B'lore Occasionals' Abhishek adjudged best batsman

B'lore Occasionals' Abhishek adjudged best batsman

B'lore Occasionals' Abhishek adjudged best batsman

Abhishek Reddy of Bangalore Occasionals, the champions of the KSCA Group I, Division I League for Sir Mirza Ismail Shield, was honoured after being adjudged the best batsman at the KSCA annual awards here at the Chinnaswamy Stadium on Sunday.

DH & PV promoted

Deccan Herald & Prajavani were presented the runner-up trophy for finishing second in the Group II, Division II tournament for the KSCA Shield. Having finished second, the DH &PV team was promoted to Division I of the league.
Awards: Team: Group I: Division I League for Sir Mirza Ismail Shield: Bangalore Occasonals.

Best batsman: Abhishek Reddy (Bangalore Occasionals).
Best bowler: Naveen B (FUCC I).
Division II League for Sri Mat Acharya Shield: Mount Joy Cricket Club.
Best batsman: Rohit Sundar (Jawahar Sc (2)).
Best bowler: Harish Kumar (Mount Joy CC).
Division III League for Sri Nassur Memorial Shield: Jupiter Cricketers Association.
Best batsman: Vrijesh (Doorvani Cricketers (1)).
Best bowler: Vinay G (Select Cricketers).
Division IV League for Metro Shield: Chinthamani Sports Association
Best batsman: Sarfaraz (Chintamani Sports Association).
Best bowler: Chethan Williams (Cambridge CC).
Division V League for Sri Jb Mallaradhya Shield: Rv College Of Engineering.
Best batsman: Chandrashekar Murthy (Silky Town Cricket Club, Channapatna).
Best bowler: Aman Khan (Young Pioneer CC).
KSCA Group II: Division I League: Best batsman: V Cheluvaraj (RWF).
Best bowler: SK Moinuddin (RWF).
Division II League: Best batsman: Rakshith S (ITC SC).  Best bowler: Venu Prasad (Corporation Bank).
Division III League: Best bowler: Bharath (LIC SC).
U-16 KSCA Group I, I & III Division Inter-Club Tournament: Jawahars Sports Club.
Best batsman: Raj Kumar SM (Jawahar SC (1)).
Best bowler: Himadri (Jawahr SC).
U-19 KSCA Group I, II & III Division Inter-Club Tournament: Vultures Cricket Club
Best batsman: Jayesh Babu (Jawahar SC (1)).
Best bowler: Suraj Sheshadri (Vultures CC).
YS Ramaswamy Memorial Tournament: Bangalore Occassionals
Best batsman: Kranti Kumar (Malleswaram Gymkhana).
Best bowler: Mitrakant Yadav (Malleswaram Gymkhana).
KSCA Twenty 20 Tournament: Jawans Cricket Club.
Best batsman: Nishcal D (Jawahar Sports Club I).
Best bowler: Manu (Coles CC).
U-16 KSCA, Division I, Inter-School Championships: Delhi Public School (South)
Best batsman: Shiva Kumar BU (DPS, South).
Best bowler: CR Aiyappa (Bishop Cotton’s).
U-16 KSCA, Division II, Inter-School Championships: Gopolan National School
Best batsman: Vel Bidri (Vidyaniketan School).
Best bowler: Subhang Hegde (Vidyaniketan).
U-16 KSCA, Division III, Tnter-School Championships: St John's High School.
Best batsman: Deep Shanker (St John’s High School).
Best bowler: Tanish (St John’s).
U-14, Division I, Inter-School Tournament: for BTR Shield: Vidyaniketan School.
Best batsman:  Shubhang Hegade (Vidyaniketan).
Best bowler: Subhang Hegde (Vidyaniketan).
U-14, Division II, Inter-School Tournament for BTR Shield: Delhi Public School (East).
Best batsman: Shrey Singh (DPS East).
Best bowler:Aniketh M (DPS East).
U-14, Division III, Inter-School Tournament for BTR Shield: St Francis School.  
Best batsman: Kishore Kumar (Baldwin Co Edu School).  
Best bowler: Joy Naresh (St John’s).
Group II, Division I Tournment for KSCA Shield: State Bank Of Mysore.
Group II, Division II Tournment for KSCA Shield: Corporation Bank.   
Group II, Division III Tournment for KSCA Shield: Indiabulls Housing Finance Ltd.
KSCA Inter-Club for Women's League Tournament: Swastic Union Cricket Club
Best batsman: M Soumya (Herons CC).
Best bowler: Vandana Mahajan (Swastic Union CC).
KSCA Special Tournament For Zonal Champions And Top Six Teams Of  Group I, Division II: Jawahar Sports Club (2).
Individual: U-25 SA Srinivasan Memorial Trophy: Best batsman: Samarth Ooty (Dharwad Zone).  
Best bowler: Koushik V.
KSCA U-19 inter-zonal tournament: Best batsman Abhishek AP.
Best bowler: Likith Bannur.
KSCA U-16 inter-zonal tournament: Vivekananda Hiremath (Bangalore Zone).  
Best bowler: Uttam Aiyappa (Mysore Zone).
KSCA U-14 inter-zonal tournament: Shreyas M (Mysore Zone).
Best bowler: Shamath SM (Shimoga).
Most valuable players: U-19: Divya G and Pushpa Kiresur.
U-16: Shubha S and M Soumya.
U-14: Ayush Shetty and HD Rushiketh.
Women’s ODI: Karuna Jain and Rajeshwari S Gaikwad
Women’s T20: Vanith VR and Rajeshwari S Gaikwad.
 U-19: Vijaya Merchant tournament: Abhishek AP and Likith Bannur.
U-16 Vijaya Merchant tournament: Nikin Jose and Shubhang Hegde.  
U-19 Cooch Behar Trophy: Abhishek AP and Aditya Sommanna.
U-22 PS Ramamohan Rao Trophy: Arjun Hoysala and Koushik V.
U-25: Col Ck Nayudu Trophy: Abhishek Reddy and Suchith J.