Shroff-ward Xisca fancied for feature

Mumbai race card

Xisca, to be ridden by Richard Hughes and trained by Pesi Shroff is fancied to lift the Vandrevala Foundation Multi-Million, a terms race over 1600 metres, the main event of the races to be held here on Saturday.

1. Hirco India Trophy (Cl V, rated 1-26) -- 1400M, 2.00 pm: 1. Silver Screen 59.5 S Kamble 5; 2. Socaroro 58.5 S Sunil 8; 3. Prime Time 57.5 James Doyle 1; 4. Candy Floss 57 T Mahesh 7; 5. Distinguished 57 S Zervan 10; 6. Grey Island 57 CS Jodha 2; 7. Arabian Power 56 R Shelar 9; 8. Blush 55.5 DK Ashish 3; 9. Gold Vault 54.5 H Rathod 12; 10. Mohabbi 54.5 Merchant 6; 11. Dancing Money 54 Z Sayyed 11; 12. Untouched 51.5 SP Ranjane 4.
Prime Time 1; Socaroro 2.
2. Hirco Design Cup (Cl III, rated 40-66) -- 1600M, 2.30 pm: 1. Mighty Crusader 62 M Narredu 3; 2. Pure Elation 57 Neeraj Rawal 4; 3. Cosmopolitan 56.5 PS Chouhan 8; 4. Angelo 56 CD Hayes 7; 5. Oh Calcutta 56 S De Sousa 9; 6. Sea Sparrow 54.5 R Hughes 1; 7. Solor 53 P Mulrennan 6; 8. Track Thunder 52 NS Parmar 2; 9. Deep Purple 49 DK Ashish 5.
Sea Sparrow 1; Oh Calcutta 2.
3. Vandrevala Foundation Championship Trophy (Cl II, rated 60-86) -- 1400M, 3.00 pm: 1. Moon Flower 59 P Mulrennan 5; 2. Ecstatica 58 Srinath 7; 3. Taanush 56.5 PS Chouhan 4; 4. Prince Lochinva 54.5 S Chinoy 10; 5. Sea Star 54.5 R Hughes 1; 6. Hatsuhaana 52.5 CD Hayes 3; 7. Harmonica 51.5 S De Sousa 8; 8. Divine 50.5 Dasrath S 6; 9. Got To Go 50.5 Neeraj Rawal 9; 10. Attila 50 Ruzzan 2.
Attila 1; Sea Star 2.
4. Vandrevala Foundation Sprinters’ Cup (Grade I) (terms) -- 1200M, 3.30 pm: 1. Atlantus 59 S John 4; 2. Diamond Hunter 59 S De Sousa 6; 3. Ikaria 59 M Narredu 11; 4. Ming 59 C Alford 14; 5. Palazzio’s Sun 59 M Dwyer 1; 6. Piato 59 CD Hayes 10; 7. Portrush 59 Dashrath S 9; 8. Red Romeo 59 McCullagh 3; 9. Ekhabinskya 57.5 C Rajendra 13; 10. Arts 56.5 Srinath 7; 11. D’artagnan 56.5 David Allan 12; 12. Forest Flair 56.5 B Prakash 2; 13. Sea Ruler 56.5 I Chisty 5; 14. Sprint Star 56.5 Suraj Narredu 8.
Forest Flair 1; Sprint Star 2.
5. Vandrevala Foundation Multi-Million (terms) -- 1600M, 4.00 pm: 1. Adams Prince 56 CS Jodha 11; 2. Applaud 56 M Narredu 12; 3. Blue Mellon 56 S De Sousa 6; 4. Light My Way 56 Srinath 3; 5. Lionwoods 56 McCullagh 1; 6. Moneybags 56 Ruzzan 4; 7. Ocean Yarrman 56 C Rajendra 2; 8. Perfect Moment 56 Merchant 9; 9. Record Breaker 56 C Alford 5; 10. Pure Power 54.5 PS Chouhan 10; 11. Star Invitation 54.5 I Chisty 7; 12. Xisca 54.5 R Hughes 8.
Xisca 1; Lionwoods 2.
6. Vandrevala Foundation Stayers’ Cup (Grade I) (terms) -- 3000M, 4.30 pm: 1. Cavaradosi 59 P Mulrennan 7; 2. Echoes Of Light 59 -- -; 3. Maseeha 59 S De Sousa 8; 4. Orochi 59 Suraj Narredu 3; 5. Spark Of Gold 59 Srinath 1; 6. Conceptual 57.5 S John 2; 7. Classerville 54 David Allan 5; 8. Washington Irvine 54 C Alford 4.
Classerville 1; Conceptual 2.
7. Hirco Excellence Cup (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 5.00 pm: 1. Walking Tall 60.5 P Mulrennan 21; 2. Maverick 59 -- -; 3. Ran Banka 59 M Narredu 2; 4. Lakhadema 58 Neeraj Rawal 3; 5. Major Wager 56.5 Dashrath S 16; 6. Devilitto 54.5 Merchant 11; 7. Fascination 54.5 Srinath 10; 8. Golden Kingdom 54.5 R Shelar 9; 9. Silver Soul 54.5 C Alford 4; 10. Alaska 54 NS Parmar 6; 11. Amaranza 54 Vivek 8; 12. Born Destiny 54 Harish 5; 13. Fluent Victory 54 I Shaikh 18; 14. Insite Soul 54 SS Baria 7; 15. Mcqueen 53.5 PS Chouhan 15; 16. Young Offender 53.5 Suraj Narredu 13; 17. Marine Zone 53 DK Ashish 20; 18. Secret Talk 53 J Pradeep 14; 19. Medtias Pride 52.5 CS Jodha 17; 20. Game Of Power 51 D Akkshay 19; 21. Wings Of Angels 51 -- -; 22. Culcrieff 50.5 -- -.
Walking Tall 1; Devilitto 2.
8. Hirco Constructions Cup (terms) -- 1000M, 5.30 pm: 1. Distant Promise 55 DK Ashish 9; 2. Enchanted 55 PS Chouhan 15; 3. Grey Phantom 55 Dashrath S 8; 4. Ocean Odyssey 55 R Hughes 12; 5. Star Craft 55 B Praksh 3; 6. Starrer 55 Srinath 4; 7. Titleist 55 C Rajendra 6; 8. Zaracha 55 CS Jodha 11; 9. Aleutian Zone 53.5 AR Mani 7; 10. Geisha 53.5 J Chinoy 2; 11. Nou Camp 53.5 Harish 10; 12. Serenity 53.5 S De Sousa 14; 13. Wild Imagination 53.5 S Chinoy 1; 14. Zafayona 53.5 Neeraj Rawal 13; 15. Zahretta 53.5 C Alford 5.
Ocean Odyssey 1; Serenity 2.
Day’s best: Forest Flair.
Double: Sea Sparrow and Attila.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.
Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8.
I treble: 2, 3, 4.
II treble: 6, 7, 8.
Exacta pool: 5, 8.

DH Newsletter Privacy Policy Get the top news in your inbox
GET IT
Comments (+)