Chinmaya, Trisha bag titles

Unseeded Vijetha Harish of Delhi Public School claimed a grand double, winning the singles titles in both the U-14 and U-12 categories in the 12th Ramesh Padukone-Mehul Sirur Memorial inter-school badminton tournament here on Friday.

In the girls’ U-14 final, Vijetha upset top seed Ananya Praveen of Sri Kumaran Children Home 21-13, 21-19 while in the girls’ U-12 title clash, she overcame top seed Shraddha Hegde of Sindhi Public School-Hebbal 21-19, 21-9.

In the boys’ under-16 singles final, second seed Chinmaya Venkatesh of Sri Kumaran Public School, Mallasandra got the better of unseeded Saketh Upadhya of Vidya Niketan School 21-16, 21-19.

Top seed Trisha Hegde of Sishu Griha Montessori & High School beat second seed Sheetal D of Delhi Public School 21-12, 21-23, 21-14 in the girls’ under-16 final.

Results: All finals (Prefix denotes seeding): U-16: Boys, singles: 2-Chinmaya Venkatesh (Sri Kumaran Public School, Mallasandra) bt Saketh Upadhya (Vidya Niketan School) 21-16, 21-19.

Doubles: Anil ASBP/ Anirudh R (National Centre For Excellence) bt 1-Sai Pradeek/ Shashank (ITI Central School) 21-16, 21-17.

U-14: Singles: 2-Chinmaya Venkatesh (Sri Kumaran Public School Mallasandra) bt 1-Saket CS (National Public School, Rajajinager) 21-12, 21-11.

Doubles: 1-Akshay M/ And Saket CS (National Public School, Rajajinager) bt Ankith N/ Pawan R Kumar (Sri Aurobindo Memorial School) 21-14, 21-13.
U-12: Singles: 1-Tushar Suveer (Narayana E Techno School) bt 2-Santrupth HV (Poorna Prajna Education Centre) 21-16, 21-16 .

Doubles: 1-Aditya Diwakar/ Siraj F Senthil (New Horizon Public School) bt Rishab/ Satvik Shankar (Navkis Education Centre) 21-13, 21-14.

U-10: Singles: 1-Tushar Suveer (Narayana E Techno School) bt 4-Pranav B (Carmel High School) 21-12, 21-15.

Doubles: 1-Nishanth Acharya/ Sharad Srinivas (Kumaran CBSE) bt Mayukh DB/ Pranav Mohan (National Hill View Public School) 21-11, 21-9.


Girls: U-16: singles: 1-Trisha Hegde (Sishu Griha Montessori & High School) bt 2-Sheetal D (Delhi Public School South) 21-12, 21-23, 21-14.

Doubles: 1-Keerthana P Shroff/ Trisha Hegde (Sishu Griha Montessori & High School) bt 2-Aanchal Dhawan/ Tanya Hemanth (National Public School) 21-16, 21-18.
U-14: Singles: Vijetha Harish (Delhi Public School South) bt 1-Ananya Praveen (Sri Kumaran Children Home) 21-13, 21-19.

Doubles: 2-Advika Ganesh/ Anushka Ganesh (Vibgyor High, Marathalli) bt 1-Ananya Praveen/ Nivedha Sriram (Sri Kumaran Children Home) 21-13, 21-12.
U-12: Singles: Vijetha Harish (Delhi Public School South) bt 1-Shraddha Hegde (Sindhi Public School-Hebbal) 21-19, 21-9.

Doubles: 1-Aditi Mukund/ Shraddha Hegde (Sindhi Public School-Hebbal) bt Niyati Arun/ Sohini Kayal (National Public School) 21-16, 21-16.

U-10: Girls, Singles: 1-Karnika Sree S (Bishop Cotton Girls’ School) bt 2-Mounitha AS (New Baldwin Residential School) 21-5, 21-11.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry