Ice Mint fancied for main event

Racing Mysore card

Ice Mint, trained by Sharat Kumar and to be ridden by Chandrasekar, is tipped to take home the Gool & Soli Poonawalla Memorial Gold Trophy, the main event of Saturday’s races.
False rails, width about 5 metres, will be in place from 1600 metres to the winning post.
1. setia teknologi cup (Div iI) (rated 40-65) -- 1400m: 1.15 pm
1. Chronicle (Tharun T)    60    Nausad Alam    2
2. Blue Thunder (Eshwer)    58    Ashhad Asbar    8
3. Hidden Pleasures (Ranjeet)    56.5    Irvan Singh    6
4. Classy Don (V Appachu)    56.5    Deepak Singh    3
5. Attractor (Britto)    56    Gaurav Sapra    4
6. Sher Dil (Md Khan)    56    S John    9
7. Paint Me Red (Monnappa)    56    Md Shafiq    11
8. Appolonaire (Neil Darashah)    56    Prabhakaran    7
9. Awesome Fighter (Bipin VS)    55.5    Md Kareem    12
10. Lancashire (CVGK Kishore)    55.5    Chandrasekar    1
11. Blue Origin (Hidayat K)    54.5    Md Akbar    5
12. Regents Park (Vishal Yadav)    54.5    Melvyn    10    
        
Appolonaire 1; Chronicle 2; Lancashire 3.
2. fantasy park plate (Div II) (rated 25 & below) -- 1400m: 1.45 pm
1. Aspiring Seven (CVGK Kishore)    60.5    Chandrasekar    6
2. Whisper Valley (Ravi Shanker)    57.5     Rajesh Babu    4
3. Saddler (V Appachu)    57    S Mubarak    1
4. Smile Again (Malikarjuna)    56.5    R Vaibhav    8
5. Passage Of Time (Bipin VS)    54.5    Ashhad Asbar    7
6. Sauce Piquant (BK Narendra)    54.5    Amarpreet    10
7. Latin Twister (Sharavanan)    54.5    G Vijay    9
8. Senna (Vishal Yadav)    54.5    Shiva Kumar    3
9. Gentle Legend (Manohar)    53.5     Gaurav Sapra    11
10. Major Impression (Ranjeet)    53    Afsar Khan    12
11. Sizzling Star (Surender)    52.5    Melvyn    2
12. Haute Appeal (Feroz M Khan)    52    Jagadeesh    5

Passage Of Time 1; Sauce Piquant 2; Smile Again 3.
3. fantasy park plate (div I) (rated 25 & below) -- 1400m: 2.15 pm               
1. Mexikan Wave (Narayana Gowda)    62.5    G Vijay    8
2. Land Of Gold (T Natraj)    62.5     M Suresh    7
3. Maratha Conqueror (MP Kamath)    62.5    R Ravi    11
4. Seven Star (Dhariwal)    62    Parvez Pasha    4
5. Allegro (Sharat K)    62    S John    12
6. Miss Marvellous (Nityanand)    61    N Rajesh    3
7. Chesterford Touch (Inayathulla)    60.5    Chandrasekar    5
8. Alejandros (CVGK Kishore)    60.5    Madhu Babu    10
9. Bonzini (Lokanath)    60.5    B Sreekanth    1
10. Trillion Win (Hidayat K)    59    S Babu    9
11. Samrat (PC Tejaswi)    58.5    AR Mani    6
12. Golden Nymph (M Bobby)    58    Deep Shanker    2
    
Bonzini 1; Allegro 2; Chesterford Touch 3.
4. usha balram gold cup (rated 20-45) -- 1200m: 2.45 pm
1. Serious Warrior (Monnappa)    61.5    S Mubarak    4
2. Jugnu (V Appachu)    61.5    G Vijay    3
3. Blood Stream (MP Kamath)    59.5    R Ravi    9
4. King Adler (Dinesh Pujar)    57    Shiva Kumar    7
5. Loremo (Md Sajid)    56.5    A Qureshi    2
6. Prettyyashyashvini (M Bobby)    55    Deep Shanker    5
7. Actor (Feroz M Khan)    54    Gaurav Sapra    11
8. Neffritti Sun (Rakesh)    54    Santosh K    12
9. Nishi Girl (Ranjeet)    52.5    Afsar Khan    10
10. Mudeer Power (Sharavanan)    51.5    Shanth K    1
11. Callidora (BK Narendra)    51    Jagadeesh    8
12. Land Of Smiles (T Natraj)    50.5    Md Shafiq    6      
        
Loremo 1; Nishi Girl 2; King Adler 3.
5. hyderabad race club gold cup (terms) -- 1400m: 3.15 pm
1. Fantabulous Star (Babu Rao)    56    Chandrasekar    7
2. Wimbledon Star (M Bobby)    56    Afsar Khan    10
3. Don Diego (Byramji)    56    Ashhad Asbar    3
4. Smart Exotic (Faraz Arshad)    56    Harish    6
5. Elite Land (Ganapathy)    56    A Imran K    2
6. Hurricane Royal (Manohar)    56    Khurshad A    9
7. Intifada (BK Narendra)    56    Madhu Babu    5
8. Youre Rocking (Pradeep)    56    Shiva Kumar    12
9. Supreme Strength (Rakesh)    56    J Paswan    11
10. Splendid Dancer (Lokanath)    54.5    B Sreekanth    4
11. Rising Queen (Monnappa)    54.5    S John    1
12. Amazing Colour (Warren S)    54.5    Gautam Raj    8

Elite Land 1; Don Diego 2; Rising Queen 3.
6. gool & Soli poonawalla memorial gold trophy (rated 60 & above) -- 2000m: 3.45 pm
1. Lowndes Square (Byramji)    61    N Rajesh    3
2. Evanston (Md Sajid)    59.5    A Qureshi    5
3. The Last Samurai (Byramji)    58    JWDL     1
4. Always For You (Monnappa)    56.5    JWDL    8
5. Table Mountain (Md Khan)    52.5    Gaurav Sapra    6
6. African Sky (S Attaollahi)    52    Nausad Alam    2
7. Ice Mint (Sharat K)    51.5    Chandrasekar    9
8. Master Yoda (BK Narendra)    50.5    Jagadeesh    7
9. The Darling Boy (Ganapathy)    50    Khurshad A    4
               
Ice Mint 1; African Sky 2; The Darling Boy 3.
7. vasoo group gold cup (rated 40-65) -- 1600m: 4.15 pm
1. Spandau Ballet (Ravi Shanker)    61    Rajesh Babu    2
2. War Head (Vishal Yadav)    60    Shiva Kumar    11
3. Golden Quest (Ganapathy)    59.5    A Imran K    4
4. Sparkling Cat (Lokaanth)    58    Nausad Alam    8
5. Magical Spirit (Rakesh)    57.5    A Qureshi    1
6. Behram (Darashah)    56    B Sreekanth    5
7. Super Speed (Monnappa)    55.5    Amarpreet    12
8. Foswell (Dhariwal)    55    S John    6
9. Ahira (MP Kamath)    55    Jagadeesh    10
10. Sweet Caroline (S Attaollahi)    54    M Kumar    3
11. Dance N Celebrate (Hidayat K)    54    S Babu    9
12. Admiranda (CVGK Kishore)    50.5    Rajesh Kumar    7
        
Golden Quest 1; Foswell 2; Sparkling Cat 3.
8. setia teknologi cup (Div I) (rated 40-65) -- 1400m: 4.45 pm
1. Theworldismine (MP Kamath)    62.5    R Vaibhav    6
2. Milford (Britto)    62    Guruprasad    9
3. Virtuoso (Tharun T)    62    M Kumar    1
4. The Force (Dinesh Pujar)    61    Jagadeesh    7
5. Good Speed (Md Sajid)    59.5    A Qureshi    4
6. Beauty On Duty (BK Narendra)    59.5    Noorulla    11
7. Worth A Gold (T Natraj)    59.5    Afsar Khan    2
8. Turf Raider (CVGK Kishore)    59    Chandrasekar    8
9. Gypsy’s Advise (Rakesh)    58    Amarpreet    12
10. Dramatic Dancer (Md Khan)    57.5    Deep Shanker    5
11. Mr Hurricane (Ravi Shanker)    57.5    Rajesh Babu    10
12. Secret Fury (Vishal Yadav)    54.5    Gaurav Sapra    3

Turf Raider 1; Dramatic Dancer 2; Virtuoso 3.
9. sheshadripuram plate (rated 20-45) -- 2000m: 5.15 pm
1. Haggler (Britto)    60.5    A Qureshi    1
2. Shot Of Gold (Warren S)    59    Sikandar Ali    8
3. A Run To Remember (Warren S)    58.5    Gautam Raj    10
4. Beautiful Life (Lokanath)    58    B Sreekanth    3
5. Romantic Design (CVGK Kishore)    57    Chandrasekar    7
6. Everyday Sunday (Byramji)    55    N Rajesh    9
7. Sneak A Peak (BK Narendra)    55    AR Mani    6
8. Rich Radiant (Prithviraj)    54    S John    4
9. Bold Success (M Bobby)    53.5    G Vijay    2
10. Superlativo (Sharat K)    50    Jagadeesh    5

Beautiful Life 1; Everyday Sunday 2; Rich Radiant 3.

Day’s Best: Ice Mint.
Double: Golden Quest and Beautiful Life.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. I mini-jackpot: 2, 4, 6, 8. II mini-jackpot: 3, 5, 7, 9. I treble: 4, 5, 6. II treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 4, 7, 8.

Assembly elections 2019 | Get the latest news, views and analysis on elections in Haryana and Maharashtra on DeccanHerald.com


For election-related news in Maharashtra, click here

For election-related news in Haryana, click here

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)