Vijayrath fancied for Mysore Cup

Vijayrath fancied for Mysore Cup

Hyderabad race card

1. Con Amore Cup (Cat III, rated upto 50) -- 2000M, 2.10 pm: 1. Golden Celebrity 60 A Ramana 5; 2. Golden Sabot 59 Laxman 6; 3. Airborne Magic 58.5 A Imran K 2; 4. Brianna 51.5 Ashhad Asbar 4; 5. Gold Splendor 51.5 PS Chouhan 1; 6. Arcturus 50.5 Ch K Chary 3.

Airborne Magic 1, Gold Splendor 2, Brianna 3.

2. Fire Haven Plate (Cat II, terms) -- 1100M, 2.40 pm: 1. Aadya Aadya Aadya 56 Deep Shanker 9; 2. Hard Kingdom 56 Shoban Babu 5; 3. Illustrator 56 NM Sequeria 7; 4. Paris Time 56 Ashhad Asbar 6; 5. Royal Shaan 56 R Rupesh 3; 6. Star Experience 56 MF Alikhan 1; 7. Green Thumb 54.5 R Umesh 4; 8. Rose Queen 54.5 Harinder S 8; 9. Seno Rita 54.5 Nitin Singh 2.

Paris Time 1, Star Experience 2, Seno Rita 3.

3. PG Reddy Memorial Cup (Cat II, terms) -- 1400M, 3.10 pm: 1. Fly By Wire 62 PS Chouhan 7; 2. King Size 62 K Anil 4; 3. Chiquelle 60.5 JG Sampson 2; 4. Chesapeake 60 Deep Shanker 5; 5. Dash Of Class 60 A Imran K 6; 6. Suchiman 58.5 Lakshmikant 3; 7. Vijays Angel 58.5 A Joshi 1; 8. Royal Embassy 57.5 Aadesh K 8.

Chiquelle 1, Dash Of Class 2, Suchiman 3.

4. Wanaparthy Trophy (Div I) (Cat II, rated upto 75) -- 1200M, 3.45 pm: 1. Orient Glory 60 P Venkat 14; 2. India Gate 57 Harinder S 9; 3. Green Mist 56 Ashhad Asbar 12; 4. Menlo Park 55 MF Alikhan 13; 5. Ruffiano 55 R Rupesh 4; 6. Onera Onera Onera 54 Deep Shanker 2; 7. Tillcowscomehome 53 Ajit Kumar 5; 8. Music Valley 52.5 A Imran K 6; 9. Arya 52 Kiran Naidu 1; 10. Kuchipudi 52 Lakshmikant 7; 11. Star Favours 51 Nitin Singh 11; 12. Tiara 51 Aadesh K 3; 13. Dating 50 Ravinder S 8; 14. Ninja Power 50 B Dileep 15; 15. Victorous Sally 50 R Umesh 10.

Orient Glory 1, Kuchipudi 2, Ruffiano 3.

5. Mysore Race Club Cup (Cat I, terms) -- 1400M, 4.15 pm: 1. Coral Gables 61.5 A Imran K 3; 2. Bold Blast 59.5 NM Sequeria 5; 3. Hurricane Bay 59.5 N Rawal 7; 4. Orochi 58 Laxman 2; 5. Vijayrath 57.5 PS Chouhan 1; 6. Clever Ploy 52 Ch K Chary 4; 7. Kings Cruise 51.5 Aadesh K 6.

Vijayrath 1, Kings Cruise 2, Coral Gables 3.

6. Wanaparthy Trophy (Div II) (Cat II, rated upto 75) -- 1200M, 4.45 pm: 1. Tristar 60 A Imran K 11; 2. Winning Strides 59.5 R Rupesh 6; 3. Party Doll 59 N Rawal 15; 4. Disco Flash 56 Aadesh K 1; 5. Palace Affairs 55 Ajit Kumar 8; 6. Splendid Scot 53.5 Kiran Naidu 14; 7. Ashleen State 53 P Venkat 10; 8. Pure Magic 52 B Dileep 4; 9. Vijays Famme 52 PS Chouhan 9; 10. Ice Man 51.5 Ravinder S 13; 11. Vigoroso 51.5 Ch K Chary 7; 12. Auburn Star 50.5 AR Gaikwad 3; 13. King Of Court 50.5 K Anil 12; 14. Mr Don 50.5 R Umesh 5; 15. Young Soldier 50.5 Lakshmikant 2.

Ashleen State 1, Young Soldier 2, King Of Court 3.

7. Ongole Plate (Cat III, rated upto 50) -- 1600M, 5.15 pm: 1. Blazing Asian 62 K Anil 5; 2. Al Jabal 61.5 A Ramana 7; 3. Democracy 61.5 Kiran Naidu 1; 4. Chemeli 58.5 G Sai Vamshi 8; 5. Kohinoor Fairytale 58.5 Ravinder S 9; 6. Dartos The Muscle 52 Lakshmikant 4; 7. Practical Physics 49 P Venkat 2; 8. Golden Orage 49 Sk Farokh 3; 9. Romantic Flyer 49 Nitin Singh 6.

Blazing Asian 1, Democracy 2, Al Jabal 3.

Day’s Best: Orient Glory.
Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7.
Mini-jackpot: 4, 5, 6, 7.
I treble: 2, 3, 4. II treble: 5, 6, 7.
Exacta pool: 4, 6, 7.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)