Ice Mint, trained by Sharat Kumar and to be ridden by Chandrasekar, is tipped to take home the Gool & Soli Poonawalla Memorial Gold Trophy, the main event of Saturday’s races.
False rails, width about 5 metres, will be in place from 1600 metres to the winning post.
1. setia teknologi cup (Div iI) (rated 40-65) -- 1400m: 1.15 pm
1. Chronicle (Tharun T) 60 Nausad Alam 2
2. Blue Thunder (Eshwer) 58 Ashhad Asbar 8
3. Hidden Pleasures (Ranjeet) 56.5 Irvan Singh 6
4. Classy Don (V Appachu) 56.5 Deepak Singh 3
5. Attractor (Britto) 56 Gaurav Sapra 4
6. Sher Dil (Md Khan) 56 S John 9
7. Paint Me Red (Monnappa) 56 Md Shafiq 11
8. Appolonaire (Neil Darashah) 56 Prabhakaran 7
9. Awesome Fighter (Bipin VS) 55.5 Md Kareem 12
10. Lancashire (CVGK Kishore) 55.5 Chandrasekar 1
11. Blue Origin (Hidayat K) 54.5 Md Akbar 5
12. Regents Park (Vishal Yadav) 54.5 Melvyn 10
Appolonaire 1; Chronicle 2; Lancashire 3.
2. fantasy park plate (Div II) (rated 25 & below) -- 1400m: 1.45 pm
1. Aspiring Seven (CVGK Kishore) 60.5 Chandrasekar 6
2. Whisper Valley (Ravi Shanker) 57.5 Rajesh Babu 4
3. Saddler (V Appachu) 57 S Mubarak 1
4. Smile Again (Malikarjuna) 56.5 R Vaibhav 8
5. Passage Of Time (Bipin VS) 54.5 Ashhad Asbar 7
6. Sauce Piquant (BK Narendra) 54.5 Amarpreet 10
7. Latin Twister (Sharavanan) 54.5 G Vijay 9
8. Senna (Vishal Yadav) 54.5 Shiva Kumar 3
9. Gentle Legend (Manohar) 53.5 Gaurav Sapra 11
10. Major Impression (Ranjeet) 53 Afsar Khan 12
11. Sizzling Star (Surender) 52.5 Melvyn 2
12. Haute Appeal (Feroz M Khan) 52 Jagadeesh 5
Passage Of Time 1; Sauce Piquant 2; Smile Again 3.
3. fantasy park plate (div I) (rated 25 & below) -- 1400m: 2.15 pm
1. Mexikan Wave (Narayana Gowda) 62.5 G Vijay 8
2. Land Of Gold (T Natraj) 62.5 M Suresh 7
3. Maratha Conqueror (MP Kamath) 62.5 R Ravi 11
4. Seven Star (Dhariwal) 62 Parvez Pasha 4
5. Allegro (Sharat K) 62 S John 12
6. Miss Marvellous (Nityanand) 61 N Rajesh 3
7. Chesterford Touch (Inayathulla) 60.5 Chandrasekar 5
8. Alejandros (CVGK Kishore) 60.5 Madhu Babu 10
9. Bonzini (Lokanath) 60.5 B Sreekanth 1
10. Trillion Win (Hidayat K) 59 S Babu 9
11. Samrat (PC Tejaswi) 58.5 AR Mani 6
12. Golden Nymph (M Bobby) 58 Deep Shanker 2
Bonzini 1; Allegro 2; Chesterford Touch 3.
4. usha balram gold cup (rated 20-45) -- 1200m: 2.45 pm
1. Serious Warrior (Monnappa) 61.5 S Mubarak 4
2. Jugnu (V Appachu) 61.5 G Vijay 3
3. Blood Stream (MP Kamath) 59.5 R Ravi 9
4. King Adler (Dinesh Pujar) 57 Shiva Kumar 7
5. Loremo (Md Sajid) 56.5 A Qureshi 2
6. Prettyyashyashvini (M Bobby) 55 Deep Shanker 5
7. Actor (Feroz M Khan) 54 Gaurav Sapra 11
8. Neffritti Sun (Rakesh) 54 Santosh K 12
9. Nishi Girl (Ranjeet) 52.5 Afsar Khan 10
10. Mudeer Power (Sharavanan) 51.5 Shanth K 1
11. Callidora (BK Narendra) 51 Jagadeesh 8
12. Land Of Smiles (T Natraj) 50.5 Md Shafiq 6
Loremo 1; Nishi Girl 2; King Adler 3.
5. hyderabad race club gold cup (terms) -- 1400m: 3.15 pm
1. Fantabulous Star (Babu Rao) 56 Chandrasekar 7
2. Wimbledon Star (M Bobby) 56 Afsar Khan 10
3. Don Diego (Byramji) 56 Ashhad Asbar 3
4. Smart Exotic (Faraz Arshad) 56 Harish 6
5. Elite Land (Ganapathy) 56 A Imran K 2
6. Hurricane Royal (Manohar) 56 Khurshad A 9
7. Intifada (BK Narendra) 56 Madhu Babu 5
8. Youre Rocking (Pradeep) 56 Shiva Kumar 12
9. Supreme Strength (Rakesh) 56 J Paswan 11
10. Splendid Dancer (Lokanath) 54.5 B Sreekanth 4
11. Rising Queen (Monnappa) 54.5 S John 1
12. Amazing Colour (Warren S) 54.5 Gautam Raj 8
Elite Land 1; Don Diego 2; Rising Queen 3.
6. gool & Soli poonawalla memorial gold trophy (rated 60 & above) -- 2000m: 3.45 pm
1. Lowndes Square (Byramji) 61 N Rajesh 3
2. Evanston (Md Sajid) 59.5 A Qureshi 5
3. The Last Samurai (Byramji) 58 JWDL 1
4. Always For You (Monnappa) 56.5 JWDL 8
5. Table Mountain (Md Khan) 52.5 Gaurav Sapra 6
6. African Sky (S Attaollahi) 52 Nausad Alam 2
7. Ice Mint (Sharat K) 51.5 Chandrasekar 9
8. Master Yoda (BK Narendra) 50.5 Jagadeesh 7
9. The Darling Boy (Ganapathy) 50 Khurshad A 4
Ice Mint 1; African Sky 2; The Darling Boy 3.
7. vasoo group gold cup (rated 40-65) -- 1600m: 4.15 pm
1. Spandau Ballet (Ravi Shanker) 61 Rajesh Babu 2
2. War Head (Vishal Yadav) 60 Shiva Kumar 11
3. Golden Quest (Ganapathy) 59.5 A Imran K 4
4. Sparkling Cat (Lokaanth) 58 Nausad Alam 8
5. Magical Spirit (Rakesh) 57.5 A Qureshi 1
6. Behram (Darashah) 56 B Sreekanth 5
7. Super Speed (Monnappa) 55.5 Amarpreet 12
8. Foswell (Dhariwal) 55 S John 6
9. Ahira (MP Kamath) 55 Jagadeesh 10
10. Sweet Caroline (S Attaollahi) 54 M Kumar 3
11. Dance N Celebrate (Hidayat K) 54 S Babu 9
12. Admiranda (CVGK Kishore) 50.5 Rajesh Kumar 7
Golden Quest 1; Foswell 2; Sparkling Cat 3.
8. setia teknologi cup (Div I) (rated 40-65) -- 1400m: 4.45 pm
1. Theworldismine (MP Kamath) 62.5 R Vaibhav 6
2. Milford (Britto) 62 Guruprasad 9
3. Virtuoso (Tharun T) 62 M Kumar 1
4. The Force (Dinesh Pujar) 61 Jagadeesh 7
5. Good Speed (Md Sajid) 59.5 A Qureshi 4
6. Beauty On Duty (BK Narendra) 59.5 Noorulla 11
7. Worth A Gold (T Natraj) 59.5 Afsar Khan 2
8. Turf Raider (CVGK Kishore) 59 Chandrasekar 8
9. Gypsy’s Advise (Rakesh) 58 Amarpreet 12
10. Dramatic Dancer (Md Khan) 57.5 Deep Shanker 5
11. Mr Hurricane (Ravi Shanker) 57.5 Rajesh Babu 10
12. Secret Fury (Vishal Yadav) 54.5 Gaurav Sapra 3
Turf Raider 1; Dramatic Dancer 2; Virtuoso 3.
9. sheshadripuram plate (rated 20-45) -- 2000m: 5.15 pm
1. Haggler (Britto) 60.5 A Qureshi 1
2. Shot Of Gold (Warren S) 59 Sikandar Ali 8
3. A Run To Remember (Warren S) 58.5 Gautam Raj 10
4. Beautiful Life (Lokanath) 58 B Sreekanth 3
5. Romantic Design (CVGK Kishore) 57 Chandrasekar 7
6. Everyday Sunday (Byramji) 55 N Rajesh 9
7. Sneak A Peak (BK Narendra) 55 AR Mani 6
8. Rich Radiant (Prithviraj) 54 S John 4
9. Bold Success (M Bobby) 53.5 G Vijay 2
10. Superlativo (Sharat K) 50 Jagadeesh 5
Beautiful Life 1; Everyday Sunday 2; Rich Radiant 3.
Day’s Best: Ice Mint.
Double: Golden Quest and Beautiful Life.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. I mini-jackpot: 2, 4, 6, 8. II mini-jackpot: 3, 5, 7, 9. I treble: 4, 5, 6. II treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 4, 7, 8.
Deccan Herald is on WhatsApp Channels| Join now for Breaking News & Editor's Picks