Fink tipped to triumph in Aandolana Trophy

Racing Mysuru card

Fink, to be ridden by Arshad Alam, is tipped to land the spoils in the Aandolana Trophy over 1200 metres, the feature event of the races to be held at the Mysore Race Club here on Wednesday.

False rails, average width of 1.5 metres, will be in place from 1600 metres till the winning post.

Eshwer-ward Constantine, to be piloted by Suraj Narredu, is expected to finish second while Ace Force, to be ridden by Nitin Singh is tipped for third.

Kingoftheworld, to be ridden by Suraj Narredu and trained by Eshwer is expected to land the spoils in the Mysore City Gold Cup over 1400 metres. Second place is expected to be bagged by Pacquaio with Country’s Princess tipped for third.

1.Avalanche star plate 1200m, 1.00 pm
1. King Of The Turf (M Bobby)    55    Imran Ashraf    9
2. Midnight Storm (CVGK Kishore)    55    Irvan Singh    4
3. Silver Wood (Monnappa)    55    A Baandal    7
4. Tiger Of Mysore (Eshwer)    55    Suraj Narredu    3
5. Tremendous (CVGK Kishore)    55    Jagadeesh    5
6. Chrome (Md Sajid)    53.5    A Ramu    6
7. Eye Of The Needle (Md Sajid)    53.5    Sahanawaz    8
8. Green Meadow (Monnappa)    53.5    Nitin Singh    1
9. Scorpene (Eshwer)    53.5    Arshad Alam    2
            
Tiger Of Mysore 1; Tremendous 2; Chrome 3.
2. Vesuvius plate (div ii) (rtd 00 to 25) 1400m, 1.30 pm
1. Red Bolt (Ranjeet)    60    Md Sameer    4
2. Badshah (Somashekar K)    59    Rajesh Babu    11
3. Born For Stakes (SM Johnson)    59    Sarvan Kumar    7
4. Eudora (Rakesh)    59    Madhu Babu    6
5. Jump In The Red (G Srinivas)    58    Nitin Singh    2
6. Queens Cruise (Bipin VS)    55    Noorulla    3
7. Time Matters (Monnappa)    52.5    A Vishwanath    5
8. Tandav (MP Kamath)    52    B Harish    1
9. Ceasaria (Santosh R)    51.5    M Kumar    8
10. Subadra (Girinath)    51.5    Arshad Alam    10
11, Subhiksha (Sharavanan)    51.5    Irvan Singh    9
12. Windsor Park (Feroz M Khan)    50.5    Shiva Kumar    12
    
Jump In The Red 1; Time Matters 2; Tandav 3.
3.vesuvius plate (div i) (rtd 00 to 25) 1400m, 2.00 pm
1. Its My Party (Ranjeet)    62.5    Md Sameer    11
2. Ground Marshal (Somashekar K)    62    S John    9
3. Napolean Dynamite (SM Johnson)    62    Gautam Raj    5
4. Zizzi (Somashekar K)    61.5    Rajesh Babu    1
5. Concentration (CVGK Kishore)    61    Irvan Singh    2
6. Delta Delight (PC Tejaswi)    61    Jagadeesh    8
7. Everlasting Memory (Rakesh)    61     M Mark    3
8. Rosie’s Dream (Surender)    60.5    Vivek    12
9. Time To Time (Monnappa)    60.5    Arshad Alam    6
10. Green Emerald (Santosh R)    59    M Kumar    10
11. Peppr (Santosh R)    57    Mallikarjun    7
12. Blackwind (Sharavanan)    56    Madhu Babu    4                
Time To Time 1; Concentration 2; Delta Delight 3.
4. ELLORA PLATE (div iI) (RTD 20-45) 1200m, 2.30 pm
1. Bold Nature (V Appachu)    60.5    Ashok Kumar    5
2. Castlebar (Bipin VS)    60.5    Sarvan Kumar    6
3. Cyclops (Feroz M Khan)    59    Noorulla    10
4. Over Shadow (Dinesh Pujar)    59    J Paswan    12
5. Born For Beauty (SM Johnson)    58.5    S John    1
6. Getafix (Ranjeet)    58    Sahanawaz    8
7. Smokey Kid (PC Tejaswi)    58    Chetan Kalay    3
8. Friends Forever (Vishal Yadav)    55.5    Md Sameer    11
9. Oro Plata (Ranjeet)    55.5    TS Jodha    7
10. Happiness (Santosh R)    52    Nitin Singh    4
11. Outer Space (Eshwer)    51.5    Arshad Alam    9
12. Vrajanandan (PC Tejaswi)    50    N Jodha    2

Outer Space 1; Happiness 2; Bold Nature 3.
5. sriharikota plate (rtd 20 to 45) 1600m, 3.00 pm
1. Sky Jasmine (PC Tejaswi)    61.5    Chetan Kalay    6
2. Invincible Wish (CVGK Kishore)    60.5    Jagadeesh    9
3. Yamas (Monnappa)    59.5    TS Jodha    3
4. Gracious (Md Sajid)    57.5    Noorulla    7
5. Felix Legion (MP Kamath)    57    JWDL    10
6. Silken Water (Feroz M Khan)    56.5    Nitin Singh    8
7. All For Cash (Somashekar K)    56    JWDL    2
8. For Your Eyes Only (V Appachu)    53    Shivnath P    4
9. Sazae San (Eshwer)    52.5    Arshad Alam    1
10. Strive And Serve (Surender)    52.5    Vivek    5
11. Scaramouche (Girinath)    52    Sahanawaz    11
12. After The Beep (Monnappa)    51.5    A Vishwanath    12        
Sky Jasmine 1; Invincible Wish 2; All For Cash 3
6. Aperitivo plate (rtd 60 and above) 1400m, 3.30 pm
1. New World (Sharavanan)    60    S John    3
2. Galaxy Queen (Feroz M Khan)    59.5    N Rajesh    4
3. Vijays Best (Surender)    59.5    Vivek    2
4. Secret Missile (M Bobby)    59    Imran Ashraf    12
5. Tulip (Rakesh)    59    Madhu Babu    7
6. Capitano (M Bobby)    58.5    L Prashant    8
7. Demanding Format (Vishal Yadav)    58.5    Nitin Singh    11
8. Castle King (CVGK Kishore)    57.5    Arshad Alam    10
9. Bestow (M Bobby)    56    Indrajeet    6
10. Rising Rani (Monnappa)    55.5    A Vishwanath    1
11. Secret Touch (Somashekar K)    54.5    AR Pradeep    5
12. Mr Carpe (Monnappa)    54    A Baandal    9

Tulip 1; New World 2; Castle King 3.
7. Aandolana Trophy (rtd 80 & above) 1200m, 4.00 pm
1. Class Is Class (CVGK Kishore)    60    S John    9
2. Constantine (Eshwer)    59    Suraj Narredu    8
3. Fink (Eshwer)    59    Arshad Alam    1
4. Evalina (Girinath)    54    Jagadeesh    4
5. Ace Force (G Srinivas)    53    Nitin Singh    7
6. Oceanic Storm (Rakesh)    53    Ashhad Asbar    5
7. Arrete (PC Tejaswi)    52    Shiva Kumar    3
8. Capri (Md Sajid)    52    A Ramu    6
9. Clever (Ranjeet)    52    TS Jodha    2

Fink 1; Constantine 2; Ace Force 3.
8. Mysore city gold cup 2016 1400m, 4.30 pm
1. Triple Crown (G Srinivas)    60    Nitin Singh    8
2. Kingoftheworld (Eshwer)    57    Suraj Narredu    5
3. Pacquiao (Eshwer)    57    Arshad Alam    13
4. The Wolf (Eshwer)    57    R Vaibhav    10
5. Country’s Princess (Feroz M Khan)    55.5    S John    11
6. Haloween’s Way (Monnappa)    53    Jagadeesh    2
7. Lorenzo (Monnappa)    53    TS Jodha    1
8. Safe Bet (PC Tejaswi)    53    Chetan Kalay    7
9. Ayra’s Delight (Rakesh)    51.5    Ashhad Asbar    6
10. Pikachu (SM Johnson)    51.5    N Jodha    4
11. Precious Asset (Bipin VS)    51.5    A Baandal    3
12. Sachi (Ranjeet)    51.5    G Sai Vamshi    9
13. Script Writer (Monnappa)    51.5    Irvan Singh    12
    
Kingoftheworld 1; Pacquaio 2; Country’s Princess 3.
9. INDI plate (rtd 40 to 65) 1800m, 5.00 pm
1. Momotaro (Rakesh)    60    Suraj Narredu    11
2. Extra Spark (M Bobby)    59.5    Prabhakarn    9
3. As Good As Gold (Sharavanan)    58.5    P Mani    5
-- Classic King (G Srinivas)    58.5    withdrawn    --
5. Starstruck (Santosh K)    58.5    Mallikarjun    1
6. Deep Blue Sea (Vishal Yadav)    58    Md Sameer    10
7. Grand Success (Somashekar K)    56.5    AR Pradeep    4
8. Trust Me Boy (Bipin VS)    56.5    Arshad Alam    7
9. Gunpowder (V Appachu)    55.5    Ashok Kumar    2
10. Ice Sprint (Rakesh)    55.5    Madhu Babu    8
11. Oriental Masti (CVGK Kishore)    55    Irvan Singh    6
12. Silent Trust (Rakesh)    53.5    Shiva Kumar    3
     
Momotaro 1; Extra Spark 2; Gunpowder 3.
10. elora plate (div i) (rtd 20 to 45) 1200m, 5.30 pm
1. Go Man Go (V Appachu)    62.5    Chetan Kalay    5
2. Grand Celebration (CVGK Kishore(    62.5    Arshad Alam    6
3. Jamais VU (MP Kamath)    62.5    Sahanawaz    8
4. Sivanta (PC Tejaswi)    62.5    Jagadeesh    10
5. Touch Of Romance (Bipin VS)    62.5    S John    11
6. Flirting King (Ranjeet)    62    M Mark    2
7. Ice Brown (Eshwer)    62    Madhu Babu    3
8. Refreshed (Md Sajid)    61.5    A Qureshi    7
9. Silsila (M Bobby)    61    L Prashant    1
10. Beautiful Green (Prashanth)    60    Gautam Raj    4
-- Magic Wave (PC Tejaswi)    60    withdrawn    --
12. As Always (Monnappa)    59    A Baandal    9
     
Touch Of Romance 1; Ice Brown 2; Grand Celebration 3.

Day’s best:  Tiger Of Mysore. Double: Tulip and Momotaro;
Jackpot:  6, 7, 8. 9, 10. I Treble: 2, 3, 4.II Treble:  5, 6, 7.  III Treble:  8, 9,10.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry