M hurdles: Mona Metilda (Holy Angels HPS) 14.7, 1; Nohmica Serina (Holy Angels HS) 14.9, 2; Ananya Nittur (Deccan IS) 14:4, 3.

Long jump: Tarunya Prasad (Bishop Cotton Girls) 3.93, 1; Ahana Bojanna (Vidya Nikethan) 3.90, 2; Raina RG (Vidya Nikethan) 3.65, 3.

Triple jump: Spoorthy KC (Vidya Nikethan) 8:45, 1; Chaithanya Hemanth (St Francis Xavier HS) 8:27, 2; Ananya TV (Bishop Cotton Girls) 8:22, 3;

High jump: Tarunya Prasad (Bishop Cotton Girls) 1.15, 1; Spoorthy KC (Vidyanikethan)1.13, 2; Niharika MR (Vidyanikethan) 1.10, 3.

Shot put: Meghana Bajpeyee (Vidya Nikethan)6.60, 1; Ananya TV (Bishop Cotton Girls) 6.20, 1; Sinchana N (New Florence) 5.90, 3.

U-15: 100M: Meghana P (Mary Immaculate) 13.1, 1; Nischitha KR (Baldwin Girls HS) 13.3, 2; Mihika Gonsalves (St Francis Xavier HS) 13.5, 3.

800M: Shimran KS (Bethany HS) 2:42.1, 1; J Martina (Army Public School) 2:43.4, 2; Rakshitha R Jothi (Kendriya Vidyalaya) 2:43.5, 3.

1500M: Shimran KS (Bethany HS) 5:38:1, 1; Rakshitha R Jothi (Kendriya Vidyalaya) 5:41:9, 2; Gowthami PN (St Yash PS) 5:46:1, 3.

100M hurdles: Krithika Suresh (Holy Angels HS) 19.2, 1; Anusha TS (Sacred Heart GHS) 19.9, 2; Sanjana Shandilya (Deens Accademy) 20.2, 3.

Long jump: HH Preeti Chand (Sophia GHS) 4.38, 1; Krithika N (Clunny Convent HS) 4.35, 2; Rashmi SV (Shree Bharathi Vidyalaya) 4.16, 3.

Triple jump: Tanisha (Bethany HS) 9.90, 1; Mihika Gonsalves (St Francis Xavier HS) 9.75, 2; Rohitha C (Deccan International) 9.60, 3.

High jump: Nikhitha MV (Sophia GHS) 1.51, 2; Tanisha (Bethany HS) 1.46, 2; Rohitha C (Deccan International)  1.35, 3.

Shot put: Tejaswini G (Clunny Convent HS) 8.02, 1; Aadya Thammaiah (Sophia GHS) 8.00, 2; Niharika Vaz (Bethany HS) 7.96, 3.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)