Damini dazzles as BAC dominate

 Basavanagudi Aquatic Centre swimmers set the pool ablaze, creating five new meet records on the third and penultimate day of the State Junior and Sub-junior Swimming Championship here on Wednesday.

Damini K Gowda clinched the Group I, 50M butterfly gold in a record time of 29.89. The BAC swimmer erased the previous meet record set by Arhatha Magavi (30.17), four years ago. Damini added one more gold to her tally by winning the 200M backstroke (2:30.67) and in the process surpassing Nisha Millet's State record of 2:32.49, set in 1999.

Dolphin Aquatics' Sanjay CJ put up an impressive show and powered to gold in the boys' Group II, 100M freestyle. Sanjay clocked 55.22 seconds for a new record. Sanjay bettered Aniketh D'Souza's (JSC) timing of 58.20.

Malavika V also kept her fine form going, bagging her third yellow metal of the meet. The 17-year old from BAC won the Group I 100M freestyle (1:00.22) and went past Nisha Millet's meet record of 1:00.37 set in 1999.

Results: Group I: Boys: 400M freestyle: Avinash M (BAC) 4:14.75, 1; Mohammed Yaqoob Saleem (DA) 4:16.90, 2; Rahul M (BAC) 4:23.24, 3. 100M freestyle: Mohammed Yaqoob Saleem (DA) 56.34, 1; Vishwesh C Dudham (BAC) 56.82, 2; Rahul M (BAC) 57.13, 3. 200M backstroke: Joseph Padavath (BAC) 2:23.30, 1; Hemanth Jenukal V B (GSC) 2:23.70, 2; Nishanth Kumar (GSC) 2:28.25, 3. 50M breaststroke: Vaishnav Hegde (DA) 30.70 (NMR; OMR: Likith SP 31.22 (BAC) 2013), 1; Pruthvik D S (BAC) 33.00, 2; Rakshith R (GSC) 34.57, 3. 50M butterfly: Avinash M (BAC) 26.82 (NMR; OMR: Rahul Batra 26.94 BAC, 2001), 1; Vishwesh C Dudham (BAC) 27.26, 2; Suhas P M (Aims) 29.06, 3. 4x200M freestyle: BAC 'A' (BAC) 8:44.87, 1; BAC 'B' (BAC) 8:53.79, 2; GSC 1 (GSC) 9:14.79, 3.

Group II: 400M freestyle: Sanjay C J (DA) 4:27.21, 1; P Kushal (DA) 4:40.23, 2; Mihir Ahuja (DA) 4:51.80, 3. 100M freestyle: Sanjay C J (DA) 55.22 (Aniketh D' Souza 58.20 JSC 2002), 1; Siddharth Rai (BAC) 1:01.61, 2; Vinod R (BAC) 1:03.70, 3. 200M backstroke: N Sri Hari (GSC) 2:20.62 (NMR; OMR: S Siva 2:21.15 (BAC) 2014), 1; Bhavesh R (DA) 2:36.93, 2; Mihir Ahuja (DA) 2:43.18, 3. 50M breaststroke: Manohar M Prabhu (MAC) 33.61, 1; P Kushal (DA) 35.45, 2; Naveen Kumar T (BAC) 36.22, 3. 50M butterfly: Vaishnav V Rao (BAC) 30.69, 1; Anirudh J (BAC) 30.77, 2; Uday M L (PETAC) 31.44, 3. Group III: 50M freestyle: Prasidha Krishna P A (GSC) 28.57, 1; S Hiten Mittal (BAC) 29.05, 2; Abhay Kumar (SL) 29.16, 3. 100M backstroke: Shivansh Singh (BAC) 1:14.07, 1; R Vaibhav Shet (GSC) 1:17.66, 2; Deep Gilda (PMSC) 1:18.37, 3. 50M butterfly: Prasidha Krishna P A (GSC) 29.40, 1; S Hiten Mittal (BAC) 30.07, 2; Raj Vinayak Relakar (PMSC) 30.57, 3.

Group IV: 50M breaststroke: Shoan Ganguly (DA) 42.14, 1; Utkarsh S Patil (PMSC) 42.90, 2; R Akshaya Shet (GSC) 43.17, 3.

Girls: Group I: 100M freestyle: Malavika V (BAC) 1:00.22 (NMR; OMR: Nisha Millet 1:00.37, BAC, 1999), 1; Damini K Gowda (BAC) 1:00.90, 2; Deeksha Ramesh (GSC) 1:04.23, 3. 400M freestyle: Malavika V (BAC) 4:34.23, 1; Nikitha SV (BAC) 4:51.02, 2; Rhia Singh (BAC) 4:52.04, 3. 50M breaststroke: Charu Hamsini (BAC) 35.70 (NMR; OMR: Divya Guruswamy 36.45 GSC, 2011), 1; Riddhi S Bohra (PMSC) 37.02, 2; Deeksha Ramesh (GSC) 37.65, 3. 200M backstroke: Damini K Gowda (BAC) 2:30.67 (NMR; OMR: Nisha Millet, 2:32.49 BAC, 1999), 1; K Harishree J Rai (GSC) 2:36.71, 2; Jhanati Rajesh (BAC) 2:41.05, 3. 4x200M freestyle relay: BAC A (9:37.04), 1; BAC B (9:37.59), 2; GSC 1 (10:54.41), 3. 50M butterfly: Damini K Gowda (BAC) 29.89 (Arhatha Magavi 30.17. DOL, 2011), 1; Charu Hamsini DA (BAC) 31.38, 2; Chandana (VSC) 31.70, 3.

Group II: 100M freestyle: Harshitha (BAC) 1:05.87, 1; Saloni Dalal (PMSC) 1:08.55, 2; Harshitha Jayaram (GSC) 1:08.74, 3. 400M freestyle: Nandini SS (BAC) 4:57.65, 1; Harshitha J (BAC) 5:04.64, 2; Abhigna Anand (BAC) 5:10.68, 3. 200M backstroke: Vibha Aparna Bhovnsle (BAC) 2:46.40, 1; Sushma S Bharadwaj (ASC) 2:53.30, 2; Hita Juneja (BAC) 2:58.43, 3 50M breaststroke: Saloni Dalal (PMSC) 37.13 (NMR; OMR: Charu Hamsini DA 37.51, BAC 2011), 1; Harshitha Jayaram (GSC) 37.71, 2; Pratiksha Patel (DA) 40.53, 3. 50M butterfly: Mayuri Lingaraj (BAC) 31.67, 1; Thanuja S (BAC) 31.69, 2; Sunaina Manjunath (BAC) 32.40, 3.

Group III: 50M freestyle: Smruthi Mahalingam (BAC) 30.44, 1; Khushi Dinesh (BAC) 30.58, 2; Riddhi Juyal (PMSC) 31.00, 3. 100M backstroke: Suvana C Baskar (DA) 1:14.82, 1; Kshithija K (BAC) 1:18.82, 2; Vaishnavi P (BAC) 1:20.22, 3.

50M butterfly: Smruthi Mahalingam (BAC) 32.92, 1; Poojitha G Murthy (BAC) 33.11, 2; Suvana C Baskar (DA) 33.59, 3.

Group IV: 50M breaststroke: A Jedidah (DA) 44.34, 1; Latiesha Mandanna (Young Challengers) 46.11, 2; Keerthi B (PMSC) 46.64, 3.

Narendra Modi or Rahul Gandhi? Who will win the battle royale of the Lok Sabha Elections 2019


Get real-time news updates, views and analysis on Lok Sabha Elections 2019 on Deccanherald.com/news/lok-sabha-elections-2019 


Like us on Facebook or follow us on Twitter and Instagram with #DHPoliticalTheatre for live updates on the Indian general elections 2019.

Comments (+)