Karnataka claim overall crown

Swimming South Zone meet

 Karnataka clinched the overall title at the 28th South Zone Aquatic Championships which concluded at the Dr B R Ambedkar Aquatic Complex on Sunday.

Adding 27 more gold medals out of a possible 32 on the final day, Karnataka (1316points) beat their nearest opponents Tamil Nadu (670) by a massive margin of 646 points.

On the final day, in the boys’ Group II 50M breaststroke, Karnataka’s Manohar M Prabhu clinched the gold with a meet record of 32.02 seconds.

Results: Boys: Group I: 50M freestyle: Vaishnav Hegde (Kar) 24.29, 1; Abhijith Gegarin (Ker) 25.26, 2; Tanmay R Shetty (Kar) 26.08, 3; 1500M freestyle: Om Kumar TH (Kar) 18:14.68, 1; Suhas PM (Kar) 18:50.31, 2; M Arun Dev (Ker) 19:02.86, 3.

50M backstroke: Andrew Rajan (TN) 29.46, 1; Hemanth Jenukal VB (Kar) 29.62, 2; SV Kiran Kumar (Ker) 30.09, 3.

50M breaststroke: Vaishnav Hegde (Kar) 30.32, 1; S Suneesh (Ker) 31.28, 2; MS Adarsh (Ker) 33.31, 3. 400M medley: Chandru P (TN) 4:54.76, 1; Hemanth Jenukal (Kar) 5:00.12, 2; Andrew Rajan (TN) 5:11.20, 3. 4X200M freestyle relay: Karnataka (1) 8:41.96, 1; Kerala (2) 9:01.75, 2; TN (2) 9:39.10, 3.

Group II: 50M freestyle: Selva Prasanna (TN) 26.35, 1; Siddarth Rai (Kar) 26.89, 2; Arjun M (Kar) 27.37, 3; 400M freestyle: P Kushal (Kar) 4:25.81, 1; Ahamed Azraq (TN) 4:40.29, 2; S Unnikrishnan (Ker) 4:43.87, 3. 50M backstroke: Alfred Rajan (TN) 30.50, 1; Siddharth Joshi (Kar) 31.04, 2; PJ Jagan Nathan (Ker) 32.25, 3. 50M breaststroke: Manohar M Prabhu (Kar) 32.02, 1; PJ Jagan Nathan (Kar) 34.47, 2; Mangalsana Meitei (Kar) 35.01, 3. 40M medley: Yash Varma (Tel) 5:08.24, 1; Kaushik Victo A (TN) 5:15.89, 2; Karan Srinivas (Kar) 5:18.24, 3. 4X200 freestyle relay: Karnataka 8:45.10, 1; Tamil Nadu 8:49.96, 2; Kerala 9:27.10, 3.

Group III: 50M freestyle: Prasidh Krishna (Kar) 27.07, 1; Sati Ruthiik Sri Nagi Reddy (Tel) 27.60, 2; Abhay Fabian Kumar (Kar) 27.97, 3. 100M breaststroke: S Hiten Mittal (Kar) 1:18.23, 1; Litheesh Gowda (Kar) 1:19.74, 2; Amal K Sunil (Ker) 1:26.33, 3. 50M butterfly: Prasidh Krishna (Kar) 29.16, 1; Ameer Krishnan (TN) 30.63, 2; Harish R (TN) 32.19, 3.

Group IV: 50M backstroke: Shoan Ganguly (Kar) 34.62, 1; Karthikeyan S (TN) 36.71, 2; Akshaya R Shet (Kar) 36.76, 3.

50M butterfly: Nayan Vignesh (Kar) 33.49, 1; Karthikeyan S (TN) 33.92, 2; Akshaya R Shet (Kar) 35.10, 3.

Girls: Group I: 50M freestyle: Jomi George (Ker) 29.43, 1; Preethi T (Kar) 29.96, 2; Sivateja R (TN) 30.57, 3; 1500M freestyle: Preksha HM (Kar) 19:12.72, 1; Dhruti Muralidhar (Kar) 19:48.19, 2; Sharon Mary Cherian (Ker) 20:40.92, 3.    50M backstroke: Jhanati Rajesh (Kar) 34.28, 1; LR Akshayeswari (Ker) 37.00, 2; Vishaka J (Kar) 37.92, 3. 50M breaststroke: Shivangi Rawat (Kar) 38.73, 1; Preethi T (Kar) 38.92, 2; V Drishya (Ker) 40.66, 3. 400M medley: Jhanati Rajesh (Kar) 5:49.55, 1; Hita Nayak (Kar) 6:00.05, 2; Thamizh Mullai KD (TN) 6:17.69, 3. 4X200M freestyle relay: Karnataka (1) 9:45.09, 1; Kerala (1) 10:05.98, 2; Tamil Nadu (2) 10:24.82, 3.

Group II: 50M freestyle: Bhavika Dugar (TN) 29.15, 1; Sunaina Manjunath (Kar) 29.57, 2; Mayuri Lingaraj (Kar) 30.33, 3; 400M freestyle: Nandini SS (Kar) 5:03.68, 1; Abhigna Anand (Kar) 5:11.42, 2; Neethu PV (Ker) 5:19.58, 3. 50M backstroke: Sunaina Manjunath (Kar) 34.94, 1; Meghna Saha (Tel) 36.33, 2; Hita Juneja (Kar) 37.29, 3. 50M breaststroke: Pratiksha Patel (Kar) 39.31, 1; Dhanishta M (Tel) 39.97, 2; Kaviya S (TN) 41.07, 3. 400M medley: Thanuja S (Kar) 5:46.55, 1; Vibha Aparna Bhounsle (Kar) 5:55.49, 2; Devi Maharasi SG (TN) 6:02.39, 3. 4X200M freestyle relay: Karnataka (1) 9:50.46, 1; Tamil Nadu (2) 10:25.32, 2; Kerala (1) 10:37.10, 3. Group III: 50M freestyle: Smruthi Mahalingam (Kar) 29.72, 1; Khushi Dinesh (Kar) 29.93, 2; Trina Tanuj (Tel) 30.06, 3. 100M breaststroke: Riddhi Juyal (Kar) 1:26.84, 1; Keerthana CL (TN) 1:30.20, 2; Saachi G (Kar) 1:31.25, 3. 50M butterfly: Smruthi Mahalingam (Kar) 32.71, 1; Suvana C Baskar (Kar) 32.84, 2; Goli Jahnavi (Tel) 33.61, 3. Group IV: 50M backstroke: Nina Venkatesh (Kar) 37.93, 1; Latiesha Mandanna (Kar) 38.70, 2; Naga Greeshmini V (AP) 42.17, 3. 50M butterfly: Nina Venkatesh (Kar) 33.49, 1; A Jedidah (Kar) 33.41, 2; Yaksha B (TN) 36.93, 3.

Overall championship: Karnataka 1316, 1; Tamil Nadu 670, 2; Kerala 535, 3.
Water Polo: Boys: Kerala, 1; Karnataka, 2; Tamil Nadu, 3. Girls: Kerala, 1; Karnataka, 2; Tamil Nadu, 3.

Individual awards: Boys: Group I: Hemanth Jenukal (Kar); Group II: P Kushal (Kar); Group III: Prasidh Krishna PA (Kar); Group IV: Shoan Ganguly (Kar).

Girls: Group I: Preksha HM and Jhanati Rajesh (Kar); Group II: Bhavika Dugar (TN); Group III: Smruthi Mahalingam (Kar); Group IV: A Jedidah and Nina Venkatesh (Kar).

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)