Sprint Star, trained by Satish Narredu and to be ridden by Suraj Narredu, is fancied to lift the HH Sri Krishnaraja Wadiyar Memorial Gold Cup over 1400 metres, the main event of Friday’s races.
False rails, width about 3.5M, will be in place from 1600M to 1200M, 5M from 1200M to 1000M and 8.5M from 1000M to the winning post.
1. kumaradhara Plate (rated 25 & below) -- 1100m: 1.30 pm
1. Sky Empress (A Mangalorkar) 62.5 S John 1
2. Rainbow Rising (Karan S) 61.5 A Imran K 5
3. Star Gleam (Narayana Gowda) 59.5 B Sreekanth 6
4. Aetius (Mahesh) 59 R Pradeep 12
5. Passage Of Time (Bipin VS) 58.5 Mahendran 3
6. Amazing Performer (Sharat K) 58.5 S Ramesh 11
7. Splash Of Beauty (JS Pillay) 57.5 Shiva Kumar 7
8. Fruit King (Dominic) 57 R Bharath 4
9. Secret Girl (M Bobby) 56.5 G Vijay 2
10. Karnataka Princess (Md Khan) 55.5 Faraz Waheed 8
11. Lovely Red (S Narredu) 53.5 M Mark 9
12. Smart Cooky (Samar Singh) 52 Vinod Shinde 10
Rainbow Rising 1; Sky Empress 2; Amazing Performer 3.
2. squanderer plate (rated 20-45) -- 1600m: 2.00 pm
1. A Run To Remember (Warren S) 60.5 R Vaibhav 7
2. Kickingking (Lokanath) 60 B Sreekanth 2
3. Swiss Chocolate (Md Sajid) 59 A Qureshi 4
4. Good Companion (Inayathulla) 58.5 J Pradeep 9
5. Jericho (MP Kamath) 57 Janardhan P 3
6. Romantic Design (CVGK Kishore) 55 Chandrasekar 6
7. Bold Success (M Bobby) 54.5 Deep Shanker 5
8. Kalyan (Puttanna) 52.5 G Adarsh 8
9. Golden Dixie (Samar Singh) 51 Vinod Shinde 1
Kickingking 1; Golden Dixie 2; Kalyan 3.
3. k Thammanna gowda memorial cup (div ii) (rated 40-65) -- 1200m: 2.30 pm
1. Smart Ways (Ganapathy) 60 A Imran K 9
2. Dance N Celebrate (Amit Caddy) 57.5 R Marshall 12
3. Panchakshari (Dinesh Pujar) 57.5 J Paswan 1
4. Oceanic Wind (Nityanand) 57.5 R Pradeep 2
5. Snap Dragon (MP Kamath) 57.5 R Ravi 6
6. Balas Glory (Prithviraj) 57 PS Chouhan 8
7. Born Beauty (Narayana Gowda) 56.5 B Sreekanth 4
8. Satin Slipper (Rakesh) 56 Santosh K 5
9. Aston Park (Warren S) 56 P Mani 11
10. Vertex (Ranjeet) 55.5 Mallikarjun 10
11. Korporate (Bipin VS) 54.5 Mahendran 3
12. Royal View (Ravi Shanker) 54 Rajesh Kumar 7
Smart Ways 1; Balas Glory 2; Dance N Celebrate 3.
4. safi darashah memorial trophy (Div II) (rated 60 & above) -- 1200m: 3.00 pm
1.So Much More (M Bobby) 60 MdKareem 8
2. Ansonia (Surender) 57 Deepak Singh 2
3. Grand Topaz (Ganapathy) 56.5 A Imran K 7
4. The Spartan (Sharat K) 56 S John 5
5. Romance In The Air (Warren S) 56 I Chisty 3
6. Kalpavruksha (Malikarjuna) 55 P Mani 6
7. Good Speed (Md Sajid) 55 Mahendran 12
8. Nox (JS Pillay) 55 Kiran Rai 11
9. Native Strategy (BK Narendra) 54.5 AR Mani 1
10. Eona (Rakesh) 53.5 Nassar Alam 10
11. Arabian Speed (V Appachu) 53 Gaurav Sapra 4
12. Cannon Scot (Ravi Shanker) 52 Tauseef A 9
Grand Topaz 1; The Spartan 2; Romance In The Air 3.
5. safi darashah memorial trophy (Div I) (rated 60 & above) -- 1200m: 3.30 pm
1. Dare Don (Rakesh) 70.5 Amarpreet 3
2. Celestial Son (Neil Darashah) 61.5 R Marshall 9
3. Tina’s Triumph (M Bobby) 61 Deep Shanker 11
4. Valid Expectation (Britto) 61 Appu 5
5. Hitz (Dinesh Pujar) 60 Mahendran 12
6. Phoenix Reach (Ganapathy) 59.5 Shiva Kumar 4
7. Proud Accolade (CVGK Kishore) 58 Chandrasekar 2
8. Lads Gladiator (Warren S) 57.5 I Chisty 7
9. Nermai (V Appachu) 56.5 Tauseef A 1
10. Rugged Beauty (Dominic) 56 PS Chouhan 6
11. Lotus Pond (Monnappa) 55.5 Janardhan P 10
12. Youre A Legend (JS Pillay) 55.5 Kiran Rai 8
Lads Gladiator 1; Celestial Son 2; Rugged Beauty 3.
6. k thammanna gowda memorial cup (div I) (rated 40-65) -- 1200m: 4.00 pm
1. Real Magic (Darashah) 61.5 G Vijay 4
2. What A Friend (Sharat K) 61.5 Shoban Babu 5
3. Simply Dangerous (Bipin VS) 60.5 PS Chouhan 8
4. India Shining (Mallikarjun) 60 A Qureshi 11
5. Time For All (Monnappa) 59.5 S John 2
6. Mr Hurricane (V Appachu) 59.5 Gaurav Sapra 6
7. Moves Goodenough (Ganapathy) 59 A Imran K 10
8. Winning Desire (Rakesh) 58.5 J Paswan 12
9. Portatone (Dhariwal) 58 Suraj Narredu 3
10. Flying Tricolour (Babu Rao) 57.5 S Ramesh 9
11. Refuse To Bend (T Natraj) 57 AR Mani 7
12. Byzantine (Md Khan) 56 Rajesh Kumar 1
Moves Goodenough 1; Portatone 2; Flying Tricolour 3.
7. hh sri krishnaraja wadiyar memorial gold cup (terms) -- 1400m: 4.30 pm
1. Sprint Star (S Narredu) 60 Suraj Narredu 10
2. Diamond Hunter (Britto) 56 I Chisty 6
3. Splendid Surprise (Mahesh) 56 Vinod Shinde 11
4. Cielo Rey (S Attaollahi) 55 R Marshall 15
5. Firezone (I Ghatala) 55 S Selvaraj 14
6. Tomsk (A Mangalorkar) 55 S John 16
7. Secret Pilgrim (Britto) 54 AR Mani 1
8. Ashkan (Darashah) 54 B Sreekanth 2
9. Our Little Savage (Darashah) 54 JG Sampson 5
10. Einstein (Britto) 54 Appu 3
11. Magnanimity (Ganapathy) 54 A Imran K 4
12. Soberano (I Ghatala) 54 B Paswan 8
13. Flaming Lamborgini (S Narredu) 54 M Mark 9
14. Atlantus (Sharat K) 54 PS Chouhan 12
15. Originality (Ganapathy) 53.5 Md Shoaib 7
16. Looking To Lead (Monnappa) 52.5 Gaurav Sapra 13
Sprint Star 1; Tomsk 2; Cielo Rey 3.
8. yelahanka plate (rated 40-65) -- 1600m: 5.00 pm
1. See The Truth (Rakesh) 60.5 A Qureshi 1
2. Boston Ranger (MP Kamath) 60 R Ravi 3
3. Star Presence (S Narredu) 59.5 G Adarsh 5
4. Rudolph Valentino (CVGK Kishore) 58.5 Madhu Babu 7
5. Awesome Fighter (Bipin VS) 58 Vaideeshwaran 4
6. Collateral (Monnappa) 58 Melvyn 6
7. Southern King (Sharat K) 55 S John 8
8. Son Of The Soil (S Narredu) 54 M Mark 2
9. Dutch Hero (Bipin VS) 53.5 Mahendran 9
10. Defiance (Neil Darashah) 52.5 Khurshad A 10
Southern King 1; Boston Ranger 2; Son Of The Soil 3.
9. jog falls plate (rated 20-45) -- 1400m: 5.30 pm
1. River Glory (Rakesh) 60.5 Faraz Waheed 7
2. Loremo (Md Sajid) 57.5 A Qureshi 12
3. Our Lancer (CVGK Kishore) 56.5 Madhu Babu 10
4. Authoritative (Darashah) 54.5 B Sreekanth 4
5. Samrat (PC Tejaswi) 54.5 AR Mani 3
6. Breed Apart (Monnappa) 54 Tauseef A 11
7. Happiness (Ranjeet) 54 S Selvaraj 2
8. Greek Ship (M Bobby) 53.5 Deep Shanker 9
9. Casino Royal (Bipin VS) 53 Mahendran 5
10. Rain Man (Feroz M Khan) 53 Chandrasekar 6
11. Roto Rooa (MP Kamath) 53 J Paswan 8
12. Rising Queen (Monnappa) 52.5 Melvyn 1
Greek Ship 1; Rising Queen 2; River Glory 3.
Day’s Best: Smart Ways.
Double: Moves Goodenough and Southern King.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. I mini-jackpot: 2, 4, 6, 8. II mini-jackpot: 3, 5, 7, 9. I treble: 4, 5, 6. II treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 5, 6, 8.