Press Esc to close
Saturday 02 August 2014
News updated at 3:33 AM IST
Weather
Max: 27.4°C
Min : 20.5°C
In Bangalore
Generally cloudy

Immense tipped for Krishnaraja Wadiyar Memorial Trophy

Aug 29, 2013:

Immense, trained by A Mangalorkar and to be ridden by S John, is fancied to land the spoils in the HH Sri Krishnaraja Wadiyar Memorial Trophy over 1400 metres, the feature event at the Mysore Race Club on Friday.

False rails, average width of three metres, will be in place from from 1600 metres to the winning post.

1. Squanderer plate (rated 20-45) 1600M, 2.00 pm
1. Royal Prodigy (T Natraj)    62    Milan    2
2. Too Cold To Hold (Sharat K)    62    S John    5
3. Behram (Darashah)    57.5    MD Paswan    3
4. Brownie (Lokanath)    57.5    Rajesh Babu    1
5. Born To Perform (Feroz M Khan)    56    J Paswan    7
6. Aladdin (Monnappa)    55    A Vishwanath    6
7. Mr Hurricane (V Appachu)    52.5    B Harish     8
8. Starscream (D Byramji)    52    Sahanawaz    4
    
Brownie 1; Too Cold To Hold 2; Behram 3.
2. K Thammanna Gowda memorial trophy (div II) (rated 40-65) 1200M, 2.30 pm
1. Recharged (Santhosh R)    60    H Rathod    10
2. Triumphant (Neil Darashah)    59    Srinath    6
3. Refreshed (Faraz Arshad)    58.5    A Imran K    3
4. Lovely Lady (M Narredu)    58.5    Suraj Narredu    2
5. Superb Style (Sharat K)    58.5    S John    7
6. Grand Success (Bipin VS)    58    Md Sameer    9
7. Sweet N Smart (Ganapathy)    58    F Da’Silva    11
8. Carisma (CVGK Kishore)    57.5    Madhu Babu    1
9. Six Shooter (Ranjeet)    57.5    Nassar Alam    8
10. Sunday Cruz (Narayana Gowda)    55    Prabhakaran    5
11. Sparkling Cat (Lokanath)    54.5    G Adarsh    4    
Lovely Lady 1; Triumphant 2; Refreshed 3.
3. Safi Darashah memorial trophy (div iI) (rated 60 and above) 1200M, 3.00 pm
1. Miyarsprincess (MP Kamath)    60    R Ravi    4
2. Amazer (V Appachu)    55.5    Noornabi    5
3. Time Flies (CVGK Kishore)    55    JWDL    1
4. Nessie (D Byramji)    54.5    Sahanawaz    8
5. Flying Tricolour (Sharat K)    54.5    Suraj Narredu    10
6. Amazing Redd (Sharat K)    54    Irvan Singh    7
7. Cielo Signore (S Komandur)    54    Arshad Alam    11
8. Alcazaar (Dhariwal)    53.5    P Trevor    2
9. Starlight Magic (Rakesh)    53    Shiva Kumar    12
10. Athletic Star (Lokanath)    52.5    G Adarsh    3
11. Divine Deliverance (Neil Darashah)    52.5    I Chisty    6
12. Mark Of Genius (Warren S)    52    JWDL    9            
Alcazaar 1; Cielo Signore 2; Divine Deliverance 3.
4. K Thammanna Gowda memorial trophy (div I) (rated 40-65) 1200M, 3.30 pm
1. Mountain High (S Narredu)    62    A Sundaram    3
2. Azure Fire (MP Kamath)    61.5    Milan    1
3. Affirmative (Faraz Arshad)    60    Anjar Alam    7
4. Mom In Law (Ranjeet)    60    Irvan Singh    4
5. Mr Carpe (Neil Darashah)    59.5    R Marshall    8
6. Ice Weapon (Rakesh)    59.5    Sarvan Kumar    2
7. Stellar Ambition (Britto)    58    Noornabi    10
8. Keukenhof (IA Sait)    58    Suraj Narredu    6
9. Kripa (Narayana Gowda)    57.5    B Harish     5
10. Abnoba (Mahesh)    56.5    Shoban Babu    11
11. Starstruck (Sharat K)    55    Arshad Alam    9
Keukenhof 1; Mr Carpe 2; Stellar Ambition 3.
5. HH Srikrishnaraja Wadiyar memorial trophy (terms) 1400M, 4.00 pm
1. Immense (A Mangalorkar)    60    S John    7
2. Bold Police (MP Kamath)    57    Milan    1
3. Atlantus (Sharat K)    57    Srinath    6
4. Sky Train (S Narredu)    56    Suraj Narredu    8
5. Smokin Aces (T Natraj)    56    F Da’Silva    4
6. Sovetskaya (S Attaollahi)    54.5    P Trevor    5
7. Color Me (Rakesh)    54.5    Vivek    3
8. Demanding Format (Vishal Yadav)    54.5    Arshad Alam    2        
Immense 1; Sovetskaya 2; Bold Police 3.
6. Safi Darashah memorial trophy (div I) (rated 60 and above) 1200M, 4.30 pm
1. Talisker (Lokanath)    62.5    Suraj Narredu    11
2. Absolute Majority (S Attaollahi)    61.5    PS Chouhan    10
3. Orient Glory (T Natraj)    60.5    F Da’Silva    8
4. Daring Dynamite (MP Kamath)    60    Sarvan Kumar    4
5. Bryant Park (S Komandur)    60    Indrajeet S    5
6. Free Law (Warren S)    59    SK Paswan    9
7. Midtown Magic (Dhariwal)    58.5    Shoban Babu    6
8. Lads Gladiator (Warren S)    55    AR Pradeep    1
9. Rebecca (Bipin VS)    54    Md Sameer    3
10. Smooth Glider (Sharat K)    54    Arshad Alam    7
11. Anonymous (Sharat K)    53.5    Irvan Singh    2
          
Absolute Majority 1; Talisker 2; Bryant Park 3.
7. Yelahanka plate (rated 40-65) 1600M, 5.00 pm
1. Cinnamon Rush (Neil Darashah)    60    R Marshall    2
2. Indian Royalty (Sharavanan)    60    Rajesh Babu    7
3. Royal Surprise (Pradeep)    59    Suraj Narredu    4
4. Miss Ching (Neil Darashah)    58.5    Prabhakaran    12
5. Always Inspiring (MP Kamath)    58    Sarvan K    10
6. Hard To Pin Down (S Narredu)    56.5    S Hussain    3
7. Mountain Glory (PC Tejaswi)    56.5    Shiva Kumar    6
8. Kilimanjaro (Babu Rao)    55    G Adarsh    11
9. God Is Great (CVGK Kishore)    54.5    P Trevor    5
10. Go Green (Sharat K)    54    Arshad Alam    1
11. Sumitomo (D Byramji)    53    I Chisty    9
12. Potomac (Hidayat K)    51.5    PS Chouhan    8                
Cinnamon Rush 1; Sumitomo 2; Royal Surprise 3.
8. JOg falls plate (rated 20-45) 1400M, 5.30 pm
1. Theworldismine (MP Kamath)    60    R Ravi    8
2. Virtuoso (Rakesh)    59    Arshad Alam    6
3. Sequana (Vishal Yadav)    58    Ajeet Kumar    4
4. Queens Colour (Ranjeet)    57.5    S John    5
5. Beautiful Dancer (PC Tejaswi)    56.5    AR Pradeep    2
--. Brazilian (Darashah)    55    (Eithdrawn)    --
7. Chapandaaz (MP Kamath)    55    F Da’Silva    3
8. Youre A Legend (V Appachu)    54    A Vishwanath    7
9. Arc Angel (Feroz M Khan)    51.5    S Hussain    1
             
Theworldismine 1; Chapandaaz 2; Queens Colour 3.


Day’s best: Keukenhof.
Double: Immense and Absolute Majority 2.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 2, 4, 5, 7. I Treble: 3, 4, 5. II Treble: 6, 7, 8.

Go to Top

Photo Gallery
Ashish Kumar of India performs during the men's individual floor exercise final in the artistic...

Ashish Kumar of India performs during the men's individual floor exercise final in the artistic...

Rebecca Downie of England performs during the women's gymnastics uneven bars apparatus final at...

Rebecca Downie of England performs during the women's gymnastics uneven bars apparatus final at...

A jumper raises sand during the women's long jump final at Hampden Park Stadium during the...

A jumper raises sand during the women's long jump final at Hampden Park Stadium during the...

Roseline Filion of Canada competes in the women's 10m Platform final at the 2014 Commonwealth...

Roseline Filion of Canada competes in the women's 10m Platform final at the 2014 Commonwealth...

Rasheed Dwyer, centre of Jamaica, leads home a Jamaica 1, 2, 3, with Warren Weir, right, who...

Rasheed Dwyer, centre of Jamaica, leads home a Jamaica 1, 2, 3, with Warren Weir, right, who...

England's David Weir wins the men's para-sport 1500m T54 finals in the athletics competition at...

England's David Weir wins the men's para-sport 1500m T54 finals in the athletics competition at...

Botswana's Nijel Amos wins the men's 800m final in the athletics competition at Hampden Park...

Botswana's Nijel Amos wins the men's 800m final in the athletics competition at Hampden Park...

Indian wrestlers (L-R) Pawan Kumar, Sushil Kumar, Geetika and Yogeshwar Dutt medals at the...

Indian wrestlers (L-R) Pawan Kumar, Sushil Kumar, Geetika and Yogeshwar Dutt medals at the...

India's Pawan Kumar celebrates after winning a bronze medal against Pakistan's Muhammad Inam...

India's Pawan Kumar celebrates after winning a bronze medal against Pakistan's Muhammad Inam...

India's Vikas Shive Gowda poses with his gold medal after the medal ceremony of men's discus...

India's Vikas Shive Gowda poses with his gold medal after the medal ceremony of men's discus...

Copyright 2014, The Printers (Mysore) Private Ltd., 75, M.G Road, Post Box 5331, Bangalore - 560001
Tel: +91 (80) 25880000 Fax No. +91 (80) 25880523