Holy Angels, RMS emerge overall champs

Vivek wins under-16 100M in final leg

In the final meet of the four-leg bash that concluded at the Sree Kanteerava stadium, Rashtriya Military School totalled 5,580 points while St Joseph’s Indian High School finished runners-up with 1,800 points. Vidya Niketan School were third at 1,505.

In the girls’ category, Holy Angels School were runaway winners with 5,545 points with Vidya Niketan (2,555) and Baldwin Girls’ High School (2,018) taking the second and third place respectively.

In the blue riband event -- Boys’ under-16 100M -- Vivek Kumar of Rashtriya Military School produced a late surge to clinch gold, clocking 11.5 seconds. St Philomena’s Prashanth Dwevedi trailed Vivek by 0.1 second for silver while Ajith G of Sri Vidyamandira won bronze at 11.7.

Former India basketball captain R Rajan gave away the prizes to the winners.

Results: Boys: U-16: 100M: Vivek Kumar (Rashtriya Military School, 11.5 seconds) 1; Prashanth Dwevedi (St Philomina's High School, 11.6) 2; Ajith G (Sri Vidyamandira High School, 11.7) 3.

800M: Rahul DR (Sri Vidyamandira High School, 2:17.1) 1; Ramachari (The Best High School, 2:18.8) 2; Nikil Nelson R (St Joseph’s Indian High School, 2:20.1) 3.

3000M: Sushanth B (Sri Vidyamandira High School, 10:37.1) 1; Ramachari (The Best High School, 10:54.9) 2; Vinay (Air Force School, 10:55.6) 3.

110M hurdles: Sujith S (St Philomina's High School, 19.4) 1; Abhishek Kumar (Rashtriya Military School, 19.7) 2; Lione Lewies (St Joseph’s Indian High School, 20.4) 3.

Long jump: Prashanth Dwevedi (6.05 metres) 1; Piyush Paras (Rashtriya Military School, 5.26) 2; Manjunath J (Carmel Garden Public School, 5.23) 3.

Triple jump: Dhanush Naik EV (Gandhi Vidyalaya High School, 11.37) 1; Britto Royston (St Joseph’s Indian High School, 11.00) 2; Hariom (Rashtriya Military School, 10.63) 3.

High jump: Utpal (Rashtriya Military School, 1.51) 1; Lione Lewies (St Joseph’s Indian High School, 1.49) 2; Britto Royston (St Joseph’s Indian High School, 1.41).

Shot put: Pavan KK (Carmel School, 9.49) 1; Dushmanta Singh (Air Force School, 9.15) 2; Hemanth    (Mahila Seva Samaja High School, 9.09) 3.

U-13: 100M: Vimles Kumar (Rashtriya Military School, 13.3) 1; Sumith Upadhyay (Rashtriya Military School, 13.6) 2; Sankarshan D (Delhi Public School, 13.7) 3.

800M: Anoop Verma (Rashtriya Military School, 2:27.8) 1; Ramsingh (St Aloysius High School, 2:30.3) 2; Sachin B (Akai Public School, 2:41.9) 3.

3000M: Chuimi (St Aloysius High School, 11:28.2) 1; Statin Abilash C (St Joseph’s Indian High School, 12:37.1) 2; Sachin B (Akai Public School, 12:43.7) 3.

80M hurdles: Lokesh S (Balayesu Vidyalaya English Primary School, 13.5) 1; Pavan Phogat (Rashtriya Military School, 15.5) 2; Vasudeva Rao R (Seshadripuram English Higher Primary School, 16.1) 3.

Long jump: Lokesh S (Balayesu Vidyalaya English Primary School, 4.68) 1; Sumith Upadhyay (Rashtriya Military School, 4.66) 2; Sankarshan D (Delhi Public School, 4.39) 3.

Triple jump: Pavan Kumar (Rashtriya Military School, 9.73) 1; Adithya Shankar (Vidya Niketan School, 9.05) 2; Rahul Yadav (Rashtriya Military School, 8.56) 3.

High jump: Abhiram Natarajan (Ryan International School, 1.30) 1; Suman Biswas (Rashtriya Military School, 1.26) 2; Priyanshu Krishna (Rashtriya Military School, 1.24) 3.

Shot put: Chuimi (St Aloysius High School, 7.55) 1; Avinash Kumar (Rashtriya Military School, 6.63) 2; Rohan Mammen (Vidya Niketan School, 6.56).

Girls: U-15: 100M: Praneetha Pradeep S (Bethani High School, 12.7) 1; Anitha K (Cluny Convent High School, 14.2) 2; Quthaija Khaum (Holy Angels HP School, 14.4) 3.

800M: Nivetha T (Carmel School, 2:53.4) 1; Chandana H (Carmel School, 2:57.3) 2; Rashmi (APS (R) High School, 3:05.4) 3.

1500M: Chandana H (Carmel School, 5:56.9) 1; Netravathi (APS (R) High School, 6:06.6) 2; Rashmi (APS (R) High School, 6:21.2) 3.

100M hurdles: Vaishali Somaiah (Clarence High School, 17.9) 1; Namratha Menon (Sacrd Heart Girls High School, 18.4) 2; Zeenlasvy Oliveira (Stella Marys High School, 19.4) 3.

Long jump: Praneetha Pradeep S (5.53) 1; Swathi CG (Mary Immaculate High School, 4.40) 2; Quthaija Khaum (Holy Angels HP School, 4.37) 3.

Triple jump: Vaishali Somaiah (Clarence High School, 10.46) 1; Desna Vinay Shroff (Vidyashilp Academy, 9.49) 2; Namratha Menon (9.21) 3.

High jump: Zeenlasvy Oliveira (1.40) 1; Lakshimi (Cluny Convent High School, 1.28) 2; Tejaswi PK (Baldwins Girls High School, 1.26) 3.

Shot put: Smitha B (Mary Immaculate High School, 7.70) 1; Nivetha T (Carmel School, 7.24) 2; Chahana Suresh (Vidya Niketan School, 6.95) 3.

U-12: 100M: Toommy Vyshnavi (Baldwins Girls High School, 14.5) 1; Lisa Maria Brito (Frank Anthony Public School, 14.8) 2; Ela Manya Navin (Sacrd Heart Girls High School, 14.9) 3.

800M: Sahana SH (Sri Jnanakshi Vidyanikethan School, 2:47.1) 1; Sushmitha Tiwari (New St Joseph’s School, 2:51.3) 2; Aishwary D (Holy Angels HP School, 3:13.9) 3.

1500M: Sushmitha Tiwari (New St Joseph’s School, 6:12.6) 1; Aishwary D (Holy Angels HP School, 6:44.8) 2; Chaithali Adinath Narde (Bishop Cotton Girls School, 6:52.4) 3.

60M hurdles: Cynthia Joy J (Vidya Niketan School, 12.5) 1; Abhijna Yaji (Vidya Niketan School, 12.8) 2; Toommy Vyshnavi (Baldwins Girls High School, 12.9) 3.

Long jump: Haritha V (Holy Angels HP School, 3.91) 1; Pranitha Prakash (KLE International School, 3.80) 1; Cynthia Joy J (3.76) 3.

Triple jump: Lisa Maria Brito (8.60) 1; Haritha V (8.40) 2; Pranitha Prakash (KLE International School, 8.28) 3.

High jump: Harshini PP (Baldwins Girls High School, 1.07) 1; Paushi Sridhar (Vidya Niketan School, 1.05) 2; Divya (Sheshadripuram EHP School, 1.03) 3.

Shot put: Radhika Dhube (New St Joseph’s English EPH School, 5.32) 1; Annapurna V (Sheshadripuram EHP School, 4.80) 2; Aashleshitaa DS (Sheshadripuram EHP School, 4.75).

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)