Press Esc to close
Friday 01 August 2014
News updated at 9:19 PM IST
Weather
Max: 28.4°C
Min : 20.2°C
In Bangalore
Cloudy sky

NAC's Shreesh pockets triple crown

Bangalore, September 22, 2012, DHNS:

Nettaka-llappa Aquatic Centre’s Shreesh Reddy clinched three gold medals in the 16th State Masters swimming championships at the Vijayanagar Swim Centre on Saturday.

Shreesh won the 400M freestyle (5:21.90), 50M butterfly (28.59) and 200M individual medley (2:47.33) in the men’s Category ‘B’ events on the opening day.

Results: Men: 400M freestyle: Category A: Chethan Ram (5:38.17) 1; Subash M (5:39.49) 2; Venkatraj Bhat (5:46.71) 3. Cat B: Shreesh Reddy (Nettakallappa Aquatic Centre) 5:21.90, 1; Vinay B (6:43.29) 2; Prathap Jadaunm (7:32.53) 3. Cat C: Dileep R (6:20.46) 1; Manjunatha M (6:42.86) 2; Anand (6:58.14) 3. Cat D: MS Bhushan (NAC) 6:29.09, 1;  V Jagadeesha (7:27.42) 2; Rajesh R (7:33.90) 3. Cat E: Vishwanth B Raja Rao (NAC) 6:16.61, 1; Shyam Sundar Adiga (6:41.10) 2; S Achutha (9:12.27) 3. Cat F: Mohan Rao L (7:12.98) 1; K Nagaraja (12:20.84) 2. Cat G: Sudesh Shastry (6:54.30) 1; B Subhash (8:02.97) 2; Prakash Hegde (8:37.79) 3. Cat H: Gopal Adiga P (6:27.55) 1; S Chandrashekar (8:37.37) 2; Neelakanta Rao Jagdale (11:03.30) 3. Cat I: Dastgir Sab Alisab (11:26.55) 1. Cat J: Somashekar A G (10:32.51) 1.  100M backstroke: Cat A: Asif Anwar (1:21.04) 1; Ankur K (1:37.55) 2. Cat C: Udaya Kumar S (1:52.53) 1. Cat D: R Mahesh (1:57.55) 1; B Vijayakumar (1:59.27) 2; Nagaraj P (2:17.97) 3. Cat E: Cherian Thomas (1:20.15) 1; K Ramakanth Bhat (1:57.66) 2; Sangappa Bijjagi (2:07.90) 3. Cat F: Ajoy (1:50.31) 1; Dr Manjunath Kumar H G (2:08.41) 2; B B Kalal (2:09.30) 3. Cat G: Prakash Hegde (1:48.58) 1; G Gangadhar (1:51.32) 2; R Prabakar (3:06.78) 3. Cat H: Sawkar M H (2:02.25) 1; Ajit Sauantanakar (2:15.01) 2. Cat I: Aithal K S (2:11.09) 1; Sundaram Basapppa (2:48.53) 2; Dastgir Sab Alisab (3:15.53) 3. Cat K: Srinivasa Ananda T (4:14.11) 1.


50M butterfly: Cat A: Anish Kumar (31.67 seconds) 1; Sumesh S (32.14) 2; Asif Anwar (32.27) 3. Cat B: Shreesh Reddy (NAC) 28.59 seconds, 1; Jagadish Gasti (36.48) 2; Prakash Patil (43.61) 3. Cat C: Guru Prasad R (NAC) 46.01 seconds, 1; Udaya Kumar S (47.98) 2; Chandrashekar N S (50.47) 3. Cat D: Rajesh K (47.90) 1; Nagaraj P (47.98) 2; Babu K (51.27) 3. Cat E: Cherian Thomas (31.30) 1; Srikanth H A (44.90) 2; Ramkanth Bhat (45.36) 3. Cat F: Pundalika Kharvi (39.18) 1; B Anandamin (40.77) 2; C Siddha Ramaiah (45.65) 3. Cat G: Jagadeesh Shettar (39.47) 1; K K Mondal (39.72) 2; Sudesh Shastry (43.15) 3. Cat H: Gopal Adiga P (39.90) 1; Lakshman Kumar (46.08) 2; Sawar M H (56.87) 3. Cat I: B R Gopal Rao (42.77) 1; Basudeb Saha (45.29) 2.

50M freestyle: Cat A: Satheesh C (28.09) 1; Ankur K (28.56) 2; Sumesh S (28.87) 3. Cat B: Vinay Basavaraj (28.30) 1; Vijay B N (32.59) 2; Praveen K B (32.71) 3. Cat C: Harish P M (29.03) 1; Dileep R (31.86) 2; Raghu (34.61) 3. Cat D: Kubena Naik (31.28) 1; Prashanth M (33.47) 2; Ravindra G B (NAC) 34.27, 3.Cat E: Cherian Thomas (27.35) 1; Shyam Sunder Adiga (31.99) 2; Ramakantha Bhat (38.51) 3. Cat F: Nirad Muthannna (31.10) 1; B Anandamin (33.59) 2; Gautam Rao (35.55) 3. Cat G: K  K Mondal (33.17) 1; Jagadeesh Shettar (35.19) 2; T L Shashi Kumar (38.47) 3. Cat H: Prakash Kakamar (40.39) 1; Kannan Jayaram (43.65) 2; S Chandrashekar (44.90) 3. Cat I: Basudeb Sama (35.86) 1; B R Gopal Rao (40.67) 1; G R Rajanna (50.80) 2; Udaya Shankar G P (1:06.65) 3. Cat J: Somashekar A G (52.42) 1;  Hindiskere Basauaiah (2:00.03) 2. Cat K: Srinivasa Ananda T (1:53.91) 1. 200M individual medley: Cat A: Anish Kumar A (2:54.15) 1; Venkatraj Bhat (3:20.33) 2. Cat B: Shreesh Reddy (NAC) 2:47.33, 1; Jagadish Gasti (3:40.35) 2; Prathap Jadav N M (4:09.15) 3. Cat C: Udaya Kumar S (4:15.77) 1; Chandrashekar N S (4:54.47) 2. Cat D: Ravindra G B (3:58.30) 1; U Jagadeesha (4:37.09) 2. Cat E: Sangappa Bijjargi (4:34.04) 1; A Achutha (4:39.89) 2. Cat F: Mohan Rao L (4:03.95) 1; B B Kalal (4:37.41) 2; C Siddharamaiah (4;41.15) 3. Cat G: K K Mondal (3:33.89) 1; Prakash Hegde (4:02.03) 2; Mohan Kutty (4:20.16) 3. Cat H: Prakasah Kakamari (4:27.22) 1; Sawkar N M (4:37.74) 2; Ajit Sauantanavar (5:22.22) 3. Cat I: Basudeb Saha (4:10.16) 1.

50M breaststroke: Cat A: Anish Kumar A (36.91) 1; Chethan Ramnarayan (36.96) 2; Ratheesh R (39.61) 3. Cat B: Vinay Basavaraj (37.04) 1; Vijay B N (42.10) 2; Praveen Poojari (43.83) 3. Cat C: Basavaraj Parashetty (42.10) 1; K Chandrashekar (46.15) 2; Guru Prasad R (NAC) 47.21, 3. Cat D: Kubena Naik (43.58) 1; Rajesh K (47.22) 2; Ravindra G B (NAC) 47.47, 3. Cat E: B S Somanath (43.52) 1; K Ramesh (44.67) 2; C Sheeshaiah (54.74) 3. Cat F: B Anandhan (46.15) 1; Ajoy U (49.09) 2; Mutu Krishnan (56.69) 3. Cat G: Mohan Kutty (44.40) 1; B Seetharam Sheety (46.44) 2; K K Mondal (48.94) 3. Cat H: Lakshman Kumbar (46.27) 1; Poojary P D (52.98) 2; Sawkar M H (53.73) 3. Cat I: B R Gopal Rao (44.27) 1; Sundaram Basappa (1:04.29) 2; G R Rajanna (1:04.97) 3.

Women: 400M freestyle: Category A: Varuna M (7:42.66) 1; D Sowrabha (8:27.58) 2. Cat B: Shantala Bhat (11:07.15) 1. Cat C: Archana Saraf (12:38.77) 1. Cat D: Suman Singhi (8:50.18) 1. Cat E: Rajashree M S (14:01.30) 1. Cat H: Seetha Rao (9:50.95) 1. 100M backstroke: Cat A: Varuna M (1:50.46) 1; Zainab Shoaib (2:05.49) 2; Niveditha H C (3:22.58) 3. Cat B: Sangita Navda (1:32.27) 1. Cat C: Jyoti M (2:21.03) 1. Cat E: Rita Patkar (2:23.76) 1; Rajashree M S (3:14.86) 2. Cat F: Lalitha Vijayaraghavan (3:08.22) 1.
50M butterfly: Cat C: Navada Sangita (38.71) 1; M Birdy Aiyappa (58.33) 2; Vathsala Samant (1:09.80) 3. Cat E: Yashodha K (1:38.79) 1. Cat F: Sunitha Agarwal (47.10) 1. Cat H: Seetha Rao (1:08.91) 1. 50M freestyle: Cat A: Varuna M (37.01) 1; Zainab Shoaib (57.40) 2; Niveditha H C (1:02.90) 3. Cat B: Meghana M (45.31) 1; Vijaya R (1:06.86) 2; Jyotsana Rao Mopur (1:39.92) 3. Cat C: Navada Sangita (33.45) 1; M Birdy Aiyappa (42.58) 2; Vathsala Samant (55.09) 3. Cat D: Sumar Singhi (50.85) 1; Jyoti M (52.51) 2; Shanthala Parampalli (1:09.36) 3. Cat E: Anya Saini (40.97) 1; Dhara Narendra (57.27) 2. Cat F: Sunitha Agarwal (38.42)1. Cat H: Seetha Rao (54.41) 1; Lalitha Vijayaraghavan (1:31.91) 2. Cat I: Jayashree T (1:18.83) 1. 200M individual medley: Cat B: Shantla Bhat (7:04.58) 1. Cat C: Archana Saraf (7:03.34).  50M breaststroke: Cat A: Dr Sowrabha (50.11) 1. Cat B: Meghana M (56.46) 1; Vijaya (1:06.95) 2; Jyotsna Rao Mopar (2:02.72) 3. Cat C: Navada Sangita (48.58) 1; Vathsala Samant (1:16.27) 2; Geetha M (1:48.29) 3. Cat D: Suman Singhi (59.73) 1; Roopa Vishwanath (1:19.86) 2; K S Roopa (1:39.72) 3. Cat E: Anya Saini (53.27) 1; Yasodha K (1:04.52) 2; Dhara Narendra (1:14.11) 3. Cat H: Lalitha Vijayaraghavan (1:39.85) 1. Cat I: T Jayashree (1:13.35).

Go to Top

Photo Gallery
Ashish Kumar of India performs during the men's individual floor exercise final in the artistic...

Ashish Kumar of India performs during the men's individual floor exercise final in the artistic...

Rebecca Downie of England performs during the women's gymnastics uneven bars apparatus final at...

Rebecca Downie of England performs during the women's gymnastics uneven bars apparatus final at...

A jumper raises sand during the women's long jump final at Hampden Park Stadium during the...

A jumper raises sand during the women's long jump final at Hampden Park Stadium during the...

Roseline Filion of Canada competes in the women's 10m Platform final at the 2014 Commonwealth...

Roseline Filion of Canada competes in the women's 10m Platform final at the 2014 Commonwealth...

Rasheed Dwyer, centre of Jamaica, leads home a Jamaica 1, 2, 3, with Warren Weir, right, who...

Rasheed Dwyer, centre of Jamaica, leads home a Jamaica 1, 2, 3, with Warren Weir, right, who...

England's David Weir wins the men's para-sport 1500m T54 finals in the athletics competition at...

England's David Weir wins the men's para-sport 1500m T54 finals in the athletics competition at...

Botswana's Nijel Amos wins the men's 800m final in the athletics competition at Hampden Park...

Botswana's Nijel Amos wins the men's 800m final in the athletics competition at Hampden Park...

Indian wrestlers (L-R) Pawan Kumar, Sushil Kumar, Geetika and Yogeshwar Dutt medals at the...

Indian wrestlers (L-R) Pawan Kumar, Sushil Kumar, Geetika and Yogeshwar Dutt medals at the...

India's Pawan Kumar celebrates after winning a bronze medal against Pakistan's Muhammad Inam...

India's Pawan Kumar celebrates after winning a bronze medal against Pakistan's Muhammad Inam...

India's Vikas Shive Gowda poses with his gold medal after the medal ceremony of men's discus...

India's Vikas Shive Gowda poses with his gold medal after the medal ceremony of men's discus...

Copyright 2014, The Printers (Mysore) Private Ltd., 75, M.G Road, Post Box 5331, Bangalore - 560001
Tel: +91 (80) 25880000 Fax No. +91 (80) 25880523