Hearts And Flowers tipped to land spoils in PT Samapathkumaran Cup (Div I)

Hearts And Flowers tipped to land spoils in PT Samapathkumaran Cup (Div I)

Ooty race card

1. Summer Showers Plate (Cl VB) -- 1400M, 10.30 am: 1. Salut D’Amour 62.5 Srinivasan 5; 2. Spenderville 61.5 C Umesh 9; 3. Diamond King 61 Huzaif 6; 4. King Tudor 61 Zulquar Nain 11; 5. Amazing Blaze 60 D Huffton 10; 6. Frankie 60 Azmal Hussain 2; 7. Golden Galaxy 60 Sham K 1; 8. Luck By Chance 57 Mukesh Kumar 3; 9. Suthern Time 56 Akbar 7; 10. Ocean Silk 52.5 S Manohar 12; 11. Camp Commander 51 C Brisson 4; 12. Exemplaire 51 PM Bopanna 13; 13. Continuity 50 Murugan 8.

Spenderville 1; Salut D’Amour 2.
2. Kallar Plate (Cl I) -- 1300M, 11.00 am: 1. Star Phoenix 60 Prem 5; 2. Bold Promise 59.5 G Ross 1; 3. Moon Emperor 57.5 Rajendra S 4; 4. Dancer’s Wave 57 Miss Roopa 3; 5. Steal The Glory 54 Manikandan 2.

Dancer’s Wave 1; Bold Promise 2.
3. PT Sampathkumaran Cup (Div I) (terms) -- 1300M, 11.30 am: 1. Blazing Comet 60.5 Rajendra S 5; 2. Salsa King 60.5 C Velu 1; 3. The Honorabloe 60.5 M Venkatesh 4; 4. Hearts And Flowers 59 Miss Roopa 7; 5. Ambitious 57 Prem 3; 6. Galaxy Quest 54 G Ross 6; 7. Flaming Shadow 51.5 Mukesh Kumar 4.

Hearts And Flowers 1; Blazing Comet 2.
4. Cochin Plate (Cl III) -- 1300M, 12.00 pm: 1. Elegant Road 60 S Kabthar 4; 2. Noble Kingdom 59 C Velu 1; 3. Valiant Bay 58 Miss Roopa 7; 4. Star Flight 57 Rajendra S 5; 5. Star Admiral 54 Prem 3; 6. Liberty Speaks 51.5 Manikandan 2; 7. Imperial Gate 50.5 M Venkatesh 6; 8. Mill Fontaine 50 Babul 8; 9. Golden Symobl 50 G Ross 9.

Golden Symbol 1; Liberty Speaks 2.
5. PT Sampathkumaran Cup (Div II) (terms) -- 1300M, 12.30 pm: 1. Beau Dancer 60.5 Rajendra S 4; 2. Imperator 60.5 C Velu 2; 3. Tribulation 60.5 Miss Roopa 1; 4. In The Moonlight 59 M Venkatesh 7; 5. Virtual Reality 59 G Ross 5; 6. Twilight Mist 54 S Kabthar 6; 7. Flying Wonder 51.5 Mukesh Kumar 3.

Beau Dancer 1; Virtual Reality 2.
6. Cannanore Plate (Cl VB) -- 1300M, 1.00 pm: 1. Command 60 S Kabthar 5; 2. Klaxon 59 G Ross 1; 3. Disco Star 58 Rajendra S 7; 4. Over The Limit 54.5 Prem 8; 5. Apache Deseert 51.5 C Velu 9; 6. Brave Emperor 50.5 Miss Roopa 2; 7. Star Emblem 50.5 M Venkatesh 3; 8. Tycoon Of Stars 50.5 Manikandan 6; 9. Dancing Storm 50 Babul 4.
Over The Limit 1; Apache Desert 2.

7. Hill Stamina Cup (Cl II) -- 1200M, 1.30 pm: 1. Beauchamp Prince 60 Babul 5; 2. Cosmic Explorer 58 Rajendra S 1; 3. Mustang Royal 57 Prem 3; 4. Gold Crusader 53.5 G Ross 4; 5. Dolphin Bay 50.5 Miss Roopa 2.

Beauchamp Prince 1; Cosmic Explorer 2.
8. Sulur Plate (Div I) (Cl VA) -- 1400M, 2.00 pm: 1. Fond Approach 61 Manikandan 16; 2. Flying Man 59.5 D Huffton 8; 3. Spirited Angel 59.5 C Brisson 9; 4. Xian 59.5 C Velu 17; 5. Divine Dew 58 Miss Roopa 1; 6. Grand Party 58 Srinivasan 14; 7. Legendary 58 Prem 10; 8. Special Charm 57.5 G Ross 15; 9. Supeme Harmony 57.5 S Kabthar 2; 10. Forest Dream 57 M Venkatesh 11; 11. Platinum Girl 57 Babul 12; 12. Treasure Isle 57 Rajendra S 4; 13. Capable Guest 53 Azmal Hussain 13; 14. Rudimentary 51.5 S Manohar 6; 15. Silver Flash 51.5 PM Bopanna 3; 16. Star Academy 50 C Umesh 5; 17. King’s Heir 50 Chowgule 18; 18. Trojan River 50 Zulquar Nain 7.

Divine Dew 1; Treasure Isle 2.
9. Sulur Plate (Div II) (Cl VA) -- 1400M, 2.30 pm: 1. Grey Glory 60 Azmal Hussain 11; 2. Orlando Bloom 60 C Velu 13; 3. Storm Regent 60 Prem 14; 4. Rising Fame 59.5 G Ross 15; 5. Classic Commander 59 C Brisson 9; 6. Classic Host 59 Rajendra S 17; 7. Sky Crusader 59 Srinivasan 6; 8. Seaport 57.5 C Umesh 4; 9. Majestically 56.5 Sham K 10; 10. Mighty Fine 55.5 PM Bopanna 16; 11. Regal Secret 55.5 MJ Casey 5; 12. Touch Of Land 55.5 Miss Roopa 18; 13. Yahoodotcom 55 S Manohar 3; 14. Mister Elegant 54 S Kabthar 2; 15. Ballydoyle Star 53.5 Chowgule 7; 16. Valiant Romeo 53.5 Babul 12; 17. Candy Man 53 M Venkatesh 8; 18. Spirited Player 53 Manikandan 1.

Mister Elegant 1; Classic Host 2.
Day’s best: Hearts And Flowers. Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 6, 7, 8, 9. Treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 6, 8.